بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

جاذبه های طبیعی فارس که باید از آن ها دیدن کنید!

جاذبه های طبیعی فارس، در صف اول زیبایی و شکوه جاذبه های طبیعی ایران هستند. طبیعت سرسبز دلربا، گل‌های رنگارنگ و معطر و باران نفس‌گیر در فصل بهار، نشانه‌های جاذبه‌های بی‌نظیری است که در گردش در استان فارس با آن‌ها مواجه خواهید شد.

شیراز، جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی دارد به همین دلیل گاهی اوقات مسافران فرصت بازدید از روستاها و جاذبه های طبیعی اطراف شهر را پیدا نمی کنند و حتی با چندین روز متوالی، تمام این مدت را در داخل شهر یا بازدید از اماکن تاریخی می گذرانند.

اما بد نیست نگاهی به شگفتی های طبیعی جذاب نه چندان دور از شهر بیندازیم و تعدادی از چشم نوازترین جاذبه های روستایی فارس را به شما معرفی کنیم که بسیاری از طبیعت گردان را به وجد خواهد آورد.


تنگ تیزاب

برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

یکی از جاذبه های طبیعی اطراف شیراز که طبیعتی وصف ناپذیر و باشکوه دارد به تنگ تیزاب معروف است. این منظره جذاب و شگفت انگیز در شمال غربی شهرستان سپیدان واقع شده و در 90 کیلومتری شیراز قرار دارد.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

رودخانه ای با آب فیروزه ای که با شدت زیاد از روی صخره های تنگه می گذرد، جاذبه اصلی این مکان است. رودخانه از کوه های مرتفع سپیدان سرچشمه می گیرد و از تنگه می گذرد. رودخانه ای دائمی است و در تمام فصول سال در تنگ تیزاب جاری است و هر لحظه با هر جریان آرامی، زندگی سبز چشمگیری را در اطراف خود به ارمغان می آورد. درختان بلندی مانند بید، بلوط و همچنین درختان بادام در همه جا رشد کرده اند.

بسیاری از مردم، تنگ تیزاب را به عنوان مقصد سفر یک روزه خود انتخاب می کنند. یکی از دلایل این انتخاب، آب و هوای مطبوع این منطقه است. تنگ تیزاب در تابستان که بسیاری از مناطق با هوای گرم و آزاردهنده دست و پنجه نرم می کنند، با نسیمی مطبوع از مهمانان خود پذیرایی می کند. البته سردی هوا در فصول سرد سال نیز همین فایده را دارد، با این اوصاف بهترین فصل سفر به تنگ تیزاب بهار و بهترین ماه اردیبهشت است. در تنگ تیزاب، هم می توان ماهی گرفت و رودخانه همیشه پر از ماهی است. همچنین امکان برپایی چادر مسافرتی نیز وجود دارد.

در اینجا می توانید چادر برپا کنید و یک شب را در دل طبیعت بگذرانید و اگر وسایلتان کامل است ماهیگیری هم کنید.


دشت ارژن

برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

دشت ارژن تنها 60 کیلومتر با شیراز فاصله دارد و در جاده اصلی شیراز - بوشهر قرار دارد.

با ورود پرندگان مهاجر به دریاچه، این مکان در شش ماه دوم سال دیدنی‌تر می‌شود. دشت ارژن منطقه ای حفاظت شده پر از گونه های مختلف گیاهی و جانوری است و در گذشته های نه چندان دور شیرهای ایرانی نیز در آن زندگی می کردند. دشت ارژن همه زیبایی ها را در کنار هم دارد. در بهار پر از شقایق های وحشی و در تابستان نسیم خنکی می وزد.

یکی از آبشارهای این جاذبه طبیعی شیراز نیز نزد مردم محلی شهرت دارد. در مسیر رسیدن به آبشار چشمه‌ها، آبشارهای کوچک‌تر متعددی مانند آبشار دریاک، آبشار گنبد اسب و آبشار رامغان وجود دارد. که تک تک آنها می توانند گردشگران را جذب کنند.

بهترین زمان برای بازدید از آبشار دشت ارژن فصل سرد به خصوص در فصل زمستان است، زیرا در این فصل آبشار به شکلی دیگر زیباست و به مجسمه ای یخی تبدیل می شود.

از دیگر مناظر شگفت انگیز این منطقه می توان به غارهایی با حفره های عجیب و غریب اشاره کرد که شکل بسیار عجیبی دارند، زیرا سنگ ها به مرور زمان توسط آب و فرسایش بادی سوراخ می شوند.


روستای قلات

برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

اگر جاده شیراز به سپیدان را انتخاب کنید، پس از گذر از 25 کیلومتر با تابلویی روبرو می شوید که شما را به روستایی به نام قلات می رساند. بقیه مسیر کمی ناهموار است اما با رسیدن به ورودی روستا مسیر سنگفرشی نمایان می شود.

روستای قلات در دامنه کوه 3000 متری قلات قرار دارد و طبیعت جادویی و استثنایی آن مسحورکننده است. روستای قلات در 36 کیلومتری شیراز یکی از روستاهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. با حرکت به سمت مرکز روستا، منظره بی نظیری از خانه های سنتی قدیمی را خواهید دید که با منظره ای باشکوه از کوه سر برافراشته اند. خانه های قدیمی و جدید روستا در ترکیب با درختان انبوه و رودخانه جاری منظره روستایی زیبا و آرامی را ایجاد کرده است. رودخانه‌ها و چشمه‌های متعددی نیز حس خاکی طبیعی را به ارمغان می‌آورند، با این حال خشکسالی اخیر در استان فارس نیز بی‌تأثیر نبوده است.

روستای قلات دارای بافت تاریخی قابل توجهی است. علاوه بر خانه های قدیمی، وجود قلعه قزل ارسلان در بالای کوه قلات، در کنار موزه مردم شناسی روستا و کلیسای قلات که از دوران پس از جنگ جهانی اول به یادگار مانده است، از جمله آثار ارزشمند تاریخی است. قلات همچنین به دلیل پوشش غنی از گیاهان دارویی مختلف مشهور است. در سال های اخیر واحدهای مسکونی، رستوران ها و کافه هایی در این روستای زیبا برای سهولت در اقامت گردشگران ساخته شده است.


آبشار مارگون

برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

با بیرون آمدن از شیراز، در غرب شهرستان سپیدان، با عبور از محله روستایی پر سر و صدا به نام مارگون، آبشاری به همین نام وجود دارد که در 130 کیلومتری مرکز استان فارس قرار دارد. این آبشار جذاب و چشمگیر از معروف ترین جاذبه های طبیعی شیراز است.

منبع آب این آبشار رودخانه نیست و آب آن از چشمه ای به همین نام سرچشمه می گیرد که از زمین می جوشد و همین موضوع آبشار مارگون را از دیگر آبشارها متمایز می کند.

اگر بتوانید از آبشار مارگون بالا بروید و به سرچشمه آن برسید، نه تنها یک چشمه بلکه صدها چشمه از آنها را خواهید دید. وجود چشمه های چشم نواز و آبشارهای زیبا باعث شده است که این منظره در زمره بزرگترین آبشارهای چشمه جهان قرار گیرد.

آبشار مارگون و مناطق اطراف آن سرد و ییلاقی به حساب می آیند. بنابراین بهتر است در فصول گرم سال به این مکان سفر کنید تا سردی هوا در آرامش و لذت سفر بی نظیر شما تاثیری نداشته باشد.


دریاچه مهارلو

برترین جاذبه های طبیعی استان فارس

یکی دیگر از مناظر بسیار باشکوه و عجیب اطراف شهر شیراز دریاچه مهارلو (صورتی) است که هر ساله شاهد حضور پرندگان مهاجر زیادی است. دریاچه مهارلو 120 کیلومتر وسعت دارد و یک دریاچه نمک است. بنابراین مقدار قابل توجهی نمک مخصوص در آب آن وجود دارد، به طوری که در زمستان، آب این دریاچه قرمز یا صورتی می شود.

این دریاچه دلربا در 25 کیلومتری شرق شیراز قرار دارد و در گذشته بسیار بزرگتر بوده و سرچشمه زهکشی رودخانه شیراز به شمار می رفته است، رودخانه ای که اکنون کاملاً خشک شده و حتی اثری از آن نیست. همچنین رنگ عجیب و مرموز دریاچه عامل مهم و موثری در جذب گردشگران طبیعت گرد است. هر ساله در زمستان که رنگ آن به صورتی تغییر می کند و پرندگان مهاجر در کنار دریاچه ظاهر می شوند و آن را به عنوان زیستگاه زمستانی خود انتخاب می کنند، گردشگران زیادی در اینجا جمع می شوند. لازم به ذکر است در این جاذبه گردشگری امکانات تفریحی راه اندازی شده است. شاید یکی از ضروری ترین کارها در سفر به دریاچه مهارلو داشتن دوربین باشد.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده