بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مسجد شافعی، مسجد اهل سنت کرمانشاه

مسجد شافعی، مسجد اهل سنت کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه: مسجد شافعی

اکثر مردم کرمانشاه شیعه هستند و مانند سایر شهرهای ایران یک یا دو کنیسه، سه یا چهار کلیسا و یک مسجد مخصوص اهل سنت وجود دارد. مسجدی که متعلق به اهل سنت است «مسجد شافعی» نام دارد. این مسجد یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد ایران است که به مرور زمان به یک شاهکار تاریخی تبدیل شده است. این مسجد توسط گروهی از خیرین اهل سنت ساخته شده است.

بنای اولیه این مسجد بدون مناره و گنبد بوده و به مرور زمان تغییر کرده و سرانجام در سال 1368 با خرید چندین خانه در اطراف مسجد، سبک جدیدی را رواج داد.

مسجد شافعی، مسجد اهل سنت کرمانشاه

معماری مسجد شافعی

قابل ذکر است که معماری آن از معماری مساجد امپراتوری عثمانی الهام گرفته شده است. گنبد و نیمه گنبدهای عظیم و مستحکم، مناره های نوک تیز، تزیینات و جزئیات نقاشی های داخل بنا، کتیبه های زیبا، ستون های قطور و فضای مرتفع مرکزی زیر گنبد اسلامی، همگی نمایانگر معماری مساجد کلاسیک ترک ساخته شده است. ساختار مسجد فلزی است. نمای بیرونی آن با سنگ پوشانده شده و شامل گنبدی با دو مناره فلزی 9 متری به رنگ طلایی در کنار آن است. فضای داخلی دارای شبستان های زنانه و مردانه، یک آب انبار، یک کتابخانه، به غیر از فضا، و یک فروشگاه کفش است. شبستان اصلی در ضلع شمالی قرار دارد و دارای نیم طبقه با پنج ستون است. محراب مسجد در ضلع جنوبی شبستان اصلی قرار دارد و با سنگ مرمر سفید و حاشیه آن با سنگ مرمر سیاه پوشیده شده است. این مسجد از سال 1947 محل نماز و عبادت اهل سنت بوده است.

مسجد شافعی، مسجد اهل سنت کرمانشاه

همچنین نمای داخلی این مسجد مزین به آیاتی از قرآن کریم روح معنوی خاصی به مسجد بخشیده است. در محل فعلی مسجد شافعی، زیارتگاهی وجود دارد که در سال 1348 در کرمانشاه با کمک بسیاری از اهل سنت ساخته شد. در اطراف گنبد چهار ایوان وجود دارد که با الهام از سقف و ایوان مسجدالاقصی و بیت المقدس طراحی و اجرا شده است.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

ستون‌ها با طاق‌ها و طاق‌هایی به هم متصل شده‌اند که نماد وحدت بین مسلمانان است و از سوی دیگر نمادی از دروازه‌های رحمت و مغفرت الهی است و به‌عنوان هشت بهشت ​​از مدل‌های مختلف قوس در سبک‌های مختلف طراحی شده‌اند.

از نظر معماری، سه عامل مهم تعادل، تعادل و تقارن برای دستیابی به هماهنگی بین سبک های مختلف تلاش شده است.

به طور کلی معماری مسجد تلفیقی از سبک های رازی، اصفهانی، مغربی، شامی و اندلسی است که زیبا و با رعایت تمام اصول معماری و آداب اسلامی یکپارچه و اجرا شده است. مسجد به رنگ های فیروزه ای، لاجوردی و سبز رنگ آمیزی شده است که نمادها و نشانه های اسلام است، به ویژه رنگ طلایی که خواست خاص خداوند متعال است که در کتب اسلامی نیز آمده است که خود موجب شکوه و عظمت می شود.

مسجد شافعی، مسجد اهل سنت کرمانشاه

فعالیت مسجد شافعی

مسجد شافعی از سال 47 محل اقامه نماز اهل سنت کرمانشاه بوده است. امروزه فقط در ساختمان جدید مسجد که در کنار بنای قدیمی قرار دارد و به سبک مساجد ترکی ساخته شده است، نماز اقامه می شود. ملا محمد ربیعی امام جمعه مسجد جامع شافعی کرمانشاه بود که در سال 1375 به شهادت رسید.


نظرات
arrow مژده
چقدر معماری اون دوران زیبا بوده. من این مسجد و در توری که به کرمان داشتم از نزدیک دیدم و مشاهده مجدد این تصاویر خاطرات و برام زنده کرد. اون موقع با کد تخفیف هتل اسنپ که از تخفیف هات گرفتم تونستم این سفرو برم
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ   |   روانشناس ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده