بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» تاریخچه و معرفی پرسپولیس

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

چیزهایی که می خواهید در مورد تخت جمشید بدانید!

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

از دره باورنکردنی سند در شرق تا رودخانه حیات بخش نیل در غرب، گسترده تر از هر امپراتوری قبلی در تاریخ، مجموعه ای واقعی از فرهنگ ها، تقریباً بیش از نیمی از جهان شناخته شده، گسترش شکوهمند هخامنشی است. شاهان هخامنشی، پادشاهان نابغه، مهربان، عادل و دارای ادب بودند. مطمئناً این قلمرو برای حکومت صحیح به بیش از یک پایتخت نیاز داشت. در میان شش پایتخت امپراتوری هخامنشی، تخت جمشید بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین پایتخت است.

امپراتوری باشکوه هخامنشی از هر امپراتوری قبلی در تاریخ گسترده‌تر است و به همین دلیل برای اداره این قلمرو پهناور به سیستمی مناسب نیاز دارد. تخت جمشید بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پایتخت از شش پایتخت این امپراتوری است. 

از دیدن اینکه چگونه یادآوری یک امپراتوری، حتی اگر ویران شده باشد، می تواند حس تحسین شما را برانگیزد، شگفت زده خواهید شد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به دومین سازه ثبت شده در میراث جهانی یونسکو از ایران داشته باشیم.


چرا به پرسپولیس تخت جمشید می گویند؟

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

این سوال جواب مستند و دقیقی ندارد اما، با نگاهی به کتاب های تاریخی متوجه می شویم که برخی معتقدند مجموعه کاخ های پارسه را تخت جمشید می گفتند و نام فرنگی آن هم پرسپولیس بوده است. این کاخ باستانی در 10 کیلومتری شمال مرودشت و 57 کیلومتری شیراز قرار دارد. این بنا در واقع بر روی تپه ای به نام رحمت ساخته شده است و این بنا را شاهی تر کرده است. مساحت تخت جمشید، حدود 125000 متر مربع (تقریباً 15 زمین فوتبال) است.


تاریخچه پرسپولیس

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

515 قبل از میلاد، این اولین تاریخی است که آندره گدار، باستان شناس فرانسوی که تخت جمشید را کاوش کرد، توانست قدمت این بنای باشکوه را تخمین بزند. با مطالعه لوح های واقع در تخت جمشید، مشخص شد که داریوش اول اولین پادشاهی بود که دستور ساخت این مجموعه را با تراس ها و کاخ های آن صادر کرد. متأسفانه عمر این پادشاه به دیدن این بنا نرسید. زیرا ساخت چنین سازه باشکوهی بیش از یک قرن یعنی حدود 120 سال به طول انجامید. سرانجام در زمان پادشاهی اردشیر اول به پایان رسید.


تخت جمشید چگونه ساخته شد؟

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

با نگاهی به این ساخت و سازهای بزرگ، ممکن است فکر کنید که با کارگران تخت جمشید دقیقاً مانند کسانی که اهرام مصر را ساخته اند رفتار شده است، اما اشتباه می کنید! پادشاهان هخامنشی با کارگران خود مانند یک برده رفتار نمی کردند. در واقع، آنها با کارگران بسیار مهربان بودند که برای هر پادشاهی در آن زمان بسیار غیرعادی بود. شواهد این رفتار را می توان در دیوارها و لوح های تخت جمشید که حسابدار، برای پیگیری کارهای ساختمانی از آنها استفاده می کرد، یافت. تعجب خواهید کرد اگر بدانید که آنها حتی بیمه و پرداخت های منظم داشتند، در صورت بروز هر حادثه ای، خانواده کارگران در امان و تحت حمایت امپراتوری قرار می گرفتند. زنان نیز حق کار تمام وقت یا حتی پاره وقت داشتند، حتی مرخصی زایمان با حقوق داشتند. آیا می توانید همه این امتیازات کاری را در حال حاضر پیدا کنید؟ حتی در کشورهای صنعتی مدرن؟

اما به عنوان یک قانون نانوشته "هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست"، حتی پرسپولیس باشکوه نیز در طول تاریخ دوام نیاورد. اسکندر مقدونی تخت جمشید را به آتش کشید. شواهد نشان می دهد که آتش از کاخ هدیش شروع می شود و سپس به بقیه شهر سرایت می کند. معلوم نیست این کار عمدی بوده یا نه و این بزرگترین معمای پرسپولیس است.

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

معماری تخت جمشید

شما می توانید اقلام و نمادهای مهمان نوازی ایرانی را در سراسر تخت جمشید مشاهده کنید. وقتی برای اولین بار می خواهید وارد تخت جمشید شوید، باید از یک پلکان دوتایی (معروف به پلکان تخت جمشید) با 111 پله کوتاه که برای راحتی مهمانان طراحی شده است، بالا بروید. مصالح قابل توجهی که در تخت جمشید به کار رفته، سنگ آهک خاکستری است. هنگامی که به قله رسیدید، دروازه عظیم ملل را در مقابل خود خواهید دید.

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

یکی از الگوهای معمولی که هنگام بازدید از تخت جمشید متوجه آن خواهید شد، گل نیلوفر است. نیلوفر آبی یکی از نمادهای ملی ایرانی است. این نماد به الهه آناهیتا، الهه آب و خرد اشاره دارد.

روی دیوارهای تخت جمشید می توانید شکل های مختلفی پیدا کنید، از لشکر جاوید (ارتش جاوید) گرفته تا چهره هایی از اقوام مختلف در مناسبت های مختلف اجتماعی، مانند داد و ستد، هدیه دادن به پادشاه و ...

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، برای ساخت هر قسمت از بنای سنگی تخت جمشید از یک قطعه سنگ بزرگ استفاده نشده است. اولاً حمل چنین سنگ های عظیمی عملاً امکان پذیر نیست، حتی اگر ممکن بود، سقوط می کردند و خسارت های زیادی وارد می کردند. برای مثال، آنچه در مورد ستون‌های سنگی عظیم جذاب است، این است که آنها توانسته‌اند چندین قطعه را چنان هنرمندانه و با ظرافت روی هم قرار دهند که هیچ‌کس نمی‌تواند تشخیص دهد که چند سنگ جدا هستند. 

تاریخچه و معرفی پرسپولیس

قسمت های مختلف تخت جمشید

در تخت جمشید هشت کاخ وجود دارد: کاخ آپادانا، کاخ تاچار، کاخ هدیش، کاخ ملکه، کاخ اچ، کاخ سه دار، کاخ صد ستون و کاخ شورا.

تاریخچه و معرفی پرسپولیس


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده