بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» شاهکار معماری اسلامی مساجدجامع و شال بافان همدان

شاهکار معماری اسلامی مساجدجامع و شال بافان همدان

مسجد شال بافان، مربوط به دوره قاجار است که در دهه محرم، به عنوان حسینیه استفاده می شود و در آن به سوگواری امام حسین (ع) می پردازند. این مسجد، کاملاً آجری و فاقد هر گونه تزئینات است. مسجد شال بافان در 45 کیلومتری اکباتانا ، منطقه شال بافان ، همدان ،واقع شده است

تاریخ و فرهنگ مسجد شال بافان

حدود 300 سال پیش یکی از خیرین بنام نظرعلی که به نظر بیگ معروف بود این مسجد را ساخت. مسجد شال بافان در دوران قاجار ساخته شده است و امروزه بصورت حسینیه برای عزاداری ماه محرم و سایر مراسم بزرگداشت شیعه در روزهای خاص است.

معماری مسجد شال بافان

این مسجد یک بنای خشتی ساده است و تزئینات نما ندارد. استان همدان دارای جاذبه های گردشگری باستانی و طبیعی بسیاری است که مسجد شال بافان شهرستان همدان یکی از آثار تاریخی و دیدنی این استان می باشد. سرزمین ایران جزء چند کشور اول جهان با بیشترین پیشینه تاریخ و تمدن در بین تمام کشورهای جهان و از نظر تعداد میراث ثبت شده جهانی در بین کشورهای برتر دنیا قرار گرفته است، در ایران بیش از 30 هزار جاذبه گردشگری، طبیعی و فرهنگی وجود دارد. ایران، مقام نخست جهان در میان کشورهای جهان از نظر تعداد شهرهای جهانی صنایع دستی را دارا می باشد. با توجه به این که ایران دارای اقلیم های بسیار متنوع آب و هوایی است و به عنوان یکی از امن ترین مقصدهای گردشگری شناخته و معرفی شده است، فرصت بی نظیری برای همه علاقه مندان به صنعت گردشگری در ایران و سراسر دنیا است تا با سفر به ایران و استان همدان، از این همه جاذبه گردشگری، طبیعی، میراث فرهنگی، صنایع دستی بازدید نمایند.

نکات و ایده ها

این مسجد در 45 کیلومتری اکباتان واقع شده است ، بنابراین بازدید از یکی از معروف ترین و باستانی ترین بناهای تاریخی در استان همدان را فراموش نکنید. شما برای مکان بعدی گزینه های زیادی مانند ، کلیسای استفان گریگوری ، بازار سنتی همدان ، کاروانسرای میرزا کاظم ، امامزاده حسین و دیگر جاذبه ها قرار دارد ،

Shal Bafan Mosque | Iranwatching

تاریخ و فرهنگ مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان یکی از قدیمی ترین مساجد شهر است. با توجه به مشخصات معماری و برخی کتیبه های یافت شده در مسجد ، به نظر می رسد که این بنا مربوط به دوره قاجار باشد . تاریخ ساخت ، سال 1837 میلادی ، در جبهه ایوان نوشته شده است که همزمان با سلطنت فتحعلی شاه قاجار است . اما برخی از اسناد قدیمی حکایت دیگری دارد. در این منابع ، مسجد به عنوان یکی از پروژه های عصر طلای اسلامی ذکر شده است .

در ابتدا ، این مسجد فقط از یک شبستان تشکیل شده بود ، شبستان (اتاقک) فضایی زیرزمینی است که معمولاً در معماری ایران یافت می شود ، متناسب با رشد بازار و جوامع شهری ، در طول تاریخ فضاهای مختلف دیگری نیز به آن افزوده شده است. قدیمی ترین قسمت فعلی این مسجد قسمت جنوبی آن است و بیشتر تغییرات ساختمانی و تحولات این بنا مربوط به دوران صفویه ، قاجار و پهلوی است . ورودی اصلی این مسجد ابتدا در ضلع غربی و به سمت بازار بود که به دلیل ساخت و سازهای جدید به سمت ضلع شمالی منتقل شده است.

اصطلاحات "مسجد جامع" یا "مسجد جامع" در ایران برای مسجد جامع بزرگ که در آن نماز جمعه اجباری انجام می شود ، استفاده می شود. این عبارت در سایر کشورهای مسلمان استفاده می شود اما فقط در ایران این هدف را تعیین می کند.

معماری مسجد جامع همدان

بنای فعلی مسجد مستطیل شکل است و شامل یک حیاط در وسط و سه ایوان در ضلع های شمالی ، جنوبی و شرقی به همراه چندین شبستان (حجره) ، 6 مناره و یک گنبد است. قبلاً چهار ایوان داشت که سه تای آن باقی مانده است. این مسجد دارای سه ورودی است که شامل یک ورودی تازه ساخته شده در خیابان اکباتان در ضلع جنوب شرقی ، یک ورودی قدیمی با یک راهرو قوسی در ضلع شرقی حیاط و یک ورودی قدیمی دیگر با یک ایوان تزئین شده با مقرنس در ضلع غربی آن است. حیاط.

حیاط مسجد به ابعاد 40 در 24 متر است و دارای یک استخر بزرگ در وسط آن است. سطح حیاط 2 متر از کوچه های اطراف که با سنگ فرش شده اند و در ضلع جنوبی حیاط طاق های کم عمق وجود دارد ، 2 متر پایین تر است. ایوان اصلی در ضلع جنوبی حیاط 14 متر عرض و 7 متر عمق دارد که دارای سقفی قوسی است. در بالای این ایوان ، در ضلع شرقی و شمالی ، دو مناره کوتاه و ضخیم ساخته شده و با هنر ظریف معماری ایران تزئین شده است. ایوان و فضای گنبدی شکل پشت آن ، 14 در 14 متر ، هسته اولیه مسجد را با یک محراب (طاقچه) در ضلع جنوبی تشکیل می دهد. گنبد این بنا دارای پوسته های دوتایی است که از نظر معماری از ویژگی های قابل توجه است.

همانطور که اشاره کردم چندین شبستان در هر جهت دارد اما یکی از مناطق شمالی بزرگتر از سایر مناطق است و از قرن هشت هجری به بعد "حمدالله مستوفی" نامیده می شود . این شبستان دارای 32 ستون در جهت شمال به جنوب است و هر ستون دارای 5 متر ارتفاع با فاصله 4 متر از یکدیگر است.

Jameh Mosque of Hamadan - Wikipedia

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده