بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» در سفر به دلیجان یا ایران از غار چال نخجیر دیدن کنید

در سفر به دلیجان یا ایران از غار چال نخجیر دیدن کنید

نخچیر یا چال نخجیر غاری واقع در استان مرکزی ایران است. این یک غار آهکی است ،غار چال نخجیر در 11 کیلومتری شمال شرقی شهر دلیجان ، در مسیر شهر نراق در استان مرکزی ، در دامنه کوه تخت (ارتفاع 1716 متر) واقع شده است. این شهر در نزدیکی روستاهای کروگان ، وشتکان و هرازجان نیز واقع شده است.از زیباترین غارهای آهکی ایران یا حتی جهان، غار چال نخجیر است.

این غار یک غار آهکی است و دارای چندین طبقه است. از ویژگی های منحصر به فرد این غار این است که یک غار "زنده" است ، غاری که هنوز در حال تکامل است و به خودی خود ترمیم می شود.

95 درصد دیواره های غار پوشیده از رسوبات آهک است.

به گفته برخی از کارشناسان ، این غار مربوط به دوره سوم زمین شناسی است و قدمت آن به حدود 70 میلیون سال قبل برمی گردد.

در گذشته از این منطقه به عنوان شکارگاه استفاده می شده است. در پایین تر از منطقه اطراف آن واقع شده بود. حکمرانان و شکارچیان، شکار خود را به یک منطقه پست و گود به نام چال نخجیر هدایت می کردند تا حیوان امکان فرار نداشته باشد. چال به همان معنی چاله و مکان پست است و نخجیر هم که به معنای شکارگاه است.

چال (کم) + نخجیر (محل شکار) = چال نخجیر (پایین تر از محل شکار)

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

ورودی این غار 10 تا 40 متر ارتفاع و حدود 40 متر عرض دارد.

عده‌ای در حال مشخص کردن محل حفر چاه آب شرب شهرستان دلیجان بودند.دهانه غار در گذشته بالاتر از چاه های آب در شهرستان دلیجان واقع شده بود و به اندازه امروز گسترده نبود. اکنون به دلیل انفجارهای نامناسب در منطقه بسیار گسترده است.

هوای داخل غار همانند بسیاری از غارهای دیگر در تمام فصول ثابت و بین 7 تا 14درجه سانتیگراد می باشد. غار طبقاتی چال نخجیر دارای سه طبقه است و طبقه اول و زیرین غار دارای سفره آب زیرزمینی و دریاچه ایست که در عمق 61 متری از سطح غار قرار دارد و 19متر نیز عمق آن است. طبق نظر زمین شناسان طول این غار حدود 12کیلومتر تخمین زده شده است که تا به امروز 6 کیلومتر ازآن کشف شده است.دو طبقه از این غار شگفت انگیز به طول 1200متر با ایجاد مسیرها و پله هایی خاص برای بازدید گردشگران کف سازی و آماده شده است. نور پردازی های زیبای این غار بر روی بلورهای کلسیت و اشکال متنوعی که شبیه به انسان و برخی حیوانات از جمله عقاب و لاک پشت هستند، در کنار دیگر تندیس های بزرگ جسه و آویزه های بلورین

غار چال نخجیر دلیجان به روایت تصویر | وفای قلم

عمق غار چال نخجیر تقریباً 8 تا 10 کیلومتر تخمین زده شده است که 4 کیلومتر آن توسط مردم محلی و غارنوردان کشف شده است. حدود 1.2 کیلومتر هم اکنون برای بازدید عموم آزاد است.

به گفته کارشناسان در انتهای غار دریاچه ای وجود دارد که قایق سواری را در آنجا امکان پذیر می کند.

تعداد زیادی کریستال در عمق اولیه غار کشف شده است که مورد کاوش قرار گرفته است.

به دلیل رسوبات آهکی درون غار شکل های زیبایی ایجاد شده اند، از زیباترین و بهترین نمونه های این رسوبات در دنیا هستند. طی میلیون ها سال، حرکت معکوسی گسل باعث ایجاد دالان ها، دهلیزها، راهروها و حوضچه های بسیار زیبایی شده است که از آن به نام غار چال نخجیر یاد منشورهای کریستالی و اسفنج ها و باغ های مرجانی موجود در غار زیبایی های نفس گیر غار هستند که چشم هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کنند.

تالار چهل ستون یکی از زیباترین تالارهای این غار است که از رسوباتی به رنگ های مختلف مانند دانه های انار با نظمی خاص کنار هم قرار گرفته اند. بر روی دیواره های این غار مملو از توده های گل کلمی، اسفنج های آهکی و بلورین و قندیل هاییست که حاصل رصوبات دولومیتی و آهکی آن است.

طول غار

داخل غار دو مسیر وجود دارد که هر دو در ابتدا 600 متر یکسان هستند و پس از آن به دو مسیر تقسیم می شود ، یکی به شمال شرقی و دیگری به شمال غربی. طول هر دو مسیر بیش از 1300 متر است.

زمين شناسی

علت ایجاد غار ممکن است گسل معکوس در منطقه واران باشد. بیشتر سازندهای سنگ در غار از کربنات کلسیم ، آراگونیت و گچ ساخته شده اند.

برخی از ترک ها به لطف چین خوردگی هایی که از فشار بر سنگ ها ایجاد شده است ، در سنگ ها ایجاد شده اند.

سپس ، باران اسیدی ، حاوی دی اکسید کربن ، از طریق این شکستگی ها و چین ها به زمین نفوذ کرده و منجر به انحلال کربنات کلسیم می شود.

بعد ، انحلال ها افزایش یافت و غار پس از میلیون ها سال شکل گرفت.

Chal Nakhjir Cave in Central Iran

ویژگی های دیگر

این غار غاری با سقف بلند است. ارتفاع آن به طور متوسط حدود 8 متر است.

از جمله دیگر خصوصیات غار این است که یک غار آبی و افقی است.

علاوه بر این ، تهویه دائمی غار باعث می شود که غارنوردان هرگز از کمبود اکسیژن در غار رنج نبرند.

دمای غار در فصول مختلف بین 7 تا 14 درجه متغیر است که منجر به هوای خنک در تابستان و هوای گرم در زمستان می شود.

در سال 2006 ، غار چال نخجیر توسط سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میراث ملی ثبت شد.

در گذشته های دور آب درون غار وجود داشته است ، اما به دلیل تغییر آب و هوا اکنون از بین رفته است. با این وجود هنوز نشانه هایی از جریان آب بر روی دیواره های غار دیده می شود

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی ثبت کن و دیده شو !! رپورتاژ آگهی ثبت کن و دیده شو !! مشاهده