بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» کاروانسرای سعد السلطنه قزوین + تاریخچه

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین + تاریخچه

همه چیز درباره مجموعه سعد السلطنه

در اواخر دوره قاجار در مرکز شهر قزوین، این مجموعه به دستور سعدالسلطنه اصفهانی- استاندار ساخته شد و این مکان به نام وی نامگذاری شد. این مجموعه بخشی از بازار قزوین است که به آن کاروانسرای سعد السلطنه نیز می گویند. قزوین در این دوره ها شهر مهمی برای همه بازرگانان ایران و جهان بود، این مجموعه مکانی مجلل برای اقامت و حلقه تجارت بین المللی از جاده ابریشم بود، از این منظر ارزش هنر معماری و ارزش اجتماعی قابل توجهی دارد.

سعدالسلطنه یکی از بزرگترین کاروانسراهای مسقف و مرکز اصلی تجارت بوده است. مساحت این منطقه حدود 6.2 هکتار است که به صورت مربعی با 4 ایوان رو به حیاط ساخته شده است. این قسمت، قسمت اصلی است زیرا حجره ها (اتاق ها) در این قسمت قرار گرفته اند. از حیاط می توان به فضاهای دیگر این مجموعه رفت.

ارزشمندترین قسمت سعد السلطنه، چهار سوق یا چهارسویه است. چهار راهرو در یک نقطه مرکزی، به هم می رسند که بالای آن گنبدی بزرگ با آثار هنری عالی از کاشی های ایرانی است.

سراسر مجتمع با در و پنجره های چوبی با شیشه های رنگی، کاشی ایرانی، آجر و مقرنس تزئین شده است. این مجموعه در تاریخ 17 آذر 1336 به عنوان بخشی از بازار قزوین در فهرست سازمان میراث استان قزوین به ثبت رسید. در تاریخ 11 مرداد 1377 جدا از بازار قزوین به نام مجتمع سعدالسلطنه به ثبت رسیده است.

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین + تاریخچه

فعالیت در مجتمع سعدالسلطنه

امروزه می توانید ببینید حجره ها به مغازه صنایع دستی، لباس فروشی فرهنگی، کافی شاپ و موزه تبدیل شده اند. ورود برای همه بازدیدکنندگان رایگان است، شما می توانید با قدم زدن در اطراف، معماری گذشته را ببینید و پس از یک بازدید خوب، خرید کنید و هدایایی زیبا که الهام گرفته از فرهنگ قزوین است بخرید یا لحظاتی را با نوشیدن قهوه در کافی شاپ های کوچک بگذرانید. در برخی از این قهوه خانه ها کتاب نیز موجود است، کتاب ها به دو زبان انگلیسی و فارسی درباره ایران و شهر قزوین نوشته شده اند.

زیباترین شهرهای اسپانیا مطلب مرتبط زیباترین شهرهای اسپانیا

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین + تاریخچه

جاذبه های گردشگری نزدیک مجتمع سعدالسلطنه

در دوران صفویه، قزوین قبل از اصفهان پایتخت بوده و در نزدیکی این مجموعه، جاذبه‌هایی مشابه اصفهان را در این شهر می‌بینیم. اولین جاذبه کاخ چهل ستون است که در ضلع جنوبی میدان آزادی مانند مقیاس کوچکتر کاخ چهل ستون اصفهان واقع شده است. دومین جاذبه در انتهای این کاخ به نام دولتخانه صفویه است، این مجموعه در داخل باغ ایرانیان به نام باغ سعادت آباد ساخته شده است.

آخرین و سومین جاذبه، موزه قزوین است که در جنوب شرقی کاخ چهل ستون، در خیابان هلال احمر واقع شده است. در این موزه اشیای تاریخی زیادی وجود دارد که مربوط به دوران پیش از تاریخ اسلام است.


بهترین زمان برای بازدید از مجموعه سعدالسلطنه

بهترین زمان در فصل بهار (فروردین تا خرداد) است که تمام باغ‌های این مجموعه سرسبز و زیبا هستند و آب و هوای خوبی دارد. در پایان شهریور ماه (15 تا 21 شهریور) نیز زمان خوبی برای بازدید از این مجموعه باورنکردنی است.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده