مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری ایلام | آرامگاه بابا سیف الدین

جاذبه های گردشگری ایلام | آرامگاه بابا سیف الدین

آرامگاه بابا سیف الدین

دره شهر در جنوب شرقی استان ایلام واقع در 840 کیلومتری تهران با آب و هوای مطبوع واقع شده است. این مکان در دره نسبتاً وسیعی با صعودها و نزول های تاریخی فراوان واقع شده است. حملات اعراب و آشوری ها باعث ویرانی شهر شد.

مقبره بابا سیف الدین واقع در شمال شرقی دره شهردر حومه تپه ای معروف به چهار طاق. قرار گرفته است

در اینجا دو مقبره وجود دارد که هیچ توضیحی در مورد سنگ مزارها ندارد. یک کتیبه کوچک در بالای درب ورودی وجود دارد که تاریخ تعمیر آن را نشان میدهد. مصالح بنا سنگ ، گچ و آجر است. چندین درخت در اطراف مقبره وجود دارد که قدمت آنها صدها سال است.

سيد سيف الدين محمد ابن ابراهيم بابا سيف الدين در 10كيلومتری شهرستان دره شهر در دهستان سر سبز ارمو واقع است. شجره نامه اين حضرت از زبان آيت الله بروجردی بدين شرح است سيد سيف الدين محمدعليه السلام فرزند امامزاده ابراهيم اياجوايی عليه السلام فرزند امام موسي كاظم عليه السلام ميباشد كه در راه سفر به سوی خراسان برای كمک به عموی خود امام رضا عليه السلام توسط ماموران خليفه عباسی به شهادت رسيد.

يكی از مناطق گردشگری شهرستان می باشد. در پانزده كيلومتری شمال شرقی دره شهر در دهستان ارمو بقعه بابا سيف الدين محمد واقع شده است. اين بقعه از جنوب به تنگ بهرام چوبين واقع در دامنه كبيركوه و از شمال به رود سيمره و از شرق به پلدختر محدود می شود. در اطراف اين بنا قبرستانی قديمی از دوره اسلام وجود دارد.

بابا سيف الدين محمد فرزند ابراهيم فرزند امام موسی كاظم عليه السلام است كه در شمال شرقی دره‌شهر كه ارتفاع آن از سطح دريا 550 متر مي‌باشد و در حوالی دامنه‌های كبيركوه مدفون است، از بركات اين ديار میباشد و از اهالی آن سامان جهت كمک و اشارت امامزاده دعوت بعمل می آيد. (زندی شيرازی، محمدحسين، امام زاده‌های مدفون در ايران، 45) شجره نامه آن به زبان عربی موجود است.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

بناي قديمی آن مربع شكل است كه هر ضلع آن 30/5 متر و ارتفاع گنبد تا زمين تقريباً 7 متر می باشد، بر روی اين بنا گنبدی قيفی شكل ساخته شده است كه اين سبک گنبد در جای ديگر ديده نشده است.

مساجد قدیمی ، مقبره ها و امامزاده ها ، ایلام

مسجد جامع ایلام در مجاورت پارک ایلام کودک ، مسجد جامع مهران در بلوار جانبازان ، مسجد قمر بنی هاشم در بلوار امامزاده سید حسن ، مسجد صاحب الزمان (مکان زیارتی) در ایلام ، مسجد جامع صالح آباد ، ایوان مسجد جامع و مسجد جامع دهلران.

آرامگاه بابا سیف الدین ، ​​دره شهر

آرامگاه بابا سیف الدین واقع در شمال شرقی دره شهر در حومه تپه ای معروف به چهار طاق. در مقبره دو مقبره وجود دارد که هیچ توضیحی روی سنگ قبرها ندارد. یک کتیبه کوچک در بالای درب ورودی وجود دارد که تاریخ تعمیر آن را نشان می دهد. مصالح بنا سنگ ، گچ و آجر است. چندین درخت در اطراف مقبره وجود دارد که قدمت آنها صدها سال است.

زیارت امامزاده علی صالح ، مهران

امامزاده علی صالح (علیه السلام) از همسایگان امام موسی کاظم (علیه السلام) بود و در صالح آباد به شهادت رسید. در دوره مغول ، یک بنای یادبود کوچک در آنجا ساخته شد که در دوره قاجار دوباره بازسازی شد و پس از انقلاب اسلامی به طور کامل بازسازی شد. مزار شهدای جنگ تحمیلی عراق نزدیک به آن است.

امامزاده صالح ، دره شهر

این امامزاده در قبرستان مجین در حوالی دره شهر واقع شده است. این ساختمان چهار ضلعی و دو طبقه دارای گنبدی به شکل هرم است. مقبره اصلی در طبقه اول واقع شده است که کاملاً از آجر با قوس استخوان شاه ماهی ساخته شده است. در طبقه دوم ، مقبره ای قرار دارد که با سنگ ، گچ و سفال پوشانده شده است. قدمت آن به قرن 8 هجری قمری برمی گردد و نیاز به تعمیراتی دارد. آثار گچ بری امامزاده بی نظیر است و از آثار با ارزش این دوره به شمار می رود.

امامزاده سید ابراهیم ، دهلران

امامزاده سید ابراهیم (ع) از نوادگان امام باقر (علیه السلام) است که در 7 کیلومتری زرین آباد واقع شده است. همان مربوط به دوره سلجوقی است و از لحاظ هندسی به شکل خاصی طراحی شده است. مقبره خواهرش (بی بی زینب) وجود دارد که محل زیارتی نزدیک به این امامزاده است. گنبد قدیمی آن در سال 1994 با آجر بازسازی شد.

امامزاده سید محمد عابد (پیر محمد) ، مهران

این امامزاده که با اصطلاح محلی پیر محمد شناخته می شود ، در دهکده گنبد واقع شده است. گفته شده فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادر امام رضا (ع) است و یکی از مکانهای مهم زیارتی استان است.

آرامگاه جابر ، دره شهر

آرامگاه جابر مانند زیارتگاه دانیال نبی در شوش شبیه است مثلا دارای درب ورودى که رو به شمال و به سنت کفش کن باز می شود، به طول 15 و عرض 9 متر بود. این بنا هشت ستون داشت که 9 طاق شمالى ـ جنوبى و 9 طاق شرقى ـ غربى به ارتفاع 2 متر روى آن‏ها زده شده بود.

کف مقبره، دو پلّه پایین‏تر از کف کفش کن است. در دیوار جنوبى، محرابى به بلندى 180 و عرض 70 سانتى‏متر قرار داشت. در قسمت پایین آن، کتیبه‏ هاى گچبرى شده دیده مى‏شود که در اطراف آن کلمات مقدّس و بر سطح میانى آن چند گل نقش شده بود. در گوشة بالاى کتیبه، کلمات «محمّد» و «لا اله إلا ‏اللَّه» بطور برجسته نقش شده بودند این مقبره یکی از مکانهای مهم زیارتی دره شهر است.

امامزاده ها و آرامگاه های دیگر ، ایلام

امامزاده های دیگر استان عبارتند از: سید اکبر 10 کیلومتری دهلران ، سید حسن در جاده مهران - دهلران ، سایت زیارتی سید ابراهیم قطال در جاده مرزی مهران ، زیارت عباس در دهلران ، سایت زیارتی سید فخرالدین نزدیک آبشار ابطف سایت زیارتی جابر انصاری دره شهر ، سید صلاح الدین محمد در آبدانان ، سایت زیارتی عباس در شیروان-چرداول ، سایت زیارتی باقر در شیروان علیا و چرداول ، مکان زیارتی سید عبدالله در نزدیکی سراب ایوان ، محل زیارت زائر حاجی هازر در ایوان و ماد دره شهر.

راژه | آرامگاه بابا سیف الدین ایلام

فرم ارسال نظر  روانشناس ایرانی در لندن   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده