مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان

جاذبه های گردشگری اصفهان: مسجد جامع

یکی از قدیمی ترین و مذهبی ترین بناهای ایران در یک محله قدیمی در اصفهان وجود دارد. مسجد باشکوه جامع اصفهان تلفیقی از چند تکنیک معماری از دوران مختلف تاریخی است. این واقعیت ساختمان را حتی منحصر به فردتر از آنچه بود می کند و فراموش نکنید، شما به یک میراث جهانی یونسکو نگاه می کنید.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان در گذر تاریخ

قبل از اینکه این مکان به مسجد تبدیل شود، در زمان ساسانیان آتشکده بوده است. اکتشافات باستان شناسی، از جمله پایین ستون، تاریخ پیش از اسلام این بنا را ثابت کرده است، اما تاریخ دقیق بنای آن همچنان یک راز باقی مانده است. بهترین تخمین این است که ساخت این مکان به 2000 سال پیش برمی گردد. اگرچه یافته‌های دیگر نشان می‌دهد که نمای نهایی این مسجد عمدتاً متعلق به سلسله سلجوقیان است، اما در دوره صفویه بازسازی‌هایی انجام شده است.

مسجد جامع اصفهان

معماری مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع، نمونه کاملی از هنرهای مختلف معماری ایران است. در هر گوشه از این زیبایی باستانی طرح های جالبی خواهید یافت. این بنا به سبک معماری چهار ایوانی (اتاق باز طاقدار) ساخته شده است که هر دو دروازه روبروی یکدیگر قرار گرفته اند. هر ایوان با سرامیک های فیروزه ای خیره کننده به شکل مقرنس (سلول های طاقچه مانند) تزئین شده است.

اگر از نزدیکتر نگاه کنید و به درون بروید، دنیای کاملاً جدیدی از هنر وجود دارد. در شمال ایوان 40 ستون وجود دارد، مشابه آنچه در مسجد نصیرالملک (مسجد صورتی) شیراز دیده اید. شما ممکن است در واقع تاریخ مرموز را در اینجا احساس کنید. مقرنس ها و ستون ها تنها آیتم های چشم نواز اینجا نیستند. به سمت غرب بچرخید و یکی از شگفت انگیزترین گچ بری های ایرانی را در جهان خواهید یافت. 

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

یکی دیگر از جزئیات جذابی که در بازدید از مسجد جامع اصفهان باید به آن توجه کنید گنبدها هستند. اگر درست زیر یکی از گنبدهای مسجد بایستید، متوجه می‌شوید که سقف آن از درون کوتاه تر است. دلیلش این است که اینها گنبدهای معمولی نیستند. آنها در واقع دو گنبد هستند، یک پوسته در داخل گنبد بزرگتر. ممکن است تعجب کنید که کاربرد آن چیست. خوب، به تزئینات دو لایه گنبد نگاه کنید. ساختن چنین طراحی باشکوهی برای هنرمندان بسیار دشوار بود. حقایق جالب تری در مورد این مسجد وجود دارد، اما اجازه دهید آن را برای زمانی که از این مکان بازدید می کنید ذخیره کنید!

مسجد جامع اصفهان

موقعیت مسجد جامع اصفهان

شما در مناطق قدیمی اصفهان هستید، اما از جاذبه های گردشگری اصلی دور نیستید. کاخ چهل ستون، میدان نقش جهان، میراث جهانی یونسکو (متشکل از عالی قاپو ، مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و دروازه قیصریه )، کاخ هشت بهشت ، موزه تاریخ طبیعی اصفهان ، موزه هنرهای معاصر اصفهان ، حمام علی قلی آقا از این مکان ها هستند.

مسجد جامع اصفهان


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده