مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری قشم: قلعه پرتغالی ها

جاذبه های گردشگری قشم: قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها، قلعه سرخ

اگرچه جزیره قشم به خاطر محیط‌زیست و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیرش مشهور است، اما جاذبه‌های تاریخی نیز در این جزیره وجود دارد. قلعه بانوی ما یا قلعه پرتغالی‌های رایج‌تر، قلعه‌ای قرمز رنگ است که از سنگ در جزیره خارق‌العاده قشم، در نزدیکی سواحل جادویی خلیج فارس ساخته شده است. مطالب زیر را بخوانید تا با داستان آن آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری قشم: قلعه پرتغالی ها

درباره قلعه پرتغالی ها

این قلعه سرخ یکی از معدود آثار باقی مانده از دوران حکومت پرتغالی ها در خلیج فارس است. قشم دروازه خلیج فارس است. بنابراین، در آن زمان، یک مکان استراتژیک و شهر دریایی مهم بود. قلعه پرتغالی ها در سال 1507 توسط Afonso de Albuquerque به منظور مدیریت شورش غیرقابل پیش بینی مردم محلی ساخته شد. در سال 2000 زلزله ای بزرگ و ویرانگر در جزیره رخ داد. در حفاری های احسان یعقوبی در سال 2008 قلعه دوباره پیدا شد. در این کاوش ها ظروف چینی، شیشه های ونیزی و توپخانه پیدا شد. اجزای اصلی این بنا سنگ قرمز، سنگ آهک، گچ و سیمان است و بیش از 2000 متر مربع مساحت دارد.

کاربرد اصلی قلعه پرتغالی ها این بود که انباری برای اسلحه و توپخانه باشد. همچنین در این قلعه آب انبار، اتاق های سربازان، زندان، کلیسا، تالار و مقر وجود داشت. پس از سال‌ها تصرف، در زمان سلسله صفویه، قلعه به تصرف امام قلی خان که از فرماندهان شاه عباس بود، درآمد.

جاذبه های گردشگری قشم: قلعه پرتغالی ها

تاریخچه و معماری قلعه

پرتغالی ها برای تسلط بر مسیر تجارت دریایی استراتژیک بین هند و اروپا، چندین قلعه در جزایر اطراف خلیج فارس ساختند. این قلعه ها معماری بسیار مشابهی داشتند و بیشتر برای دفاع در برابر شورش های مردم محلی استفاده می شدند. آنها حدود 110 سال بر جزایر تسلط داشتند و در نهایت به سلطه آنها توسط شاه عباس اول صفوی (1571-1629) پایان یافت.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

این قلعه بیشتر با استفاده از گچ و سنگ آهک ساخته شده است و مساحتی بیش از 2000 متر مربع را در بر می گیرد. هر گوشه از قلعه توسط یک برج محکم محافظت می شود. این برج ها برخی از قوی ترین سلاح های روز، تربوشت و توپ را در خود جای داده بودند. بقایای توپ های برنجی چند تنی به خوبی حفظ شده در امتداد دفاع قلعه دیده می شود.

جاذبه های گردشگری قشم: قلعه پرتغالی ها

در واقع این قلعه به عنوان مکانی برای نگهداری مهمات و اسلحه برای پشتیبانی از قلعه های دیگر در سراسر خلیج فارس استفاده می شده است. این قلعه همچنین به عنوان مقر فرماندهی برای مقامات نظامی پرتغالی مستقر بود. در حین حفاری مناطق اطراف در سال 1999، یک تونل قدیمی در جزیره پیدا شد. محققان از طریق تونل که صرفاً یک کابینت مهمات بود، وارد شدند اما بعداً از اینکه فهمیدند تونل مستقیماً به قلعه منتهی می‌شود، شوکه شدند. این تونل به عنوان یک راه فرار برای مقامات عالی رتبه عمل می‌کرده است.

در طول قرن ها، این قلعه چندین بار در جریان جنگ ها و شورش ها آسیب دیده است. با این وجود، بقایای کنونی قلعه، با معماری اسرارآمیز و تغییر شکل یافته، به عنوان شاهدی بر شکوه سابق آن است. مناظر لذت بخش و آب و هوای گرمسیری خلیج فارس جذابیت بیشتری به این جاذبه تاریخی می بخشد.

جاذبه های گردشگری قشم: قلعه پرتغالی ها

موقعیت قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها در قلب بخش مسکونی جزیره قشم واقع شده است. بنابراین، برای پیمایش جزیره از آنجا مشکل زیادی نخواهید داشت. می توانید از جزیره شگفت انگیز هرمز دیدن کنید و خاک رنگارنگ آن را ببینید. غار خربس، دره ستارگان، جنگل‌های حرا قشم و جزایر ناز از دیگر جاذبه‌هایی هستند که هنگام حضور در قشم باید از آن‌ها دیدن کنید.فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده