مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» غار قوری قلعه ، بزرگترین غار آبی آسیا

غار قوری قلعه ، بزرگترین غار آبی آسیا

غار قوری قلعه ، بزرگترین غار خاورمیانه با سابقه 65 میلیون سال ، در استان کرمانشاه واقع شده است. این غار در 25 کیلومتری روانسر ، در دامنه کوه شاهو ، مشرف به جاده روانسر-پاوه و نزدیک روستایی به همین نام واقع شده است و چهار آبشار عمیق در غار قلعه روانسر کرمانشاه وجود دارد که این غار را با سایر غارهای مشابه متمایز می کند. 

از این غار در طول تاریخ به عنوان ایمن و دور از دسترس استفاده می شده است و کشف آثاری مانند کاسه ، بشقاب و تعدادی ظروف و سکه از دوران یزدگرد سوم ، نشانگر قدمت و کاربرد دوران باستان است. طول غار 12 کیلومتر و عمق آن 3140 متر است و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران ثبت شده است.

این غار در ابتدا توسط سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست به عنوان منبع طبیعی ملی ایران ثبت شد. سپس ، در تاریخ 27 مارس 2008 ، سازمان میراث فرهنگی به عنوان پنجاه و چهارمین مستند ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

پس از عبور از ورودی غار ، اولین مکان بزرگ آنجا "تالار مریم" نام دارد. این منطقه مانند یک دریاچه بزرگ است که توسط یخچال زیبایی احاطه شده است. در عمق 1000 متری یک غار بلند وجود دارد ، زیباترین حوض آبی جهان که همه را به خود جذب می کند. در این منطقه پرده هایی وجود دارد که هر یک از لمس هر یک مانند یکی از آلات موسیقی به نظر می رسد ، به همین دلیل این سایت "تالار بتهوون" نامگذاری شده است.

در ارتفاع 1000 متری غار مکانی وجود دارد که "کاخ عروس" نامیده می شود . از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است ، تیره منطقه کریستالی سفید و براق است و اگر کسی بخواهد از آنها عبور کند ، ردپای او در این قسمت باقی خواهد ماند.

در قسمت دیگری از غار ، تونلی به نام "تونل لیمبو" وجود دارد که به عنوان وحشتناک ترین مکان غار شناخته می شود. طول تونل 220 متر است که حدود نیم متر عرض دارد.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران است که علاوه بر حدود 65 میلیون سال قدمت ، عنوان بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غارهای ایران را دارد.بازدید از یکی از زیباترین غارهای ایران را فراموش نکنید.

غارهای بی شماری در ایران وجود دارد که برخی از آنها ، همراه با زیبایی ها و ویژگی های منحصر به فرد میلیون ها سال سابقه دارند. در میان این غار قوری قلعه یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی کشور است. کارشناسان قدمت این غار باستانی را بیش از 65 میلیون سال تخمین می زنند. اما یکی از مهمترین ویژگیهای غار قوری قلعه ، وسعت آن است. که در بین غارهای دیگر قاره آسیا مقام اول را به خود اختصاص داده است.

غار قوری قلعه کجاست

این غار زیبا و قدیمی ، در حدود 87 کیلومتری استان کرمانشاه 25 کیلومتری شهر روانسر ، مجاور مسیر روانسر به پاوه و در کوهی ، دامنه ای به نام "شاهو" واقع شده است.

طبیعت زیبا و دیدنی منطقه ای که غار قوری قلعه در آن واقع شده است نیز مورد توجه گردشگران است. این یکی از غارهای ایران است که در یکی از دیدنی ترین دره های استان کرمانشاه واقع شده است. این دره از ویژگی های ارزشمند جنگل ، چشمه سارهای متعدد ، مناظر طبیعی خیره کننده و آب و هوای مطبوع برخوردار است. همچنین وجود جنگل های بلوط ، انجیر ، گیلاس ، بادام وحشی به همراه حیواناتی مانند روباه ، خرگوش ، بز که در اطراف این غار زندگی می کنند جلوه خاصی در این منطقه از استان ایجاد کرده است.

پوشش با ارزش جنگل ، چشمه های متعدد و مناظر طبیعی متعدد ،هر گردشگری را در سفر به کرمانشاه راضی خواهد کرد.

ویژگی های غار قوری قلعه

غار قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران ذکر شده است. این غار حدود 40 سال پیش توسط برخی غارنوردان انگلیسی کشف شد. پس از کشف غار ، گروه دیگری از غارنشینان فرانسوی به کاوش در این بنای طبیعی طبیعی ایران پرداختند. از نظر مساحت ، غار قوری قلعه یکی از بزرگترین غارهای آبی در میان غارهای باستانی است.

عمق حوضچه های غار به 14 متر می رسد. دمای داخل غار 7 تا 11 درجه سانتیگراد است و در تمام فصول ثابت است. در این کار طبیعی بخشهای دیدنی مانند تالار مریم ، تالار کوهان شتر ، تالار برزخ ، تالار کریستال و تالار عروس وجود دارد که می توانید هنگام سفر به کرمانشاه از آنها دیدن کنید.

سنگهای این منطقه کریستالهای سفید و براق هستند و اگر کسی بخواهد از آنها عبور کند ، ردپای آنها در این منطقه باقی می ماند. غار قوری قلعه یکی از زیباترین غارهای ایران و جاذبه گردشگری در روانسر است. این غار از نظر زیست شناختی زیستگاه گونه ای نادر خفاش است که موش خفاشی نامیده می شود.

آنچه بیش از هر ویژگی دیگر غار توجه و شگفتی همه را به خود جلب کرده ، وجود چهار آبشار در عمق نزدیک به 3000 متر است. ارتفاع هر یک از آنها 10 تا 12 متر است. که بی نظیر است و به غارهای دیگر ایران شباهت ندارد.

این غار از نظر تاریخی و باستان شناسی نیز دارای اهمیت است. در این غار شگفت انگیز ، برخی از مصنوعات کشف شده است که برخی از آنها متعلق به اواخر دوره ساسانیان و سلطنت یزدگرد سوم است. اینها شامل ظروف نقره ای تزئین شده با نقوش کبک و پرندگانی مانند دورنا است.

کارشناسان غار قوری قلعه را از نظر هندسی به شکل تونلی با برش مقطعی شبیه می دانند. آنها معتقدند که استالاگمیت و استالاکتیتهای دیدنی آن در اثر فعالیت آهک ایجاد شده است.بازدید از این غار در سفر به کرمانشاه تجربه بی نظیری را برای شما رقم می زند!

اکتشافات غار

به دنبال کشفیات مختلف ، دو مرحله متفاوت برای این غار در نظر گرفته شده است. در سفر به کرمانشاه به آنها توجه کنید:

در فاز اول به طول حدود 500 متر ، دو سالن مشخص شده است ، یعنی سالن کوهان شتر و سالن مریم. در تالار مریم که به نظر دریاچه ای بزرگ است شمع های زیبایی دیده می شود. این شمع ها به اشکال مختلف تبدیل می شوند و هر کدام تصاویر خاصی را در دید بازدیدکنندگان تداعی می کنند. اشکال مختلف نمای جانبی شتر ، کوهان شتر ، مار ، کرکس ، شیر سنگی ، کاخ سفید ، قلب ، کشتی ، برج پیزا ، بابانوئل ، مجسمه فردوسی ، طوطی و ... از جمله تصاویر زیبا و دیدنی هستند. دلیل نامگذاری این تالار به مریم نیز به دلیل وجود شمعی به شکل سلام مریم در این قسمت از غار است.

فاز دوم غار حدود یک کیلومتر طول دارد. سه سالن به نام های نماز ، عروس و بلور وجود دارد. Crystal Hall هزار متر با غار فاصله دارد. که می تواند استخر بسیار زیبا و دیدنی را در این قسمت از غار مشاهده کند. در فاصله 1500 متری غار ، قسمت باشکوه دیگری از غار به تالار عروس معروف است. در تالار عروس ، سنگهای زیبا ، براق ، براق و سفید وجود دارد. بازدیدکنندگان از این قسمت غار می توانند ردپای آنها را هنگام قدم گذاشتن بر روی این سنگهای بلورین مشاهده کنند.

قلعه قوری قلعه ، غار برای تمام فصول

دمای غار از 7 درجه زیر صفر تا 11 درجه بالای صفر با رطوبت نسبی 89 درصد متغیر است که بازدید از تمام فصول سال را برای گردشگران آسان می کند.

سایر قسمتهای غار

علاوه بر این ، این منطقه دارای ارزش تاریخی زیادی است ، بقایای قلعه ساسانی در نزدیکی غار وجود دارد ، همچنین 30 شی باستانی از جمله جمجمه انسان و سفال های پیش از تاریخ در اینجا کشف شده است. این غار برای بازدید از گردشگران و غارنوردان ، محققان ، زمین شناسان و سایر گروه ها مناسب است.

اطلاعات بیشتر در مورد غار قوری قلعه

آدرس:  25 کیلومتری شهر روانسر ، در دامنه کوه شاهو و مشرف به جاده روانسر-پاوه ، استان کرمانشاه ایران

Quri Qaleh, the biggest and longest water cave in Asia

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده