مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه گردشگری قشم: جنگل های حرا

جاذبه گردشگری قشم: جنگل های حرا

جنگل های حرا، محل زندگی درختانی که ریشه در آب دارند!

جنگل‌های حرا قشم قطعا یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی این جزیره است و شهرت خود را مدیون ویژگی‌های خاص خود است. این درختان به جای خاک، ریشه در آب دارند و با بالا آمدن جزر و مد ناپدید می شوند و با کم شدن آب دوباره ظاهر می شوند. شگفت انگیز نیست؟

جاذبه گردشگری قشم: جنگل های حرا

درباره جنگل های حرا قشم

جنگل‌های حرا قشم، در ساحل جزیره قشم هستند. درختان غالب در این جنگل ها Avicennia marina است که به نام دانشمند بزرگ ایرانی ابن سینا نامگذاری شده است. در جنگل های حرا قشم دنیای دیگری وجود دارد. برخلاف درختان معمولی، درختان حرا ریشه در آب دارند (در واقع در لایه های خاک دریا). بنابراین، زمانی که جزر و مد بالا باشد، در زیر آب ناپدید می شوند. نکته جالب در مورد این گونه این است که آب شور را جذب می کنند و نمک را فیلتر می کنند و به طور طبیعی آب را شیرین می کنند. این درختان حتی در فصل زمستان شکوفه ها و میوه های ریز دارند، با گل های زرد و میوه های شیرین بادام مانند.


جنگل‌های حرا قشم بیش از 22000 کیلومتر مربع وسعت دارد و کانال‌های باریک زیادی بین آنها وجود دارد. بنابراین، بهتر است با شخصی که این مکان را به خوبی می شناسد، به خصوص یک قایقران ماهر، در منطقه حرکت کنید. لطفا توجه داشته باشید که این منطقه حفاظت شده است و نمی توانید در اینجا ماهیگیری کنید. اینها واقعاً جنگل های کمیاب هستند و تعداد کمی از این نوع در جهان وجود دارد.


جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

اگر می خواهید به طور کامل از این جنگل های شگفت انگیز لذت ببرید، بهتر است بین مهر تا اردیبهشت ماه به جزیره قشم سفر کنید، زیرا این ماه ها به دلیل آب و هوای مطبوع، بهترین ماه ها هستند.

جاذبه گردشگری قشم: جنگل های حرا

جنگل های حرا، جنگل شگفت انگیز

جنگل دریایی حرا که به عنوان جنگل حرا نیز به عنوان ژئوپارک جهانی یونسکو ثبت شده است، در سواحل جنوبی ایران و در نزدیکی جزیره هرمز واقع شده است. مساحت آن تقریباً 20 کیلومتر است. این جنگل یکی از شگفت انگیزترین جنگل های طبیعی ایران است. 

افسانه ای وجود دارد که می گوید این درختان از اشک انسان روییده اند. با این حال، از نظر علمی، برای رشد به آب و هوای گرمسیری و مکان مناسب، معمولاً گل و لای، نیاز دارد. غلاف های بذر زمانی که روی درخت هستند جوانه می زنند، بنابراین زمانی که می ریزند آماده ریشه زدن هستند. اگر دانه ای در طول جزر و مد در آب بیفتد، می تواند شناور شود و پس از یافتن زمین جامد ریشه کند. اگر جوانه ای در هنگام جزر و مد سقوط کند، می تواند به سرعت خود را در خاک نرم جزر و مدی قبل از آمدن جزر و مد بعدی مستقر کند.

اگر می خواهید به اعماق این جنگل باشکوه بروید، به یک قایق برای اجاره نیاز دارید. همانطور که گفته شد، رسیدن به این جنگل زیبا می تواند خود یک سفر باشد. قطعا برای دوستداران طبیعت دیدنی است.


پرنده نگری در جنگل های حرا قشم

این منطقه به لطف محیط منحصربفردش، زیستگاه پرندگان متنوعی است. دوستداران پرندگان می توانند از تماشای این موجودات زیبا که در حال رفت و آمد در جنگل های حرا هستند لذت ببرند. پرندگانی مانند فلامینگو، پلیکان و عقاب ماهیگیر را در اینجا خواهید دید. علاوه بر این، خزندگان، ماهی ها و انواع بندپایان و دوکفه ای ها در جنگل های حرا زندگی می کنند.

جاذبه گردشگری قشم: جنگل های حرا

موقعیت جنگل های حرا قشم

پس از بازدید از جنگل‌های حرا قشم، می‌توانید نگاهی به تنگه چاهکوه بیندازید که حدود 40 دقیقه با ماشین فاصله دارد. همچنین جاذبه های دیگری مانند دره ستاره ها ، قلعه پرتغالی ها ، جزیره هنگام و جزایر ناز نیز وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید.


محل غذا خوردن در نزدیکی جنگل های حرا قشم

پس از بازدید از این درختان شگفت انگیز احساس گرسنگی می کنید؟ رستوران کاپیتان امینی (ناخدا امینی)، رستوران سینگو و رستوران سنتی علیشاهی وجود دارد که می توانید در آن از غذاهای لذیذ محلی و ایرانی لذت ببرید.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده