» سفر به حیات وحش| حفاظت از زیستگاه ها و محیط زیست

سفر به حیات وحش| حفاظت از زیستگاه ها و محیط زیست

حفاظت از حیات وحش

حیات وحش و مکان‌های وحشی در معرض تهدید را برای حفظ حیات روی زمین حفظ کنید حیات وحش در هر قاره و در هر اقیانوسی در حال ناپدید شدن است و میلیون ها گونه مختلف در سیاره ما برای بسیاری از مهمترین چیزها در زندگی ما ضروری هستند.

این شبکه پیچیده حیات، سیستم‌های طبیعی را که ما به آن وابسته هستیم، فراهم می‌کند - از هوا و آب تمیز گرفته تا خاک‌های حاصلخیز و آب و هوای پایدار. به ما غذا، دارو و مواد می دهد و از میلیون ها شغل حمایت می کند. و همچنین به ما الهام می بخشد و زندگی ما را از بسیاری جهات غنی تر می کند.

اما حیات وحش سیاره ما در بحران است - از سال 1970 تعداد آنها بیش از نصف کاهش یافته است و گونه ها با سرعت نگران کننده ای در حال انقراض هستند.

ما باید این از دست دادن طبیعت را معکوس کنیم و آینده ای بسازیم که در آن حیات وحش و مردم دوباره رشد کنند.

چه کاری می توانی انجام بدهیم؟

گونه های در حال ناپدید شدن

سرنوشت حیات وحش ما فقط در دستان یک گونه است: هومو ساپینس.

فعالیت‌های انسانی حیات وحش را به دو صورت تهدید می‌کند: تخریب و آسیب رساندن به مکان‌هایی که حیات وحش در آن زندگی می‌کنند و استفاده از آن‌ها به روش‌هایی که ناپایدار هستند.

مناطق وسیعی از زیستگاه طبیعی همچنان به دلیل کشاورزی، گسترش شهرها، معادن و زیرساخت ها از بین می روند یا از اثرات آلودگی، گونه های معرفی شده که اغلب از حیات وحش بومی رقابت نمی کنند، و به طور فزاینده ای، تغییرات آب و هوایی رنج می برند.

در همین حال، بسیاری از گونه ها به دلیل سطوح ناپایدار شکار، ماهیگیری و برداشت در حال کاهش هستند. برخی دیگر برای حمایت از تجارت بین‌المللی حیات وحش به سمت انقراض سوق داده می‌شوند ، یا در صورت درگیری مستقیم با انسان و دام کشته می‌شوند.

بحران حیات وحش از نظر تعداد

تعداد ببرها برای اولین بار در بیش از یک قرن گذشته در حال افزایش است، جمعیت دلفین های ایروادی پس از دهه ها کاهش در حال افزایش است و کشورهای بیشتری در آسیا فروش عاج فیل را ممنوع می کنند.

مردم هم سود برده اند. حفاظت از جنگل ها و دیگر زیستگاه های حیاتی به حفظ منابع زیست طبیعی که بسیاری از جوامع به آن وابسته هستند کمک می کند. اکوتوریسم با مدیریت حساس نیز درآمد بسیار مورد نیاز را برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه به ارمغان می آورد.

اینها نشانه های مثبتی هستند و به ما کمک می کنند تا در مسیر درستی برای آینده ای روشن تر برای مردم و طبیعت قرار دهیم. اما ما باید خیلی بیشتر برای متوقف کردن و معکوس کردن کاهش حیات وحش جهان انجام دهیم. در نهایت، رفاه و بقای خود ما به آن بستگی دارد.

ما به دنیای طبیعی وابسته هستیم. حفاظت از گونه ها، حفاظت از زیستگاه ها و سالم نگه داشتن آب و هوا و محیط زیست برای همه ما خوب است.

اما با افزایش تقاضای جهانی که منابع بیشتری را نسبت به سیاره مصرف می کند، این تعادل از تعادل خارج شده است. در حالی که فشاری که فعالیت‌های انسانی بر طبیعت وارد می‌کند بزرگترین تهدید است، اما این افراد نیز هستند که راه‌حل‌ها را در اختیار دارند.

ما با مردم در سراسر جهان، از سطح محلی گرفته تا سطح جهانی، کار می کنیم تا برای طبیعت اقدام کنیم - زیرا مراقبت از سیاره یگانه و تنها به نفع همه است.

حفظ رابطه ما با طبیعت

فشارهای فزاینده ناشی از معادن، توسعه زیرساخت ها، اکتشاف نفت و گاز، صنایع کشاورزی و چوب برداری صنعتی سلامت اکوسیستم را در سراسر جهان تهدید می کند. و هنگامی که طبیعت رنج می‌برد، افراد نزدیک به آن نیز آسیب می‌بینند - سرزمین‌های اجدادی و مقدس مردمان بومی تخریب می‌شوند، صید بی‌رویه باعث می‌شود جوامع ساحلی برای حمایت از خانواده‌های خود تلاش کنند و تغییرات اقلیمی، کمبود آب و فرسایش خاک باعث می‌شود محصولات خرده‌ مالک‌ها از کار بیفتند و همراه با آن. منبع اصلی غذا و معیشت آنهاست.

جوامعی که برای امرار معاش و رفاه خود به محیط طبیعی وابسته هستند مستقیماً بیشترین آسیب زیست محیطی را احساس می کنند. در طول 60 سال گذشته، ما دریافتیم که تلاش‌های حفاظتی زمانی بیشترین سود را دارند که مردم از حفاظت بهره ببرند. برخی از مهم‌ترین موفقیت‌های WWF در زمینه حفاظت از همکاری مستقیم با جوامع محلی و بومی، یافتن راه‌های عملی برای رشد مردم و طبیعت به دست آمده است. 

و برای بسیاری از مردم بومی و جوامع محلی در سرتاسر جهان، همیشه همین بوده است. زمین و دریا، جنگل و رودخانه برای نسل های بی شماری برای آنها فراهم کرده است - و آنها در عوض از این چیزها مراقبت کرده اند، به این معنی که آنها اغلب بهترین مکان برای مراقبت از محیط زیست خود هستند.

ما برای اطمینان از اینکه اکوسیستم‌های سالم را به دست فرزندانمان و نسل‌های فراتر از آن تحویل می‌دهیم، به مدیریت پایدار جاه‌طلبانه‌تری بر منابع طبیعی خود نیاز داریم.

این به معنای کار در سطوح مختلف است: از توافق نامه های سیاست جهانی، سرمایه گذاری مالی دولتی و خصوصی و استانداردهای بازار تا تصمیم گیری در سطح ملی و محلی برای توسعه پایدار .

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  ساخت وبلاگ تبلیغاتی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   نمایندگی پکیج بوتان شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله