بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

تخت سلیمان، معماری باستانی ایرانی

هیچ جای اسرارآمیزی مثل تخت سلیمان در ایران نیست. برخی می گویند در اعماق آب آن گنج پنهانی وجود دارد، برخی می گویند شیاطین در زندان آن نگهداری می شدند، برخی می گویند زادگاه زرتشت است و افسانه ها می گویند جام مقدس ممکن است جایی در اینجا پنهان باشد. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این میراث جهانی یونسکو در استان آذربایجان غربی ایران بخوانید.

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

درباره تخت سلیمان

تخت سلیمان محوطه ای باستانی در نزدیکی تکاب، شهری بین ارومیه و همدان، در آذربایجان غربی ایران است. این مجموعه از خسرو ایوان، آتشکده آذرگشنسب، کوه زندان سلیمان، معبد آناهیتا و دریاچه اسرارآمیز تشکیل شده است.

افسانه ها حاکی از آن است که این مجموعه توسط ابرقدرت های سلیمان نبی ساخته شده است که یک حلقه جادویی داشته است. همچنین، آنها می گویند سلیمان هیولاهایی را که از او اطاعت نمی کردند در دهانه عمیق کوه زندانی می کرد.


تاریخچه تخت سلیمان

کاوش‌های تخت سلیمان نشان داد که آثار تاریخی از دوره‌های مختلف وجود دارد. قدیمی ترین بقایای آن متعلق به دوره هخامنشیان است که به قرن پنجم قبل از میلاد باز می گردد. پس از آن تخت سلیمان ارگ امپراتوری اشکانیان بود و سکه هایی پیدا کردند که ثابت می کند امپراتوری ساسانی در اینجا حکومت می کرده است. همچنین شواهدی از حضور تئودوسیوس دوم امپراتور بیزانس در تخت سلیمان وجود دارد.

هر یک از آثار تاریخی تخت سلیمان در یکی از این دوره های تاریخی ساخته شده و هر کدام دارای داستان های متفاوتی هستند. اما جالب ترین و مرموزترین قسمت این مجموعه، دریاچه آبی سلطنتی مرکزی است. ابتدا نگاهی کوتاه به قسمت اصلی این مجموعه می اندازیم و سپس داستان های عجیب و غریب مرتبط با این دریاچه خارق العاده را برای شما بازگو می کنیم.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!


بناهای تاریخی تخت سلیمان

همانطور که در بالا ذکر شد، تخت سلیمان دارای پنج بخش اصلی است:

ایوان خسرو (طاق کسری) بقایای یک ایوان بلند در شمال غربی مجموعه است. پادشاهان ساسانی در این مکان اقامت می کردند و مراسم مقدسی را که در آتشکده زرتشتیان برگزار می شد تماشا می کردند. این مکان برای خسرو اول (انوشیروان ساسانی) ساخته شده است و شباهت زیادی به دیگر بنای تاریخی ساسانی دارد.

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

آتشکده آذرگشنسب (آتشکده زرتشتیان) به معنی معبد آتش اسب نر است. زرتشتیان در این مکان آتش مقدس را نگه می داشتند. بر اساس اسناد تاریخی، دیوارهای این معبد مملو از تصاویری از ستارگان، سیارات، حیوانات، گیاهان و برخی نقش‌های عجیب و غریب بوده است. همچنین می گویند که آتش سلطنتی خاکستر نداشت و 700 سال می سوخت. پس از حمله اعراب به ایران، این آتشکده ویران شد و به جای آن مسجدی بر ویرانه های آن بنا شد.

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

زندان سلیمان کوه مخروطی شکل آتشفشانی 101 متری در فاصله سه کیلومتری تخت سلیمان است. در مرکز این کوه دهانه ای به قطر 65 متر وجود دارد. ویرانه های معبدی مقدس مربوط به 1000 سال قبل از میلاد در نزدیکی دهانه وجود دارد. بر اساس افسانه های مردمی، این زندان برای شیاطین (دیوها) و جن هایی بود که از سلیمان نافرمانی می کردند.

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

معبد آناهیتا  معبدی مقدس برای آناهیتا، الهه آب، عشق و باروری در ایران باستان است. معابد آناهیتا را می توان در اکثر شهرهای باستانی ایران که نزدیک به یک توده آبی هستند، پیدا کرد.

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

دریاچه تخت سلیمان  مرموزترین قسمت این مجموعه است. این دریاچه بیضی شکل نامنظم دلیل اصلی رونق این مکان در طول سالیان است. این در واقع یک دریاچه نیست بلکه یک چشمه است. ما هنوز نمی دانیم عمق این مارپیچ چقدر است اما در قسمت های کم عمق نزدیک لبه ها به 40 تا 45 متر می رسد.


دریاچه اسرارآمیز

اولین نکته جالب در مورد این دریاچه این است که دمای آب آن حتی در روزهای گرم تابستان تغییر نمی کند. همچنین بر اساس عناصری که در این دریاچه وجود دارد و باعث سخت شدن آب آن می شود، به جز برخی از گیاهان، موجود زنده ای وجود ندارد.

برخی از افسانه ها می گویند که این دریاچه توسط سلیمان زمانی که به سختی عصایش را به زمین کوبید، ایجاد شد. افسانه دیگر می گوید بستر دریاچه پر از گل های جادویی است که توسط خاکسترهای آتشفشانی ساخته شده است که غرق می شود و هر موجود زنده ای را که وارد این دریاچه می شود می خورد.

جاذبه های گردشگری ارومیه: تخت سلیمان

گنج در دریاچه

افسانه ها و داستان های متعددی درباره گنج غرق شده در اعماق این دریاچه وجود دارد. برخی بر این باورند که کوروش کبیر پس از شکست دادن کرزوس، پادشاه لیدیا، دستور داد گنج گرانبها را به دریاچه بیندازند.

اما جالب ترین افسانه در مورد حلقه جادویی سلیمان است. آنها می گویند وقتی شیاطین سلیمان را شکست دادند، حلقه جادویی قدرتمند او را گرفتند و در دریاچه انداختند. برخی می گویند سلیمان هرگز حلقه خود را پیدا نکرد و برخی می گویند که آن را در داخل ماهی پیدا کرده است.

هیچ‌کس نمی‌داند کدام داستان درست است، اما اگر قصد دارید در این دریاچه گنج‌یابی کنید، این کار را نکنید! خطرناک است و متاسفانه افرادی بودند که در این دریاچه غرق شدند. اگر باور نمی کنید، به دنبال قبرهای خالی نزدیک دریاچه برای کسانی باشید که در این دریاچه شنا کردند و دیگر برنگشتند.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده