بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و میراث جهانی ایران

وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و میراث جهانی ایران

میراث فرهنگی چیست؟ 

میراث فرهنگی بیان شیوه های زندگی است که توسط یک جامعه توسعه یافته و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود ، از جمله آداب و رسوم ، شیوه ها ، مکان ها ، اشیا، ، عبارات و ارزش های هنری. میراث فرهنگی از اساسی ترین مبانی ادغام هویت ، خلاقیت و عزت نفس ملی در هر کشور است. تحقیقات در زمینه های مختلف آن برخی ابهامات تاریخی را روشن می کند ، ارزش های حاصل از میراث ریشه دار را تأیید می کند و شناخت ارزش های نهفته در میراث فرهنگی یک کشور را تسریع می کند. میراث فرهنگی اغلب به صورت میراث فرهنگی ناملموس یا ملموس بیان می شود

در سال 1930 بود که برخی از بناهای تاریخی در ایران به عنوان میراث فرهنگی ملی ایران به ثبت رسید. طبق قانون حفظ میراث ملی ، "[آثار] مرتبط با نژادهایی که در ایران در زمان سلسله زند زندگی می کردند ، به عنوان عتیقه محسوب می شوند ...". اولین مورد ثبت شده در میراث ملی سلیمان تپه بود که توسط آندره گدار معرفی شد. پس از 25 سال ، هنگامی که کاخ گلستان در این فهرست ثبت شد ، آثار مرتبط با سلسله قاجار (و پس از آن) نیز می توانند در فهرست میراث ملی ایران ثبت شوند.

ایران در سال 1975 به کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیوست و اولین مکان های میراث جهانی خود را به ثبت رساند: چغا زنبیل (خوزستان) ، تخت جمشید (فارس) و میدان نقش جهان (اصفهان)

میراث جهانی یونسکو در ایران

تپه های شنی کویر لوت ، جنگل های سرسبز و کمین هیرکانی در شمال ایران و 22 مکان فرهنگی که هزاران سال از آن می گذرد در فهرست یونسکو در ایران ثبت شده اند. اخیراً جنگلهای هیرکانی نیز به این لیست اضافه شده است تا ایران را به سرزمینی که باید از آن دیدن کند ، تبدیل کند. در اینجا شرح مختصری از این سایت ها آورده شده است.


چوغا زنبیل

تاریخ ارسال: سال 1979

ایالت ، منطقه یا استان: استان خوزستان

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

دسته: رفرنس فرهنگی

: 113

Chogha Zanbil اولین مکان ایرانی است که در سال 1979 در فهرست میراث جهانی UNECSO ثبت شده است. Tchogha Zanbil در حدود سال 1250 قبل از میلاد توسط پادشاه اونتاش ناپیریشا در یک مجموعه باستانی ایلامی در استان خوزستان امروزی ایران ساخته شد. این ساختمان عمدتا برای بزرگداشت اینشوشیناک ، خدای بزرگ ساخته شده است.

این گروه بزرگترین زیگورات بین النهرین را در خود جای داده است. محفظه اول شامل تمونوس در اصل است ، در حالی که محفظه دوم ، به شکل ذوزنقه ای ، یک منطقه وسیع و تقریباً خالی را محدود می کند.

معبدی که در مرکز یک ساختمان مکعب واقع شده است ، مربوط به خدای سومری اینشوشیناک است. همچنین معابد Ishnikarab و Kiririsha در ضلع شمال غربی زیگورات واقع شده اند

زیگورات معاصر تقریباً 25 متر ارتفاع دارد ، از دو مرحله گذشته آسیب دیده است و در اصل به ارتفاع 60 متر رسیده است.


میدان نقش جهان

تاریخ ارسال: 1979

ایالت ، منطقه یا استان: استان اصفهان

رده: فرهنگ فرهنگی

: 115

میدان نقش جهان ، معروف به میدان امام ، میدانی است که در مرکز شهر مدرن اصفهان ، ایران واقع شده است. میدان نقش جهان در سال 1598 ساخته شد ، زمانی که شاه عباس تصمیم گرفت پایتخت را از قزوین به اصفهان منتقل کند و محل اصلی دیدار شاه و مردم شود.

میدان نقش جهان با 89600 متر مربع توسط بناهای تاریخی مربوط به دوران صفویه احاطه شده است. کاخ علی قاپو در ضلع غربی واقع شده است ، در حالی که مسجد شاه در ضلع جنوبی این میدان واقع شده است. در ضلع شرقی مسجد شیخ لطف علاladد واقع شده است و ضلع شمالی به بازار مجموعه تاریخی اصفهان باز می شود. در میان هر چهار بنای یادبود ، اولین مسجد لطف الله ساخته شد. عمارت علی قاپو دارای ساختاری بزرگ و عظیم است که در شش طبقه ساخته شده و به 48 متر ارتفاع رسیده است. مجموعه بازار اصفهان که می توان به هزار سال پیش به سلجوقیان رسید اما عمدتا مربوط به دوره صفویه است. این یک بازار تاریخی و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای خاورمیانه است. این یک خیابان طاقدار و دو کیلومتری است که شهر قدیمی را با شهر جدید پیوند می دهد.


تخت سلیمان

تاریخ ارسال: 2003

ایالت ، منطقه یا استان: استان آذربایجان غربی

دسته: فرهنگی

Ref: 1077

مجموعه بنای یادبود تخت سلیمان (به معنای تخت سلیمان) در ارتفاعات طبیعی ، تقریباً 20 متر بالاتر از دشت اطراف واقع شده است. در استان آذربایجان غربی ، در حوالی روستای تکاب در یک منطقه کوهستانی (تقریباً 750 کیلومتری تهران) واقع شده است.

مجموعه معماری سلطنتی تخت سلیمان با پیوستن به عناصر اصلی معماری ساخته شده توسط ساسانیان در یک ترکیب هماهنگ با الهام از بافت طبیعی آنها. معماری تخت سلیمان نه تنها به پیشرفت معماری اسلامی ، بلکه فرهنگ های دیگر نیز تأثیر دارد.

تمام آثار ساختمانی در داخل بارویی بیضی شکل ساخته شده اند. باروی خارجی با ضخامت 5 متر ، ارتفاع 14 متر و محیط خارجی 1200 متر دارای 38 برج دفاعی مخروطی است.


پاسارگاد

تاریخ ارسال: 2004

ایالت ، منطقه یا استان: استان فارس

دسته: فرهنگی

شماره: 1106

پاسارگاد ، پایتخت کوروش بزرگ (559–530 قبل از میلاد) و همچنین آخرین مکان استراحت وی ، شهری در ایران باستان بود. این مکان امروزه یک مکان باستانی است که در بین میراث جهانی یونسکو ایران ثبت شده است. کوروش بزرگ ، امپراتور ایران ، اولین اعلامیه حقوق بشر را در استوانه کوروش تعریف کرد. کوروش به دلیل احترام به حقوق بشر و رفتار انسانی با کسانی که بر آنها حکومت می کرد ، بیشتر از اینکه یک فاتح امپراطوری گسترده خود باشد ، به عنوان یک آزادکننده مورد تحسین قرار می گیرد.

محصور شده است یک تفسیر از روح پیام خود را از سیلندر باستانی در انگلیسی مدرن:

1. من اعلام می کنم که من تمام سنت ها، مشتریان و مذاهب سازمان ملل امپراطوری من احترام گذاشته و هرگز اجازه هر یک از فرمانداران من به نگاه کردن و یا به ساکنان ملل من توهین کنید.

2. اگر کسی به دیگران ظلم کند ، اگر این اتفاق بیفتد ، من حق او را پس می گیرم و ستمگران را مجازات می کنم.

3- امروز من آزادی ادیان را اعلام کردم ، همه در انتخاب هر مذهبی آزاد هستند ، در همه مناطق زندگی می کنند و هر شغلی را به عهده می گیرند به شرطی که هرگز حقوق دیگران را نقض نکنند.


بم و چشم انداز فرهنگی آن

تاریخ ارسال: 2004

ایالت ، منطقه یا استان: استان کرمان

رده: فرهنگی

Ref: 1208

ارگ بم بزرگترین ساختمان خشتی در جهان است که در شهر بم امروزی ، استان کرمان واقع شده است. ارگ بم مربوط به دوره هخامنشیان (قرن های 6 تا 4 قبل از میلاد) و حتی بعد از آن است. دوره شکوفایی ارگ از قرن 7 تا 11th در تلاقی برخی از مسیرهای مهم تجاری بود. این شهر به دلیل تولید لباس های ابریشم و پنبه شناخته شد.

ارگ بم ، واقع در مرکز شهر ، تأثیر بسزایی در برنامه ریزی و معماری شهر دارد ، زیرا می توان فهمید که برنامه ریز (ها) از مراحل اول کل فرم نهایی ساختمان و شهر را پیش بینی کرده بودند در روند برنامه ریزی

در تاریخ 26 دسامبر سال 2003 ، و زمین لرزه قسمت اصلی ارگ را همراه با برخی دیگر از مناطق شهر بم و اطراف آن تخریب کرد. با این حال چند روز پس از زمین لرزه اعلام شد که ارگ ​​همانطور که بود بازسازی می شود. ارگ بم بین سالهای 2003 تا 2013 در لیست مکانهای در معرض خطر جهان ثبت شده بود ، اما سرانجام بدنبال بهبود مدیریت سایت ، حفاظت و پیشرفت در ترمیم ، سازمان ملل در سال 2013 ارگ بم را از فهرست میراث جهانی در معرض خطر حذف کرد.


سلطانیه

تاریخ ارسال: 2005

ایالت ، منطقه یا استان: استان زنجان

دسته: رفرنس فرهنگی

: 1188

گنبد سلطانیه ، مقبره سلطان محمد ، که بین سالهای 1302 تا 1312 میلادی بنا شده است ، قدیمی ترین گنبد دو پوسته ساخته شده در ایران محسوب می شود. سازه اصلی در سالهای بعد بسیار آسیب دید و در زمان شاه عباس بازسازی شد. این مکان میراث جهانی اکنون در شهرستان سلطانیه ، استان زنجان ، غرب ایران واقع شده است. از نظر آندره گدار این گنبدی عادی است ، اگر از نظر تماشایی بزرگ باشد ، دارای پوستی نازک در بالای دیوار مصنوعی و به هیچ وجه گنبدی مضاعف نیست.

در این ساختار ، ویژگی های طراحی و عملکرد تکتونیکی برای ایجاد یک ساختار معماری تزئینی به طور فزاینده ترکیب شده است. گنبد 200 تنی تخمین زده شده 49 متر (161 فوت) از پایه آن بلند است و در حال حاضر تحت بازسازی گسترده ای قرار دارد.


بیسوتون

تاریخ ارسال: 2006

ایالت ، منطقه یا استان: استان کرمانشاه

رده: فرهنگی

Ref: 1222

بیسوتون یک مکان باستان شناسی است که در امتداد یک مسیر تجاری تاریخی در استان کرمانشاه ایران واقع شده و حاوی بقایایی است که مربوط به دوران پیش از تاریخ و در طول تاریخ ایران باستان است. شاهدی بی نظیر از امپراطوری ایران و مبادله تأثیرات در هنر و نویسندگی در منطقه است. بنای اصلی آن کتیبه بیسوتون است که در سال 521 قبل از میلاد توسط داریوش بزرگ هنگام تسخیر تاج و تخت ایران ساخته شده است.

این کتیبه به 3 زبان ایلامی ، بابلی و پارسی قدیم نوشته شده است. این به خط میخی است که سنگ روزتا برای هیروگلیف مصری چیست: این سند در رمزگشایی از خطی که قبلاً گمشده بسیار مهم است. یک داستان دراماتیک (بیستون) نیز وجود دارد ، همانطور که فردوسی در شاهنامه نوشته است ، در مورد شخصی به نام فرهاد ، که عاشق شیرین همسر پادشاه خسرو بود. در این افسانه آمده است كه فرهاد به خاطر تخطی خود تبعید شد كه وظیفه بریدن کوه برای یافتن آب را بر عهده داشت. در صورت موفقیت ، اجازه ازدواج با شیرین به او داده می شود. پس از سالها و از بین بردن نیمی از کوه ، او آب پیدا کرد ، اما توسط خسرو به او اطلاع داد که شیرین درگذشت. او دیوانه شد ، تبر خود را به پایین تپه انداخت ، زمین را بوسید و مرد. گفته شده که تبر او از درخت انار ساخته شده است ، و ، در آنجا که او تبر را انداخت ، یک درخت انار با میوه ای رشد کرد که بیمار را درمان می کند. طبق داستان شیرین نمرده بود و با شنیدن خبر عزادار شد.


گروههای صومعه ارمنی ایران

تاریخ ارسال: 2008

ایالت ، منطقه یا استان: استان آذربایجان غربی

دسته: فرهنگی

Ref: 1262

گروههای صومعه ارمنی ایران قطعاً یکی از بهترین سنتهای معماری و تزئینی ارمنی است که در شمال غربی کشور ، استان آذربایجان غربی واقع شده است. این ملک از سه گروه ارامنه صومعه ای تشکیل شده است: سنت تادئوس و سنت استپانوس و کلیسای کلیسای دزوردزور ، که قدیمی ترین آنها ، سنت تادئوس ، را می توان از قرن هفتم جستجو کرد.

این گروه ها با وجود بلایای طبیعی و ریشه های انسانی هنوز پابرجا هستند ، زیرا آنها بارها بازسازی شده اند ، بیشتر از اوایل قرن نوزدهم ، زمانی که عباس میرزا در بازسازی و تعمیرات کمک کرد.

در واقع گروههای صومعه ارمنی تنها علامت غذای ملت ارمنستان هستند که نشانگر رابطه بسیار طولانی فرهنگ و تمدن ایرانی و ارمنی است.


سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر

تاریخ ارسال: 2009

ایالت ، منطقه یا استان: استان خوزستان

دسته: رفرنس فرهنگی

: 1315

شوشتر شهری باستانی است ، در حدود 92 کیلومتری اهواز ، مرکز استان خوزستان در دوران ساسانیان ، این شهر جزیره ای در کنار رود کارون بود و به عنوان پایتخت تابستانی پادشاه انتخاب شد. با این حال ، تاریخچه این شاهکار نبوغ خلاق و ساختار مهندسی عمران را می توان در داریوش بزرگ در قرن 5 قبل از میلاد جستجو کرد.

ساختار سیستم هیدرولیک شوشتر احتمالاً تحت تأثیر سد و تونل پترا و همچنین مهندسی روم است. قابل ذکر است که سیستم هیدرولیک شوشتر نه تنها توسط پارسیان بلکه توسط مسلمانان عرب در اوج تمدن خود به عنوان یک عجایب جهان معرفی شده است.

گروه شیخ صفی الدین خنجه و حرم

تاریخ ارسال: 2010

ایالت ، منطقه یا استان: استان آددبیل

دسته: فرهنگی

Ref: 1345

مجموعه شیخ صفی الدین خنجه و حرم در اردبیل در آغاز قرن شانزدهم ساخته شد ، اما در پایان قرن 18 بازسازی شد. این بنا عمدتا بر اساس معماری اسلامی ساخته شده و شامل بخشهای مختلفی در مورد فرهنگ ایران است: یک مسجد ، یک کتابخانه بزرگ اصلی ، یک بیمارستان ، یک مدرسه ، مقبره و غیره.

پس از فتح اسلامی و قبل از حمله مغول ، اردبیل بزرگترین شهر در شمال غربی ایران. در این دوره ، این شهر به مدت سه قرن متلاشی شد تا زمان ظهور سلسله صفوی ، که شیخ صفی الدین (1252-1334) نام مستعار آن است. شیخ صفی الدین به دنبال شیخ زاهد جیلانی رفت اما پس از مرگ وی مکان خود را تاسیس کرد و راه خود را توسعه داد. بنابراین وی خانگی را در اردبیل تاسیس کرد که بعداً به زیارتگاه وی تبدیل شد.

شاه اسماعیل ، جانشین شیخ صفی الدین به عنوان رهبر صوفیان خانهگاه ، اولین شاه سلسله صفوی شد و خانگاه را به عنوان آیین دولتی اعلام کرد. سلسله صفوی در غنی سازی و تزئین ساختار مرقد جد خود با بسیاری از آثار هنری هزینه ای صرف نکردند. این امامزاده مورد توجه زائران از سراسر جهان و یک مجموعه مذهبی قرار گرفت که شامل آثار هنری ، تزئینات و باستان شناسی برجسته ای از قرن 14 تا 18 است


مجموعه بازار تاریخی تبریز

تاریخ ارسال: 2010

ایالت ، منطقه یا استان: استان آذربایجان شرقی

دسته: فرهنگی

Ref: 1346

مجموعه بازار تاریخی تبریز یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای سرپوشیده جهان است. این بازار از شرق با کاخ علی قاپو (محل زندگی ولیعهد قاجار ، از غرب با مسجد جامع تبریز و از شمال با رودخانه قوری چای (مهرا نرود) همسایه است.

در حالی که تاریخ دقیق ساخت این بازار مشخص نیست ، مسافران قرن 10 در سفرنامه های خود به آن اشاره کرده اند. در بین قرن 12 و 18 میلادی ، بازار تبریز به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم یکی از مهمترین مراکز تجاری و فرهنگی بین المللی بود.

این بازار که در قلب تبریز واقع شده است ، در طول قرن شانزدهم رونق گرفت ، زمانی که این شهر مدت کوتاهی به پایتخت سلسله صفوی (1501-1736) تبدیل شد. این بازار دارای طاق نماها و گنبدهای بلند با تزئینات مقرنس و همچنین چاله های سبکی است که از نظر استراتژیک قرار گرفته است تا روشنایی کافی برای معابر و مغازه های واقع در خیابان اصلی طاقدار آن فراهم کند.

مجموعه بازار تاریخی تبریز در سال 1975 به عنوان میراث ملی و در سال 2010 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


باغ ایرانی

تاریخ ارسال: 2011

استان ، منطقه یا استان: مناطق مختلف

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1372

این ملک شامل 9 باغ است که از مناطق مختلف ایران انتخاب شده است: باغ ایرانی پاسارگاد در پاسارگادا ، چهل ستون در اصفهان ، باغ فین در کاشان ، باغ ارم در شیراز ، باغ شازده در ماهان ، باغ دولت آباد در یزد ، باغ عباس آباد در مازندران ، اکبریه باغی در استان خراسان جنوبی و باغ پهلوان پور.

ایده سبک و سنت در طراحی باغ های ایرانی به طور گسترده ای در سایر کشورها از سرزمین های پارس تا هند و حتی فراتر از آن گسترش یافته است.

معماری باغ های ایرانی بستگی زیادی به شرایط آب و هوایی ایران دارد. به عنوان مثال گرمای خشک ایران آب را به عنوان عنصری بسیار مهم در سبک دکوراسیون در می آورد. بعلاوه معمار معمولاً سعی می کند از طریق اتصال یک باغ اطراف با یک حیاط داخلی ، فضای داخلی و منزل را بهم پیوند دهد. طراحان اغلب عناصر معماری مانند قوس های با ارزش را بین مناطق خارجی و داخلی قرار می دهند تا شکاف بین آنها باز شود.

مسجد جامع اصفهان 

تاریخ ارسال: 2012

استان ، منطقه یا استان: استان اصفهان

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1397

مسجد جامع اصفهان یکی از بزرگترین مسجدی است که هنوز در قلب ایران ، اصفهان ایستاده است. مسجد جامع نتیجه ساخت و سازهای مداوم ، اضافات و بازسازی های سایت از حدود سال 771 تا اواخر قرن 20 است ، اما ابتدا در قرن 8 تأسیس شد ، اما در قرن یازدهم ساخته شد و دوباره ساخته شد و دوباره ساخته شد. بارها از طریق بازسازی انجام شد نتیجه نهایی اتاقهایی با سبکهای مختلف معماری دارد ، بنابراین مسجد واقعاً نمایانگر تاریخچه متراکم معماری ، فرهنگ و سبک زندگی ایرانی است.

تغییرات اصلی در زمان سلطنت سلجوقی رخ داده است ، در حالی که دو اتاق گنبدی آجری ساخته شده است. گنبد جنوبی برای نگهداری محراب در سالهای 1086–87 توسط نظام الملک ، وزیر معروف مالک شاه ساخته شد و بزرگتر از هر گنبد دیگر بود. گنبد شمالی یک سال بعد توسط رقیب نظام الملک تاج الملک ساخته شد.

اضافات و اصلاحات دیگری که شامل عناصری از مونگول ها ، موذفاریدها ، تیموریان و صفویان ، در مورد نیاز به فضا ، مسائل سیاسی ، تحولات مذهبی و تغییر در سلیقه بود. به عنوان مثال مداخله صفوی عمدتاً تزئینی بود ، با افزودن مناره ، کاشی کاری لعاب دار و مناره هایی که در جنوب ایوان جنوبی قرار داشتند.


گنبد قابوس 

تاریخ ارسال: 2012

استان ، منطقه یا استان: استان جرجان

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1398

گنبد قابوس بنای یادبودی است که در شهری به همین نام در شمال ایران ، استان گلستان واقع شده است. شهر گنبد در فاصله 93 کیلومتری شمال شرقی از گرگان ، شهری بزرگ در شمال ایران و در نزدیکی دریای خزر قرار دارد.

گنبد قابوس در واقع یک برج آرامگاهی دیدنی و جذاب است ، یک یادبود خیره کننده از قابوس برجسته ، یک شاهزاده ، شاعر ، دانشمند ، سردار و حامی هنر. او در اوایل قرن یازدهم بر منطقه اطراف خود حکومت کرد و تصمیم گرفت یک بنای تاریخی بسازد که برای همیشه ماندگار باشد.

برج 55 متری (180 فوت) در سال 1006 ، شش سال قبل از این که قابوس توسط یک قاتل کشته شود ، تکمیل شد.

کاخ گلستان

تاریخ ارسال: 2013

استان ، منطقه یا استان: استان تهران

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1422

در زمان شاه عباس اول صفوی ، باغ وسیعی به نام چهار باغ (چهار باغ) ، اقامتگاه دولتی در محل فعلی کاخ گلستان و اطراف آن در تهران احداث شد. ارگ در زمان حکومت طهماسب اول (1576-1524) ساخته شد و توسط کریم خان زند (1750-1779) بازسازی شد. 

بعداً کریم خان زند دستور ساخت یک ارگ و تعدادی برج در همان منطقه را صادر کرد. در عصر قاجار برخی از بناهای سلطنتی به تدریج در داخل ارگ ساخته شد. در سال 1813 قسمت شرقی باغ سلطنتی گسترش یافت و برخی مکانهای دیگر در اطراف باغ گلستان ساخته شد. 

گروه مکان های موجود در قسمت شمالی باغ ، متشکل از سالن موزه ، تالار عاج ، تالار کریستال و تالار نارینجستان است.

در بین همه سالن ها ، مشهورترین سالن آینه به دلیل آینه کاری خارق العاده آن است. این تالار توسط حاج عبدالحسین معمار باشی (صنیع الملک) و با همکاری یاهایا خان معتمد الملک ، وزیر معماری ، که به عنوان مشاور طراح عمل می کرد ، طراحی شده است.


شهر سوخته

تاریخ ارسال: 2014

ایالت ، منطقه یا استان: استان خوزستان

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1456

از سال 1967 باستان شناسان در حال حفاری در شهر سوخته (شهر سوخته) هستند تا در مورد این شهر مرموز و فناوری پیشرفته از گذشته های دور اطلاعات کسب کنند.

همه تفریحات تاریخی آنقدر جالب و ارزشمند است که میلیون ها نفر برای دیدن آنها و احساس فضای آنها به دور دنیا سفر می کنند. ایران از لحاظ داشتن چنین مکانهای خارق العاده ای در بین ثروتمندترین کشورها قرار دارد و هر ساله هزاران گردشگر برای دیدن زنده تاریخ ، گشت و گذار در ایران را انتخاب می کنند.

5000 سال پیش شهری در جنوب شرقی ایران وجود داشت که پس از سه بار سوختن سرانجام در 1800 سال قبل از میلاد متروکه شد. این شهر چهار مرحله تمدن را تجربه کرده و در حاشیه رودخانه هیرمند در امتداد جاده زاهدان - زابل در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

باقی مانده انسان در گورستان شهر نشان می دهد که مردم در موقعیت های مختلف به خاک سپرده شده اند ، که دانشمندان معتقدند این شواهد همزیستی فرهنگ های مختلف در شهر سوخته است. جمجمه ای از انسان با علائم جراحی مغز پیدا شد که می تواند اثبات کند که جراحی مغز در ایران به جای مصر ایجاد شده است. در حین حفاری ها قدیمی ترین تخته نرد و تاس های ساخته شده از فیروزه و عقیق یافت شد.

طبق این کاوش ها ، مردم شناسان دریافته اند که ساکنان شهر سوخته بسیار متمدن بوده اند زیرا آنها هیچ نوع سلاحی را در شهر پیدا نکرده اند.

چشم انداز فرهنگی میمند

تاریخ ارسال: 2015

استان ، منطقه یا استان: استان کرمان

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1423

میمند یک روستای صخره ای باستانی است که در میراث ملی ایران ثبت شده است. همچنین ، یونسکو آن را به عنوان یک میراث فرهنگی مشهود ایرانی ثبت کرده است. وقتی با دقت بیشتری به روستا نگاه می کنید ، می توانید قلعه ، برج برج و خانه های زرق و برق دار خیره کننده آن را در جهات مختلف پراکنده ببینید. به همین دلیل چنین چشم انداز فرهنگی به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. بقایای ساکنان باستانی این روستا عبارتند از:

کتیبه ها ، کنده کاری های 10000 ساله ، و سفالگری های 6000 ساله

لازم به ذکر است که کتیبه های متعددی در این روستا وجود دارد. با این حال ، ترجمه بخشی از آن در اینجا است:

"هنگامی که کوههای میمند شکسته می شوند و افسانه های آنها به حقیقت می پیوندند ، گنجینه ای فاش می شود که فقط در دسترس کسی است که از خورشید می آید."

در مورد تاریخچه این روستا نظرات مختلفی ابراز شده است. براساس یافته های باستان شناسی ، نقوش و کتیبه های میمند 12000 سال قدمت دارند. بر اساس این گفته ، کارشناسان تاریخ مشابهی را برای خود روستا نیز تخمین زده اند. سفال های میمند کشف شده نیز با قدمت حدود 2000-3000 سال تخمین زده می شود.

ویژگی منحصر به فرد معماری این روستا این واقعیت است که آنها برای ساختن محل اسکان ساکنان ، سنگ ، آجر یا سایر مصالح ساختمانی را روی هم نگذاشته اند. به عبارت دیگر ، ساخت سازه در هوای آزاد انجام نشده است. برعکس ، با حفاری و کنده کاری انجام شده است.


شوش

تاریخ ارسال: 2015

استان ، منطقه یا استان: استان خوزستان

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1455

شوش یا شهر باستانی شوش یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری جهان با بیش از 6000 سال سابقه در لیست یونسکو ثبت شده است. بر اساس اسناد و شواهد دوران باستان ، شوش یکی از اصلی ترین شهرهای ایران بوده است که به خاطر شکوه و عظمتش شهرت داشته است. حتی قدیمی تر از این شهر ، در مجاورت این مرکز اسکان ، بقایای یک روستا کشف شده است که قدمت آن به 7000 سال پیش باز می گردد.

در اواسط هزاره پنجم پیش از میلاد ، امروز بیش از 100 روستا در دشت خوزستان ، جنوب غربی ایران وجود داشت. یکی از نمونه های برجسته این روستاها Tchogha Mish در وسط این دشت است. شکل گیری این روستاها با کوچ عشایر در یک مکان و آغاز کشاورزی و سفال سازی آغاز شد. گرچه در حاشیه این دشت بود ، اما خیلی زود به یک مرکز آیینی در منطقه تبدیل شد.

هنرها در این دوره بسیار شکوفا شدند. مهارت کارگران فلز منجر به ایجاد مجسمه های افسانه ای طلا و نقره شد. تزئینات روی آجرهای شکل گرفته این دوران جنبه خاصی از هنر ایلامی میانه را الهام گرفته از بابل ارائه می دهد. گورهای این دوران با سقف های منحنی ساخته شده اند.


کویر لوت

تاریخ ارسال: 2016

استان ، منطقه یا استان: استان کرمان

دسته بندی: طبیعی

مراجعه: 1505

کویر لوت ایران اغلب گرمترین مکان کره زمین نامیده می شود - البته این به چگونگی تعریف "گرمترین" بستگی دارد. به طور دقیق ، Lut رکورددار گرمترین دمای سطح زمین است که می تواند تا 159 درجه فارنهایت (70 درجه سانتیگراد) صعود کند. 

در هر صورت ، این فوق العاده سوزان تنها چیزی نیست که این منطقه را منحصر به فرد کرده است. این کویر با تشکیلات صخره ای غول پیکر ، برخی از بلندترین تپه های شنی جهان ، دشت های نمک ، گودال ها ، قلعه های فراموش شده و گرگ هایی که شبانه در اطراف پرسه می زنند .

قنات فارسی

تاریخ ارسال: 2016

استان ، منطقه یا استان: مناطق مختلف

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1506

قنات ها ، معجزات 3000 ساله مهندسی در بیابان ها هستند که بسیاری از آنها هنوز در سراسر ایران استفاده می شوند. با شروع عصر آهن ، نقشه برداران - با یافتن منبع آب مرتفع ، معمولاً در بالای دره رودخانه سابق یا حتی در دریاچه غار - تونل های شیب دار طولانی را از منبع آب به آنجا که لازم بود برش می دهند.

حفره های منظمی که هنوز در بالای سطح زمین قابل مشاهده هستند ، شافت هوا هستند و حوصله آنها این است که گرد و غبار را آزاد کنند و اکسیژن را به کارگرانی که با دست قنات ها را حفر می کنند ، گاهی اوقات تا چهل مایل نیز می رسانند. تونل ها سرانجام در سطح زمین باز می شوند و واحه های زنده ای را تشکیل می دهند.

ساختن قنات کاری پر زحمت بود که حتی به دلیل نیاز به دقت بسیار بیشتر انجام شد. زاویه شیب تونل باید به اندازه کافی شیب دار باشد تا بتواند آب بدون راکد شدن آزادانه جریان یابد - اما خیلی شیب دار است و آب با نیروی کافی برای سرعت بخشیدن به فرسایش و ریزش تونل جریان می یابد.

اگرچه کار دشوار - حتی پس از اتمام ، قنات ها به تعمیر و نگهداری سالانه احتیاج دارند - اما تونل های آبیاری باعث شکوفایی کشاورزی در بیابان خشک شدند. این فناوری از طریق تجارت جاده ابریشم و تسخیر مسلمانان گسترش یافت و قنات ها را می توان تا مراکش و اسپانیا یافت.


شهر تاریخی یزد

تاریخ ارسال: 2017

استان ، منطقه یا استان: استان یزد

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1544

کویر در قسمت مرکزی ایران خانه تعدادی از سکونتگاه ها است ، به ویژه شهر یزد. اگرچه از عنوان پایتخت برخوردار نبوده است ، اما در هیچ نقطه ای از تاریخ ایران ، این شهر به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم از اهمیت و رونق برخوردار شد.

بافت این شهر به گونه ای مفصل با بافت کویر تلفیق شده است که سازگاری زندگی با شرایط سخت کویر شگفت انگیز است. اسکان در منطقه با در نظر گرفتن اصول توسعه پایدار انجام شده است. معماری زیست اقلیم شهر کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کرده است. در نتیجه ، ساختار شهری یزد به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. 

خط افق یزد از سازه های کم ، گنبدهای سفالی ، برج های بادی ، مساجد و صابیت ها (گذرگاه ها) تشکیل شده است. این شهر تقریباً به طور یکنواخت در ساختارهای خاکی به عنوان ابزاری برای تحمل شرایط سخت کویر مبله شده است. علاوه بر این ، استقامت و زندگی شهر مدیون قانون ، به عنوان مخازن آب است. برج های بادی ، به عنوان مکانیزم تهویه هوا ؛ گنبد و دیوارهای خشتی ، به عنوان روش های تسهیل تهویه هوا و تعدیل دما. sābāts ، معابر سرپوشیده سایه را برای عابران پیاده فراهم می کند.


چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس

تاریخ ارسال: 2018

استان ، منطقه یا استان: استان فارس

دسته بندی: فرهنگی

مراجعه: 1568

این هشت مکان باستانی که در جنوب شرقی استان فارس ایران واقع شده اند ، در سه منطقه جغرافیایی: فیروزآباد ، بیشاپور و ساستان واقع شده اند. اینها سازه های مستحکم ، کاخ ها و نقشه های شهری است که ساخت آنها به اولین و آخرین لحظات امپراتوری ساسانی برمی گردد ، که بین سالهای 224 تا 658 دوران ما در منطقه گسترش یافته است. این سایتها به ویژه شامل اولین پایتخت بنیانگذار سلسله ، ارداچیر پاپاکان و یک شهر و بناهای معماری به دلیل جانشین وی ، شاه شاپور Iº است. این چشم انداز باستان شناسی ، که مبتنی بر بهره برداری بهینه از توپوگرافی طبیعی است ، نشانگر تأثیر سنت های فرهنگی هخامنشی و پارت و تبادل نظر با هنر رومی است که تأثیر مهمی در معماری و رویکردهای هنری دوره اسلامی داشت.


جنگل های هیرکانی

تاریخ ارسال: 2019

استان ، منطقه یا استان: مناطق مختلف

دسته بندی: طبیعی

مراجعه: 1584

مردم محلی جنگل های هیرکانی را فسیل زنده ، مرکز جهان ، جنگل های خزر ، موزه طبیعی و غیره می نامند. این یک منطقه سبز بسیار ارزشمند در شمال ایران است . در دوران باستان ، هیرکانیا منطقه ای اداری در قلمرو استانهای کنونی ایران از چندین استان ایران و همچنین بخشی از ترکمنستان بود. در دوران باستان کلاسیک ، یونانیان و ایرانیان خزر را اقیانوس هیرکانی می نامیدند .

جنگل های هیرکانی نواری به طول 800 کیلومتر است که از شمال غربی تا شمال شرقی ایران امتداد دارد. نام این جنگل ها از نام قدیمی گرگان که قبلاً هیرکان نامیده می شد ، گرفته شده است. این شهر امروز مرکز استان گلستان در جنوب شرقی دریای خزر است. تنوع زیستی و اصالت منطقه و گونه های کمیاب و منحصر به فرد گیاهی و جانوری آن بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند . جنگل های هیرکانی ، از شرق به غرب گسترش می یابد ، مناطقی از پنج استان ایران را پوشش می دهد:

استان خراسان شمالی

استان گلستان

استان مازندران

استان گیلان

استان اردبیل

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده