مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» تنگه چاهکوه، دنیای شگفتی

تنگه چاهکوه، دنیای شگفتی

جاذبه گردشگری قشم: دره چاهکوه

تنگه چاهکوه در جزیره قشم یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی است که دیدن آن را به شما توصیه می کنیم. این تنگه، یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم است که در آن صخره ها و مجسمه های طبیعی وجود دارد که در گذر زمان شکل گرفته اند. آسمان آن در شب نیز خود یک شگفتی است.

تنگه چاهکوه، دنیای شگفتی

درباره دره چاهکوه

در شمال غربی جزیره قشم، تنگه چاهکوه در 15 کیلومتری روستای طبل قرار دارد. تنگه چاهکوه به نام دره بزرگ خاورمیانه شناخته می شود و به عنوان میراث ژئوپارک جهانی یونسکو ثبت شده است. این ژئوسایت یک نمونه استثنایی از فرسایش از طریق آب باران است.

از آنجایی که کف دره، محل جاری شدن آب باران است، مردم محلی برای استفاده از آب در آن چاه حفر کرده اند. از این رو نام چاهکوه، برای آن انتخاب شده است. گذرگاه این دره عریض است، اما با ورود به داخل باریک‌تر می‌شود که نشان‌دهنده نمایش یک هنرمند خلاق است.

چاهکوه حاصل فرسایش آب باران بر روی سنگ های رسوبی است. طوفان های شدید باران (که نادر نیز هستند) به سرعت آب را از ساختارهای زمین شناسی می گذراند. اما فرسایش یک عامل فرعی در شکل گیری این دره زیبا بوده است. عمدتاً تحت تأثیر گنبد نمکی و تاقدیس مربوط به آن (برآمدگی یا چین خوردگی سنگ چینه‌ای) قرار گرفته است. در حالی که تحت فشار هستند، این سازه‌های قوس مانند ممکن است در مناطق ضعیف‌تر شکسته شوند و شیارهایی روی دیوارها ایجاد کنند. چاهکوه در ابتدا بر اثر این پدیده های زمین شناسی به وجود آمده و در مرحله دوم در اثر فرسایش شسته شده است. 

تنگه چاهکوه، دنیای شگفتی

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

جاذبه های دره چاهکوه

اولین چیزهای جالبی که در دره چاهکوه می بینید مجسمه های طبیعی هستند که هر کدام به شکلی خیره کننده هستند. شما آزادید که به تخیل خود اجازه پرواز دهید و مجسمه ها را آنطور که دوست دارید ببینید. دیوارهای بلند از شما در برابر دنیای واقعی بیرون محافظت می کنند و به شما کمک می کنند تا متوجه شوید که از آنچه بیرون است دور می مانید. این دیواره ها باعث کم نور شدن دره می شوند زیرا به دلیل فاصله کمتر از نیم متری بین دو دیوار، آسمان زیبا به نوعی پوشیده شده است.

صدف های روی دیوارها نشان می دهد که روزگاری دره چاهکوه زیر آب بوده است. هنگام قدم زدن در این دره با شکوه، نمی توانید در برابر حرکت بیشتر مقاومت کنید. با هر قدمی که برمی دارید صحنه جدیدی خواهید دید. فراموش نکنید که دوربین خود را با خود ببرید تا عکس های فوق العاده ای را به عنوان خاطره ای از کاوش خود بگیرید.

اگر اهل صخره نوردی هستید، دره چاهکوه جایی است که می توانید از صخره نوردی لذت ببرید. برخی از مکان های دست نخورده را فقط با صخره نوردی می توان دید. همچنین باید مطمئن شوید که راهنمای تور همراه شما باشد زیرا در صورت گم شدن یا آسیب دیدگی به دلیل کمبود امکانات در مورد آنتن دهی، نمی توانید از تلفن همراه خود استفاده کنید.

تنگه چاهکوه، دنیای شگفتی

سازه تنگه چاهکوه

ساختار تنگه چاهکوه، سنگ‌های روان مربوط به رشته‌کوه‌های زاگرس است که در اثر فرسایش‌های آبی، باد و خورشید در طول زمان به آنچه امروز می‌بینیم تبدیل شده‌اند.


زمان بازدید از دره چاهکوه

بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه فصل زمستان است. در صورت تحمل آب و هوای گرم آن می توانید در فصول دیگر نیز از این مکان دیدن کنید.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده