بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» معرفی مناطق کاشان و گردشگری شهرستان نیاسر

معرفی مناطق کاشان و گردشگری شهرستان نیاسر

کاشان: یک جاذبه مهم گردشگری در قلب کویر

در شهر زیبای نیاسر یک آبشار شگفت انگیز وجود دارد.آبشار نیاسر در فاصله کمی از شهر کاشان واقع شده است.شهر تاریخی نیاسر در 30 کیلومتری جنوب غربی کاشان ، در اردهال راه کاشان - مشهد واقع شده است. نیاسر یکی از مناطق کوهستانی کاشان است،کاشان از 4 منطقه "مرکزی" ، "قمصر" ، "برزک" "نیاسر" ، 7 شهر و 9 دهستان تشکیل شده است. کاشان معروف به دارالمومنین ، شهر عقرب ها است

نیاسر یکی از شهرهای کاشان است که با جاذبه های گردشگری فراوان ، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جلب می کند.مناظر و حومه زیبای کاشان که محل زندگی روستای تاریخی ابیانه ، نیاسر ، قمصر ، شهر کاشان و روستاهای مجاور است

نیاسر با داشتن بسیاری از جاذبه های گردشگری یکی از شهرهای کاشان است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می کند. شاید با شنیدن نام نیاسر ، ابتدا آبشار معروف را به یاد بیاورید ، اما باید بدانید که این منطقه تاریخی و باستانی دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که می تواند شما را به سفر به نیاسر ترغیب کند.

Niāsar به عنوان مرکز اصلی تولید گلاب و سایر عصاره های گیاهی مشهور است. باغهای زیبای آن در ژانویه با شکوفه های بادام پوشانده شده و این شهر ترکیبی شگفت انگیز از جاذبه های طبیعی ، فرهنگی و تاریخی است. تاریخ طولانی و باستانی نیاسر با افسانه های بسیاری گره خورده است. یک داستان بنیان این شهر را به اردشیر بابکان ، بنیانگذار سلسله ساسانی نسبت می دهد. نام شهر نیز با ماجراهای اردشیر بابکان گره خورده است.اردشیر بابکان در نخستین روزهای حکومت خود بر ایران مجبور به سرکوب کردن چندین شورش شد. برای مقابله با یکی از این شورش ها مجبور شد به اصفهان بیاید. وقتی شورشیان را شکست داد ، رهبران آنها را اسیر کرد و همه آنها را سر برید. سپس سرها را گرفت و به طرف چشمه اسکندریه حرکت کرد. در آنجا ، او ضیافتی ترتیب داد و به عنوان بخشی از سخنرانی پیروزی ، این جملات را به سربازان خود داد: "ما بر سر افراد برجسته جشن گرفتیم." اکنون ، بر اساس این داستان ، "افراد برجسته" در زبان پهلوی "nikan sar" صدا می کردند.

سپس ، با گذشت زمان ، "nikan sar" به "نیاسر" تبدیل شد. با این حال ، این کلمه ریشه شناسی دیگری نیز دارد. یکی از ریشه شناسی معنای نیاسر را "سر نی" و دیگری سایه و سردی را معنی میکند. نکات برجسته چشمه نیاسر و آبشار آن غار نیاسر آتشکده حمام نیاسر برج چالقاب و باغها و مزارع متعدد نیاسر در طول جویبارهایی که از چشمه باستانی شهر ، چشمه تالار یا چشمه اسکندریه نشأت می گیرند ،توزیع می شوند. نام "اسکندریه" از یک افسانه محلی ناشی میشود که کشف چشمه را اسکندر میداند.

چشمه اسکندریه به عنوان یکی از قدیمیترین و برجسته ترین چشمه های کاشان به آبشار می رود،آبشار نیاسر از نقاط برجسته شهر نیاسر است زیرا همراه با خروج آبهای خروشان از صخره ، تشکیل استالاکتیت ها و استالاگمیت های زیبا در امتداد آبشار مناظر بینظیری ایجاد کرده است. ارتفاع آبشار 25 متر است و در گذشته 13 آسیاب وجود داشته است. دو تا از این آسیاب ها را می توان در پایه آبشار مشاهده کرد و از این دو آسیاب ، یکی هنوز هم کار می کند. یکی دیگر از مکانهای برجسته نیاسر باغ تالار با درختان سرو است.

8 حقیقت جالب درباره ایران مطلب مرتبط 8 حقیقت جالب درباره ایران

در میان این سروهای مهاربندی ، غرفه ای به نام غرفه تالار وجود دارد. قدمت این غرفه در اصل به دوران صفویه باز می گردد ، اما در دوران قاجار و پس از انقلاب اسلامی چندین بار تعمیر شده است. این غرفه هر زمان که به کاشان سفر می کردند ، محل استراحت و آرامش حاکمان صفوی بود. از نظر معماری ، بر اساس یک نقشه هشت ضلعی ، برنامه معماری معمولی عصر صفوی ، ساخته شده است. غرفه ساخته شده به طور متقارن ، یک شاه نشین (اتاق پادشاهان) در سمت راست و یک وزیرنشین (ظاهراً اتاق وزرا) در سمت چپ دارد. ویژگی معماری دیگر خانه راهروهای زیرزمین است.

عملکرد آنها افزایش خنک کننده هوا در ساختمان است. علاوه بر این ، یکی دیگر از ویژگی های بارز غرفه ، ایوان آن است که چشم انداز فوق العاده ای از منطقه نیاسر ارائه می دهد. اطلاعات مهم اطلاعات اضافی در آخر هفته ها و تعطیلات ملی آبشار و اطراف آن شلوغ است راه ها عمدتا آنقدر تنگ هستند که برای عبور از آنها باید در بعضی موارد خم شوید ،حتی فکر نکنید که بدون یک راهنمای آموخته شده وارد این پیچ و خم شوید مراسم ویژه ای در عید قربان (تعطیلات اسلامی) در نیاسر برگزار می شود. ریشه در میترائیسم پیش از اسلام دارد ، در این مراسم مردم نیاسر یک گاو را قربانی می کنند

نیاسر در 20 کیلومتری شهر کاشان و در جاده کاشان به مشهد اردهال ، 230 کیلومتری تهران واقع شده است. این شهر به دلیل جاذبه های گردشگری و آب و هوای معتدل برای گردشگران بسیار جذاب است. جمعیت این شهر 5000 نفر است اما در فصل نوروز و زمستان متوسط ​​افزایش روزانه 5000 نفر است و در تابستان به دلیل آب و هوای کوهستانی ، جمعیت آن به 10 هزار نفر می رسد.

نیاسر یک روستای باستانی در گذشته است و در آثار قرن 6 و 7 از آن نام برده شده است. طبق تحقیقات روی نام این شهر ، نیاسر اصطلاحی متعلق به فارسی باستان است ، به معنی "سایه" و "سرد" است و با توجه به آب و هوای شهر کاملا بومی است. در مقایسه با هوای کاشان که هوای گرم و خشک دارد ، نیاسر کوهستانی و خنک است و در گذشته برای استراحت مورد توجه پادشاهان ساسانی بوده است.

Neyasar - Wikipedia

نیاسر یک روستای باستانی در گذشته است و در آثار قرن 6 و 7 از آن نام برده شده است. بر اساس تحقیق در مورد نام این شهر ، نیاسر اصطلاحی متعلق به فارسی باستان به معنی "سایه دار" و "سرد" است و با توجه به آب و هوای شهر کاملاً بومی است.

در مقایسه با هوای کاشان که هوای گرم و خشک دارد ، نیاسر کوهستانی و خنک است و در گذشته برای استراحت مورد توجه پادشاهان ساسانی بوده است.

آثار تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد که تاریخ گذشته و فراز و نشیب های این منطقه را به نمایش می گذارد. از آثار باستانی و طبیعی نیاسر چهار ارابه نیاسر ، آبشار نیاسر ، غار صفوی ، یک پناهگاه زیر زمینی ، درختان قدیمی نیاسر و محراب مقدس آن (مسجد فعلی) وجود دارد.

یک چشمه تاریخی در نیاسر وجود دارد که به چشمه های اسکندریه معروف است و آبی شفاف و بسیار خنک است. در حقیقت ، تمام تاریخ و زندگی این دهکده باستانی مرهون وجود این چشمه است. چند متری زیر چهار طبقه است ، یکی از قدیمی ترین چشمه های شناخته شده در ایران. آبشار نیاسر ، یکی از مشهورترین جاذبه های نیاسر ، از این چشمه تاریخی سرچشمه می گیرد.

 در آبشار می توان صخره ها و استلاکت های زیبایی را که در طی سالها در اثر انحلال سنگهای آهکی ایجاد شده اند ، مشاهده کرد و نیم نگاهی به این آبشار داشت.

یکی دیگر از بناهای تاریخی حمام نیاسر و آسیاب آبی این است که محققان طبق تحقیقات انجام داده اند و با توجه به نوع معماری به کار رفته در آن ، به دوران صفویه باز می گردد. معماری این سرویس بهداشتی و نحوه انتقال آب به سرویس بهداشتی بسیار جالب و قابل توجه است. 

آب از آبشار نیاسر از طریق هشت ضلعی به داخل شیشه ها ریخته و از آنجا به حمام می رود و سپس به کل حمام می رود. از آسیاب آبی برای آسیاب گندم و جو استفاده می شد. معماری آسیاب شبیه دستشویی است و در عصر خود احتمالاً مربوط به همان دوران است.

غار نیاسر یکی از غارهای مصنوعی است که توسط بشر ایجاد شده و در گذشته برای انجام برخی اعمال مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است. محققان تخمین می زنند که قدمت غار مربوط به اوایل اشکانیان باشد.

این غار سه طبقه است و در آن تونل ها ، راهروهای بلند و چاه های متعدد وجود دارد.عمق این چاه ها به قدری زیاد است که دسترسی به عمق چاه ها بدون استفاده از تجهیزات پیشرفته مدرن امکان پذیر نیست. غار آنقدر محکم و منحنی است که گذر از کل مسیر بدون راهنما توصیه نمی شود.به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر نیاسر ، گلهای محمدی سریعتر از سایر مناطق کاشان رشد می کنند.

Kashan – Fantastic Iran Travel


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  بهترین سوغاتی های شیراز   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پاپ آپ استند نمایشگاهی | فروش انواع سازه های نمایشگاهی پاپ آپ استند نمایشگاهی | فروش انواع سازه های نمایشگاهی مشاهده