بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مسجد عمادالدوله کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه: مسجد عمادالدوله

مسجد عمادالدوله نام مسجدی با قدمت 150 ساله در شهر کرمانشاه است که از بناهای دوره قاجاریه است. بنای اولین مسجد توسط امام قلی میرزا عمادالدوله (والی غرب) در بازار کرمانشاه ساخته شد.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

معماری مسجد عمادالدوله

شبستان حجره های زیادی دارد. ایوان جنوبی، ورودی شبستان اصلی است که از سه ایوان دیگر مسجد بلندتر است و تزئینات زیباتری دارد که بسیار دیدنی است. درب دیگر مسجد در ضلع جنوب غربی قرار دارد که با راهرویی به تقاطع بازار زرگرها (طلا) و بازار حوری آباد متصل می شود.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

تزئینات و کاشی کاری

در ساخت این مسجد از دیوارها تا پوشش آن از آجرکاری ساده استفاده شده و تزئین خاصی در آن دیده نمی شود. پوشش گنبد دارای تزئینات خاص و زیبایی است که توجه بیننده را به خود جلب می کند. سنگ مرمر در پوشش کف نیز کاربرد دارد. برای بازکردن نور به شبستان و تامین روشنایی این قسمت، در قسمت بالای آن، روزنه هایی تعبیه شده است.

بیشتر تزیینات کاشی کاری مسجد عمادالدوله به صورت انتزاعی هندسی و نقوش گیاهی است. این نقوش استحکام ساده و روانی دارند و برگرفته از تزئینات معماری دوران صفویه و زندیه هستند. در کاشی کاری این بنا از مناظر معماری استفاده شده است اما از نقوش انسانی استفاده نشده است.

بر روی کاشی های ایوان مسجد، کتیبه ای حاوی نام پادشاه وقت (ناصرالدین شاه)، نام سازنده و تاریخ آن وجود دارد.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

قاپی شاه نجف

پس از ساخت این مسجد، بانی آن یکی از درهای حرم امام علی (اولین امام شیعیان) را به کرمانشاه آورد و در این مسجد نصب کرد. این دروازه که اکنون در ورودی مسجد و بازار زرگرها قرار دارد به «قاپی شاه نجف» معروف است و مربوط به دوره صفویه است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

برج ساعت

در مسجد عمادالدوله برج ساعتی وجود دارد که از شمال شرقی به جنوب غربی ساخته شده و جهت قبله را نشان می دهد. این بنا یکی از برج هایی است که در اواخر دوران قاجار در مساجد ایران ساخته شده و نشان از تلاش جامعه برای استفاده از تکنولوژی روز در اماکن مذهبی ایرانیان دارد. تکنیک ساخت این برج همانند تکنیک مناره های تاریخی اواخر دوره قاجار است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

فعالیت حوزه علمیه مسجد عمادالدوله

در زمان ساخت مسجد عمادالدوله، اتاق هایی در اطراف صحن برای طلاب تحصیل کننده دروس اسلامی ساخته شد. همچنین بازار و کاروانسرا عمادالدوله که متشکل از صدها مغازه و غرفه است به مصارف مسجد اختصاص دارد.

در سال های اخیر حوضی در وسط حیاط ساخته شده که منظره زیبایی به آن بخشیده است. در زیر این استخر سرداب یا زیرزمینی وجود دارد که در حال حاضر محل ورزش دانشجویان است.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده