مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری و تاریخی بهترین بازارهای ایران

جاذبه های گردشگری و تاریخی بهترین بازارهای ایران

درباره بهترین بازارهای شهرهای ایران

از بازار به عنوان محل فروش و عرضه کالا یاد می شود و ریشه این کلمه برگرفته از زبان پهلوی است. با این حال ، شکل گیری بازار همزمان با تشکیل شهرها بود و در طول تاریخ هخامنشیان به ایران پس از دوران اسلامی ، شاهد رشد و شکوفایی این اماکن بودیم ، اما آنچه امروزه بازارهای قدیمی شهرهای ایران باقی مانده است. و اکنون نیز در عصر صفویه مورد استفاده قرار می گیرد ، به طوری که بسیاری از بازارهای مهم شهرهای بزرگ مانند تبریز ، اردبیل ، شیراز ، اصفهان ، قزوین ، کاشان ، یزد ، همدان و تهران یادگارهای آن دوره هستند.

اگرچه حملات ، غارت و ویرانی مغولان در قرن هفتم بازارهای زیادی را به وجود آورد ، اما در پایان این دوره ، غازان خان و الجائتو و وزیران با کفایت آنها مانند خوجه رشیدالدین فضل الله ، بازارها در شهرهای بزرگ این دوره ساخته شد. ساخت بازارها در دوره صفویه افزایش یافت و تا اواخر عصر قاجار ادامه یافت.

علاوه بر کارکردهای اقتصادی و تجاری شهرهای اسلامی ، زمینه های مختلف اجتماعی ، مذهبی و سیاسی نیز نقش پاک نشدنی داشته و در کنار مساجد ، قسمت مرکزی و مهم بافت شهرهای قدیمی ایجاد شده است.

بازارهای شهرهای قدیمی معمولاً در ارتباط با راههای اصلی و دروازه اصلی شهر ، مسجد جامع و میدان اصلی شهر شکل می گرفت و به تدریج گسترش یافت. با گسترش بازار ، نیازهای جدیدی پدید آمد که منجر به ظهور فضاها و بناهای تاریخی در بازار ، از جمله خان ، تیمچه ، خانه ها ، ضرابخانه ، کارگاه های تولیدی و خدماتی و ساختمانهای عمومی از جمله مسجد ، حسینیه ، آب انبار ، حمام و قهوه شد. خرید

مهمترین ویژگی بازارهای سنتی ایران وجود قطارهای اصلی یا فرعی ، وجود مجتمع های تجاری که دارای انبار و مراکز خرید موقت هستند و همچنین وجود مجتمع های مسکونی تجاری مانند قیصریه ، تیمچه و بدجد. با گسترش بازار ، همراه با این مکان ، کاروانسرا ، حمام ، مدرسه ، صومعه و سایر امکانات مانند پارک و زمین چوگان ایجاد شد.

امروزه شاهد تغییرات قابل توجهی در معماری بازارها ، ساخت معابر ، بازارهای مدرن ، مجتمع های تجاری چند منظوره با ساختار و معماری متنوع برگرفته از معماری غربی هستیم که این تغییرات را نیز شامل می شود.

بازار تجریش تهران

بازار تجریش به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران به دلیل مجاورت با دربند و کاخ های سعدآباد و نیاوران یکی از برجسته ترین نقاط تهران است و در تمام طول روز میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. همه چیز را می توانید در این بازار با کیفیت مناسب پیدا کنید. در بازار تجریش انواع صنایع دستی مانند ترمه و ظروف مسی یزد و سفال لالجین تا انواع آجیل ، شیرینی ، زعفران ، ادویه جات ترشی جات و میوه ها را خواهید یافت. ایرانیانی که از خارج مهاجرت کرده اند همواره از تجریش به عنوان یکی از به یاد ماندنی ترین نقاط شمال تهران یاد می کردند.

درباره بازار تجریش

تکیه بزرگ تجریش یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران در این بازار است. بازار تجریش ، نمونه کوچکی از بازار تهران ، یکی از قدیمی ترین مراکز خرید شمیران است و دو محله سرپل و تجریش را به هم متصل می کند.

برخی منابع می گویند سابقه بازار به هفتاد سال قبل باز می گردد. اما برخی از مشاغل قدیمی نیز می گویند این سایت 150 سال قدمت دارد. با این حال ، برخی از ساختارهایی که در این مکان وجود دارد بیشتر از آنها است. مانند تکیه معروف موجود در بازار که گفته می شود 220 سال پیش در محل بازار وجود داشته است.

معماری تجریش تکیه

معماری تکیه آن یکی از نقاط برجسته و قابل توجه این مکان است. تجریش تکیه دارای فضای میانی است و شامل یک ساختمان دو طبقه است. در قسمت غربی تکیه ، مغازه بزرگی وجود دارد که چندین در دارد و ارتفاع آن مغازه بیشتر از مغازه های دیگر است و گفته می شود که طاقچه است. همچنین ، 5 مغازه در ضلع شمالی و 4 مغازه در ضلع جنوبی و شرقی وجود دارد. طبقه فوقانی ساختمان در محرم به مراسم مذهبی تبدیل شده است ، اما در زمان های دیگر به صورت تجاری در دسترس است. سقف تجریش تکیه در قدیم توسط ستون های چوبی نگهداری می شد ، اما امروزه ستون های چوبی و قدیمی با ستون های فلزی جایگزین شده اند.

مغازه ها در بازار تجریش تهران

اگر از میدان تجریش وارد بازار سرپوشیده شوید ، توجه شما به میوه و خواربار فروشی جلب می شود. در این مغازه ها انواع میوه های رنگارنگ فصلی و تازه و حتی میوه های عجیب و غریب وجود دارد که تا به حال ندیده اید. حتی در وسط زمستان می توانید انواع میوه های تابستانی را در این مغازه ها پیدا کرده و خریداری کنید. در بازار می توانید انواع مختلفی از محصولات از سس مس ، زعفران ، ترشی خوشمزه ، صنایع دستی ، ادویه جات ، گل رز و بدلیجات ، شیرینی و آجیل را بیابید. در واقع ، این بازار از نظر همه چیزهایی که یک گردشگر از بازار سنتی ایران در نظر دارد ، مقیاس بسیار کوچکی را ارائه می دهد. به همین دلیل ، همیشه می توانید گردشگران خارجی زیادی را ببینید که برای خرید و گشت و گذار از این مکان دیدن می کنند.

آدرس بازار تجریش

استان تهران ، تهران ، بازار تجریش ، ایران

بازار خان یزد

بازارهای تاریخی یزد ، هنر باستانی معماری اسلامی ، با مناره ها و بادگیرها ، زیبایی خود را به گردشگران عرضه می کند. بازار یزد خان یکی از بازارهای قدیمی و سنتی یزد است. اگر عنوان بهترین بازار یزد را به آن بدهیم ، حقیقت دارد. برخی از بازارهای سنتی استان یزد شامل صنایع دستی یزد ، بازارهای ترمه ، قیصریه و مسگری است

بازار بزرگ بازار رشت گیلان

ترکیبی زیبا از صداها و آهنگ های دل انگیز محلی و رنگ ها و طعم های متنوع در بازار رشت ، حس زندگی و شور را برای مسافران و رهگذران به ارمغان می آورد. در گوشه و کنار بازار بزرگ سنتی رشت به عنوان جاذبه گردشگری ، می توانید جلوه های زیادی از زیبایی فرهنگ فولکلوریک در این استان سرسبز پیدا کنید که به نوبه خود بسیار زیبا و جذاب است و می تواند یکی از قطب های گردشگری گیلان محسوب شود

درباره بازار رشت

بازار رشت بزرگترین بازار روباز کشور است و گشت و گذار در بازار محلی رشت آنقدر جذاب و دلچسب است که می تواند خاطرات شما را از بازار ایران به کلی تغییر دهد. تنوع محصولات ، کیفیت و طراوت آنها یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این بازار بین مردم و گردشگران است.

بازار رشت یک بازار قدیمی واقع در مرکز شهر رشت است که مرکز همه فعالیت های تجاری استان گیلان است. روزانه هزاران نفر از ساکنان شهرها و روستاهای استان گیلان و استانهای همجوار برای تجارت در این بازار حضور دارند. بازار رشت برای گردشگران همیشه جذاب بوده است. رشت بزرگترین بازار سقف باز کشور است.

بازار بزرگ رشت در منطقه قدیمی و مرکزی این شهر واقع شده و مرکز کلیه فعالیتهای تجاری استان گیلان است. این بازار دارای میدان ها ، چهارگوش ها و کاروانسراهای بزرگ و کوچک است که سبک معماری و تزئینی آنها از زمان های قدیم حفظ شده است. به همین دلیل ، جاذبه های گردشگری وجود دارد. در گوشه و کنار بازار بزرگ رشت ، می توانید جلوه های مختلف فرهنگ فولکلور را مشاهده کنید که تأثیرات هر دو به نوبه خود بسیار جذاب است. این بازار از بخشهای مختلفی شامل کاروانسراها و پارکها و غیره تشکیل شده است.

در هکتار بیست و چهارم بازار رشت ، 14 کاروانسرا وجود دارد که با معابر مختلف به هم متصل شده اند. این کاروانسراها در عصر قاجار و اوایل دوران پهلوی برای مراکز تجاری ساخته شده اند. برخی از آنها عبارتند از: طاق های بزرگ و کوچک ، کاروانسراهای محتشم ، چینیچیان ، ملک و ... و خرید از بازار بزرگ رشت ، هرچند پیمایش آن دشوار است ، اما در نوع خود دارای چشم اندازهای دیدنی بسیاری است. اگر برای خرید سوغات یا کالاها وارد بازار بزرگ رشت می شوید و با انواع رنگهای زیبا از محصولات ، ماهی و انواع دیگر سرگرم می شوید ، بازدید از کاروانسراهای قدیمی و طاق های بزرگ و کوچک را فراموش نکنید.

معماری بازار رشت و کاروانسراها

بر خلاف دیگر بازارهای شهرهای ایران ، بازار بزرگ رشت تحت پوشش نیست.

 و مانند بسیاری از بازارهای دیگر ایران ، سقف گنبدی یا نورگیر بلند مرتبه وجود ندارد. در این میان ، تنها بخشی از مرکز خرید طلافروش تحت پوشش حلب قرار دارد. کاروانسراهای بازار بزرگ رشت با سکوها و طاق های مرتفع است. کاروانسرا که قسمت مرکزی آن باز است. این به دلیل استفاده از نور خورشید در روزهای آفتابی "شهر باران" (رشت) است.

بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ ، میدان کوچک ، چهار گوش و کاروانسراها است. معماری کاروانسراها و طاق های موجود در بازار بزرگ رشت یکی از جاذبه های گردشگری این بازار است. طاقهای بزرگ این کاروانسرا در سال 1321 هجری شمسی در ضلع جنوبی کاروانسرای کوچک طاقدار و گذرگاه زرگران و ضلع غربی ساختمان قیصریه فخر ، در ضلع جنوبی گذرگاه کوچک و ضلع شرقی آن ساخته شده است. فروشگاه پلاستیک

طاق های کوچک و 13 کاروانسرای دیگر نیز با گذرگاه های مختلف در 24 هکتار بازار بزرگ رشت به هم متصل شده اند و در دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی ساخته شده اند. این کاروانسرا در ضلع شمالی شهر رشت و در مجاورت مسجد حاج مجتهد قرار دارد و از طریق کریدورهای جنوبی و شرقی به کاروانسرای مالایی متصل شده و همچنین از راهرو شمالی به مسجد حاج مجتهد خیابان شریعتی می رسد. طاق سعادت در میدان بزرگ واقع شده است و نقش مهمی در بافت بازارهای شهری ایفا می کند. قدمت آن به دوران قاجار برمی گردد که در گذشته یکی از مهمترین قطب های تجاری محسوب می شد.

کاروانسرای محتشم مانند دیگر کاروانسراها در هکتار 24 ساعته رشت در سال 1300 ساخته شد و در ضلع شمال غربی کاروانسرای گلشن و ضلع غربی آن بازار عطار قرار دارد. کاروانسرای چینی چیان در نزدیکی چهارگوش در شمال غربی بازار بزرگ رشت واقع شده و در مجاورت گردنه حاجی حسن خان قرار دارد. این بنا در سال 1308 توسط برادران چینچیان ساخته شد. کاروانسرای ملک دارای سبک بازار داخلی است که در دوران قاجار ساخته شده و برای صادرات برنج به روسیه و ابریشم به کاشان و یزد مورد استفاده قرار می گرفته است.

تاریخچه بازار رشت

در گذشته ، در کاروانسراهای بازار بزرگ رشت ، شترهایی که فرش های ابریشمی و سایر محصولات را روی گرده خود می گذاشتند ، برای صادرات به دریای خزر به بندر پیربازار رشت می رفتند. بازار شهر رشت حوادث زیادی را به خود دیده است ، یکبار سپاهیان کریم خان بازار را به آتش کشیدند و یکبار نیز گروهبان ، آقا محمدخان قاجار را مورد تهاجم قرار دادند. بلایای طبیعی و غفلت های انسانی بارها شهر رشت را به آتش کشیده و مسجد و کلیسای آن را ویران کرده است.

غذاهای خوشمزه در بازار بزرگ رشت

بخش عمده ای از جذابیت بازار رشت در غذاهای خوشمزه خلاصه شده است. اینجا هستید ، فراموش نکنید که به رستوران ، کافی شاپ در بازار بروید. رشت یکی از جذاب ترین شهرهای زیر باران برای غذا خوردن است و رستوران های بازار نیز می توانند یکی از خوشمزه ترین و تازه ترین غذاها را تهیه کنند ، زیرا به مواد تازه دسترسی دارند. ظاهر رستوران ها شاید چندان شیک نباشد ، اما طعم غذاهای خوشمزه آنها بسیار جذابتر است.

البته پیش غذا های رشت تنها به رستوران محدود نمی شود. در رشت ، تنقلات خود را از دست ندهید ، مانند آرد کاری ، دانه کتان فومن ، راشای تازه پخته رشت در هوای بارانی ، نان ، پنیر ، گردو ، گوجه فرنگی ، خیار ، سیر تازه ، سبزیجات تازه.

آدرس بازار رشت

بازار رشت ، شهر رشت ، شهرک گلستان ، ایران

بازار کاشان بازار

بازار بزرگ و قدیمی کاشان یکی از جاذبه های دیدنی کاشان است. این بازار از دوره سلجوقیان فعال و پر رونق بوده است. بازار کاشان که از میدان کمال الملک تا محل تاریخی صخره امتداد دارد و همچنان بازار مسگره مسگری و دروازه دولت است ، شامل تعداد زیادی بازار و گردنه است و شامل ده ها بازار است.

بازار کرمان

بازار بزرگ کرمان به عنوان یک جاذبه گردشگری تاریخی بازار بزرگ کرمان به عنوان یک جاذبه گردشگری تاریخی از میدان ارگ شروع می شود و به میدان مشتاقیه ختم می شود. هر قسمت از بازار کرمان توسط یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده است و به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن در ایران ، بی نظیر و دارای شهرت جهانی است. این بازار طولانی ترین بازار ایران محسوب می شود و عمدتاً پس از قرن هشتم هجری ساخته شده است. بازار کرمان که با نام بازار گنجعلی خان نیز شناخته می شود ، با داشتن بیش از 60 درصد آثار تاریخی ، یکی از مهمترین مراکز تاریخی و تجاری کرمان است.

درباره جاذبه مجتمع گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان در مرکز تاریخی کرمان به همراه بازار بزرگ کرمان واقع شده است. گنجعلی خان که یکی از مشهورترین فرمانروای زمان شاه عباس است ، از سالهای 1005 تا 1034 هجری قمری بر کرمان آغاز کرد و آثار و بناهای زیادی را در این منطقه ساخت.

مساحت مجتمع گنجعلی خان 11000 متر مربع است. برج های آجری ، کاشی ها ، فضاهای سبز و حوضچه های آب عناصر میدان گنجعلی خان هستند. این میدان از نظر اصول شهرسازی نیز یکی از میادین است. در ایران می توان تعریف درست مربع را بر روی آن اعمال کرد و عناصر شاخص شهری در اطراف آن با نسبت مناسب قرار داده شده و برای عابران پیاده ساخته شده است و خودرو در میدان حرکت نمی کند.

در ضلع شرقی میدان ، مدرسه گنجعلی خان قرار دارد که در دوران صفویه نیز مدرسه ای پر رونق بود. کتیبه روی صفحه به جهت علیرضا عباسی ، خطاط بزرگ عصر صفوی ، یادآور می شود که این بنا در سال 1007 هجری قمری ساخته شده است.

نعناع در ضلع شمالی میدان قرار دارد. بنایی گنبدی شکل که در بالای آن یک ییلاق است که نور را در داخل ساختمان تأمین می کند. صومعه مروارید امروز موزه سکه کرمان است.

طولانی ترین بازار بزرگ ایران

بازار کرمان که در شهر به بازار گنجعلی خان معروف است از میدان ارگ شروع شده و به میدان مشتاقی ختم می شود. هر بخش در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده است و این بازار در ایران بی نظیر است و شهرت جهانی دارد. بازارهای متعددی در این بازار کرمان وجود دارد که هر کدام از آنها آثار تاریخی شهر محسوب می شوند.

در بازار کرمان و بازارهایی که در آن واقع شده است با حسی عجیب روبرو خواهید شد.

میدان گنجعلی خان

این میدان سال ها مرکز اقتصادی شهر بوده و شاهد رویدادهای تاریخی زیادی بوده است. میدان در مقر ایالت و تجمع نیروها بود. شکایات موجود در این سایت برطرف شد و حتی برخی از متخلفان از نظر سیاسی درگیر خواهند شد.

از آثار مجتمع گنجعلی خان ، میدان در قسمت مرکزی شهر کرمان واقع شده است که در حاشیه بازار اصلی واقع شده است و برخی از عناصر شهری مانند نقش جهان در اصفهان را جمع آوری کرده است. یا مجموعه آمی چخماق در یزد ، اطراف آن.

در ضلع سوم میدان گنجعلی خان بازارها و در طرف دیگر کاروانسرای گنجعلی خان قرار دارد.

وجود حمام ، آب انبار ، نعناع و بازارهای مجاور ، این مجموعه بهم پیوسته را تکمیل کرده است. طاق های آجر ، کاشی ، فضای سبز ، حوضچه های آب و دیگر آثار دیدنی بر زیبایی میدان افزوده است.

چهار سوق گنجعلی خان

تقاطع دو بازار را سوق چهار می گویند. به دلیل تقاطع دو راسته بازار در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته ، این مکان مهمترین و شلوغ ترین مکان شهر محسوب می شد. در این تقاطع ، بازار گنجعلی خان ، قلعه بازار ، بازار و بازار مسگری گرد هم می آیند. این چهار سوق بخشی از مجموعه گنجعلی خان است. نمای داخلی این چهار سوق با ضربات جالب و نقاشی هایی با روغن و رنگ ، در حالی که 400 سال از طراحی آنها می گذرد ، هنوز زیبایی خود را حفظ کرده است. تا زمان ورود معماری جدید و تداخل معماری غربی ،گنبدهای بازار به هم پیوسته اند و بعد از مسجد جامع بلندترین بناهای شهر محسوب می شوند و مرتفع ترین گنبد شهر محسوب می شود.

بازار گنجعلی خان

بازار گنجعلی خان بین سوق چهار و بازار اختیاری است. این سبک معماری بسیار جالب از دوران صفویه است و در قسمت جنوبی میدان گنجعلی خان واقع شده است. در سمت راست این بازار حمام زیبا و تاریخی گنجعلی خان و هجده مغازه قرار دارد و در سمت چپ طاق هایی قرار دارد که نمای زیبایی را نشان می دهد.

بازار اختیاری

بازار اختیاری چهارمین قسمت بازار کرمان است که از انتهای بازار گنجعلی خان شروع شده و تا بازار وکیل ادامه می یابد. عناصر موجود در این قسمت از بازار را می توان مدرسه شیخیه ، کاروانسرای گلشن ، سه بازار سرداری نامید و در انتهای آن ، حمام سنتی یا کافه سنتی وکیل نام گرفت.

بازار وکیل کرمان

بازار وکیل کرمان در انتهای بازار اختیاری و مجموعه وکیل واقع شده است. به دستور محمد اسماعیل خان ، وکیل الملک ، والی کرمان ، در سال 1282 هجری قمری (1856 م) و پسرش مرتضی قلی خان ، مجتمع بزرگی شامل کاروانسرا ، بازار ، حمام ، مسجد ساخته است. هنوز وکیل نامیده می شود و بازار آن یکی از زیباترین بازارها است. بخش تجاری ، به نام بازار وکیل ، بین مسجد و ارگ قرار داشت.

بازار مسگرها

بازار مسگری (مسگرها) در حاشیه میدان گنج علیخان واقع شده است. در این بازار ، مغازه هایی وجود دارند که محصولات هنری دست ساز را ارائه می دهند.

آدرس گنجعلی خان و بازار کرمان

کرمان ، ایران ، مجتمع گنجعلی خان ، میدان توحید ، خیابان خرم ، خیابان شریعتی ،

بازار تبریز آذربایجان شرقی

بازار تبریز به عنوان جاذبه تاریخی آذربایجان شرقی بازار تبریز به عنوان یک جاذبه گردشگری حدود یک کیلومتر مربع بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. بازار تبریز در ژوئیه 2010 ، زرادخانه خورشیدی به عنوان اولین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. عواملی مانند معماری بازار تبریز ، چیدمان مغازه ها ، تعداد زیادی مینی کاروان ، کاروان ، راهرو ، پاساژ ، و همچنین انواع مشاغل و مشاغل ، وجود تعداد زیادی مدرسه و مسجد ، که بیشتر تاریخی هستند ، این بازار را به نمونه ای کامل از تجارت و زندگی اسلامی و شرقی تبدیل کرده است.

چرا بازار بزرگ تبریز؟

بازار بزرگ تبریز به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان و بزرگترین بنای خشتی و آجری جهان شناخته می شود. بازار تبریز دارای کاملترین سازمان اجتماعی در بین بازارهای ایران است و دارای مجموعه ای از ساختارهای اجتماعی به هم پیوسته و یکی از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو

معماری بازار تبریز

قسمت اصلی بازار تبریز شامل دو پاساژ سرپوشیده شمال-جنوب و شرق-غرب است. عرض بازار بین 4 تا 5 و سقف آن بین 5 تا 6 متر است. سقف ها با اشکال گنبدی و آجری ساخته شده اند که برای هوای سرد تبریز بسیار مناسب است. در بالای این سقف ها ، استامپ هایی وجود دارد که در آنها نور وارد محیط بازار داخل آنها می شود و شرایط نوری یکسانی را در فضا ایجاد می کند. این دهانه ها برای تهویه مطبوع در بازار نیز مناسب هستند.

وقتی به معماری بازار نگاه می کنیم متوجه می شویم که کل بازار در وهله اول ایجاد نشده است ، اما معماران و طراحان به تدریج قسمت هایی را به آن اضافه کرده اند. در فضای بین ادارات ، مدارس ، راهروها ، مساجد و ... ، گذرگاه اصلی با گذرگاه فرعی به هم متصل می شوند. تقاطع گذرگاه نیز دارای سه گانه و تقاطع هایی است که چارسوق نامیده می شوند.

کاروانسرای مظفریه و قیصریه بازار تبریز یکی از معروف ترین و زیباترین تنبورها در بین بازارهای مختلف ایران است.

بازار محلی تبریز برای خرید اقلام درجه یک مانند فرش دستباف ، آجیل ، اجناس چرمی ، پارچه ، ادویه ، صنایع دستی و ... با قیمت مناسب مناسب است.

بازارهایی که در بازار تبریز هستند

بازار تبریز با طاقنما و گنبدهای بلند آجری شامل بازار امیر ، بازار شفت ، بازار راست ، بازار حلجان ، بازار یمینی ، بازار قدیم ، بازار حاج محمد حسین ، بازار مشیر ، بازار زنان بزرگ ، بازار صافی ، بازار امیر ابوالحسن ، حی سارا رسول ، ایستگاه حاج میرزا علی نقی ، کاروانسرا ، ایستگاه شیخ کاظم ، تالار حاج زرعلی ، کاروانسرا و دالان میرزا شفیع ، ملخ ملک و غیره شامل می شوند.

کاروانسرای مظفریه

یکی از مشهورترین و زیباترین کاروانسراهای بازار تبریز است. این معبد در دوره مظفرالدین شاه در سال 1267 هجری قمری ساخته شده است. کاروانسرای مظفریه یکی از مهمترین مراکز فرش استان آذربایجان شرقی است و نفیس ترین و زیباترین فرش های دستباف تبریز را می توانید در اینجا پیدا کنید. البته در این قسمت از بازار ، انبارها علاوه بر خرید و فروش فرش ، به طراحی و تعمیر انواع فرش نیز مشغول هستند. خوب است بدانید هیچ فرش ماشینی به هیچ وجه در دسترس کاروانسرای مظفریه نیست

آدرس بازار بزرگ تبریز

از هر نقطه در تبریز می توانید با تاکسی یا اتوبوس به بازار بروید. بازار تبریز از شرق به قاپو ، از غرب به مسجد جامع و از شمال به رودخانه مهران منتقل می شود. بیشتر بازار در جنوب میدان چایا بین خیابان های دارایی ، خیابان فردوسی ، مطهری (کوچه) و خیابان جمهوری اسلامی واقع شده است.

نکاتی درباره بازار بزرگ تبریز

بازار تبریز دارای بیش از 40 چایخانه است که می توانید بر اساس مسیر پیاده روی و سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب کنید.


جشنواره به مدرسه بر می‌گردیم - دیجی کالا
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده