بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» همدان گردشگری روستایی تجربه فرهنگ اصیل ایرانی

همدان گردشگری روستایی تجربه فرهنگ اصیل ایرانی

تاريخ و تمدن كهن ، تنوع قوميت و فرهنگ

همدان که در چهار راه اصلی ترین مسیرهای تجاری به سمت بین النهرین ، قفقاز و آناتولی واقع شده است ، یکی از قدیمی ترین شهرها و مراکز مبادله در امتداد جاده های تاریخی ابریشم است. به دلیل چنین مبادلات فرهنگی مهمی بود که چندین سال قبل از مرگ ، بزرگترین دوران عصر طلای اسلامی ، ابن سینا پزشک ، ستاره شناس ، متفکر و نویسنده در همدان ، جایی که هم اکنون مقبره وی در آن قرار دارد ، زندگی می کرد. در راستای نقش تاریخی خود ، این شهر از 23 تا 29 سپتامبر 2019 میزبان مجموعه ای از جلسات و رویدادهای بین المللی در جاده های ابریشم بود.

همدان با دارا بودن تاريخ و تمدن كهن ، تنوع قوميت و فرهنگ های مختلف كه با همزيستی وتفاهم در طی قرون متمادی در كنار هم زندگی كرده اند. فرهنگ و ميراث معنوی همدان از غنی ترين ادبيات و فولكلور ، بازيهای بومی ، هنرهای سنتی ، خوراک ، طب سنتی ، آيين های بومی ، پيشه های سنتی و غيره برخوردار است. و همچنین به هنرهای سنتی استان مانند سفال ، منبت ، سراجی ، مروار بافی ، موتابی و بسیاری دیگر از رشته های صنایع دستی و هنری اشاره نمود. از دیگر ظرفیت های فرهنگی استان همدان آيين های مذهبی و سنتی مراسم ماه محرم ، فال سوزن ، فن پخت انواع شيرينی های سنتی ، ترانه های كار ، بازيهای سنتی ، مراسم آيينی نوروز ، ازدواج ،پوشاک ، موسيقی ، ادبيات و غيره است

در قدیم این استان با برداشت محصول، جشنی برپا می‌کردند تا نعمتی که خدا به زمین داده بود را قدر بدانند؛ جشنی که هنوز هم همه را گردهم جمع می‌کند تا به شکرانه نعمتی که پروردگار به آنها اهدا کرده و برای تداوم و افزون کردن آن دعا کنند.

در دره‌های شمال غربی الوند و دامنه کوه آلمابلاغ روستای ملحمدره قرار دارد و حدود 3 کیلومترفاصله آن با اسدآباد است که جزء 20 روستای هدف گردشگری استان همدان قرار گرفته است.

این روستا دارای رودخانه‌ای بسیار زیبا و دیدنی که سرچشمه آن از چهل چشمه است

زیباترین شهرهای اسپانیا مطلب مرتبط زیباترین شهرهای اسپانیا

خانه‌های این روستا به روی هم ساخته شده، طوری که پشت بام یک خانه حیاط خانه دیگر است و و به سبب همین ساختار پلکانی این روستا به عنوان ماسوله غرب کشور مشهور شده است و چهار طرف این روستا توسط کوه‌ها و دره‌ها احاطه شده و در هر فصلی زیبایی دل‌انگیز خود را دارد.

ماسوله غرب در ملحمدره

ملحمدره روستایی با معماری پلکانی است که به ماسوله غرب نیز معروف شده. این روستا از جمله روستاهای هدف گردشگری منطقه به شمار می‌رود و اطراف آن پراز باغات آلو است.

روستای ملحمدره در منطقه ای کوهپایه ای قرار گرفته که از اطراف به دره ها و کوه ها محدود می شود

این روستا سرسبز دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری و انواع میوه هایی مثل آلو ، انگور و گردو، گیاهان دارویی همچون بابونه، آذربه، گل کوفته، پیازچه محلی، گل گاوزبان، گل پونه، ریواس و کنگر می باشد.

غذاهای محلی و خوش طعم این روستا مثل کوفته محلی، آبگوشت، آش رشته، خورشت آلو، آش دوغ، آب دوغ خیار، دوغ محلی و صبحانه ای کاملا ارگانیک شامل پنیر و کره محلی، مربای خانگی، تخم مرغ، نان داغ محلی زبانزد خاص و عام است.

هر سال اوایل پاییز که با فصل برداشت آلو همراه است، جشنواره آلو در ملحمدره برگزار می‌شود و مردم محلی انواع محصولاتی که از آلو تهیه می‌شود اعم از رب آلو، آلوچه، آلو خشک، لواشک را برای فروش عرضه می‌کنند، چنانکه اگر نگاهی به پشت بام خانه‌ها داشته باشید، رنگ زرد و نارنجی آلوهایی که برای خشک شدن روی پشت بام پهن شده‌اند، با سینی‌های پر از آلو روبرو می‌شوید. سینی‌هایی که خوشمزه‌ های دلچسب را در دل خود جای داده‌اند تا برای روزهای باقی مانده از سال خشک شوند. علاوه بر آلو، محصول گردوی روستای ملحمدره نیز مرغوب است و می‌توانید انواع خشکبار را از این منطقه تهیه کنید.

ملحمدره در یک دره سرسبز و زیبا قرار دارد که پاییز آن بسیار زیبا و دیدنی است. در اطراف آن چند چشمه و البته رودخانه قرار دارد.

از آش آلو تا خشکبار

ملحمدره، دره‌ای با درختان آلو است و می‌توانید طعم انواع آش‌ها از آش آلو گرفته تا آبگوشت محلی را بچشید. خورشت فسنجان با طعمی متفاوت از آنچه در شمال کشور می‌توان تجربه کرد را در اختیار خواهید داشت و خورشت آلو نیز سرسبد غذاهای محلی ملحمدره خواهد بود. انواع خشکبار از بادام و گردو گرفته تا انواع آلو در قالب خشک و تازه نیز از جمله سوغات این منطقه به حساب می‌آید.

مانیزان را به شیرینی شیره انگور مزه کنید

فصل پاییز در همدان علاوه بر برداشت آلو، فصل برداشت انگور نیز به شمار می‌رود. مانیزان یکی از مناطقی است که هر ساله میزبان برگزاری جشنواره شیره‌ پزی انگور می‌شود.

مانیزان از آنجایی که هنوز بافت روستا همچنان به حالت قدیمی خود حفظ شده با خانه‌های خشتی و کاهگلی روبرو می‌شوید ، درختان انگور و برگ‌های مو، دیواری سبز رنگ و زیبا و در هم پیچیده شده‌

مرغوب‌ترین کشمش منطقه از آن مانیزان است. هر ساله اوایل پاییز و همزمان با آغاز فصل برداشت انگور، مانیزان میزبان جشنواره شیره‌ پزی انگور می‌شود چنانکه با ورود به روستا، اولین چیزی که به مشام شما می‌خورد، عطر خوش شیره انگور است

به باغ‌ها بروید و به چیدن انگورهای رنگارنگ بپردازید و بعد از آن به سراغ دیگ‌های بزرگی بروید که روی آتش در انتظار حبه‌های انگور هستند تا آن را به شیرین‌ترین‌های خوشمزه تبدیل کنند.

از جمله آیین‌های کهن منطقه شیره‌پزی است، انواع محصولاتی که از انگور تهیه می‌شود کشمش‌های آفتاب و سایه خشک، کشمش‌های تیزابی، سرکه، آبغوره، رب انگور نیز برای فروش ارائه می‌شود.

نان محلی با شیره

نان‌های محلی که با شیره تهیه می‌شود وانواع شیره‌های سفید و سیاه، باسلوق، انگشت پیچ، شیره عسلی نیز از دیگر محصولات مانیزان است و می‌توانید طعم آن را بچشید و به عنوان سوغات تهیه کنید.

انواع آش‌ها از ترخینه گرفته تا آش ترش در این منطقه پخته می‌شود و رایج‌ترین آن، آش دوغ است.

فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده