بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

همه چیز در مورد سفر به مشهد و بازدید از حرم امام رضا (ع)

حرم مطهر امام رضا (ع) با بیش از 12 میلیون بازدید کننده در سال، یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی ایران است. مشهد عمدتاً به خاطر مقبره امام رضا، امام هشتم شیعیان شهرت دارد. اما قطعا بیشتر از این حرف ها است. برای بازدید از مشهد، لازم نیست مذهبی باشید. این مجموعه با دارا بودن کتابخانه ها، موزه ها، مراکز تحقیقاتی، حوزه های علمیه و معماری برجسته، یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی ایران و اسلام است.

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

درباره امام رضا (ع)

امام رضا، هشتمین امام شیعیان و از نوادگان حضرت محمد (ص) بود. او از سال 765 تا 818 در زمان خلفای عباسی می زیست. بر اساس دیدگاه شیعه، خلیفه مامون با مشکلات متعددی مواجه بود. از آنجایی که امام رضا در آن زمان از چهره های محبوب بود، مامون امام رضا را به شهر طوس پایتخت (نام سابق مشهد) فرا خواند تا جانشین او شود. با این وجود، امام رضا محبوبیت بیشتری از خلفا پیدا کرد. پس مامون تصمیم گرفت با مسموم کردن، ایشان را از بین ببرد. امام رضا را در یکی از روستاهای نزدیک طوس در استان خراسان به خاک سپردند. بعدها نام این روستا به مشهد به معنای «محل شهادت» تغییر یافت. امروزه مشهد یکی از بزرگترین، پرجمعیت ترین و مهم ترین شهرهای ایران است.

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

تاریخچه حرم امام رضا (ع)

حرم مطهر امام رضا (ع) با 9 صحن، بیست و هشت تالار و رواق، کتابخانه، مساجد، موزه و ... در مرکز شهر مشهد مساحتی بیش از 598657 متر مربع را پوشش می دهد. این مجموعه داستانی طولانی دارد و از ابتدا این ظاهر فعلی را نداشته است. در طول پنج سلسله و بیش از 2800 سال، تغییرات و ساختارهای اساسی را تجربه کرده است. در زمان تیموریان و سلطنت شاهرخ میرزا، مشهد رشد شهری را تجربه کرد. او مکرراً برای زیارت حرم مطهر به مشهد مشرف می شد. به فرمان همسرش گوهرشاد مسجدی بزرگ و زیبا در کنار حرم بنا کردند که به مسجد گوهرشاد معروف است.

اولین حرم امام رضا در زمان صفویه و زمانی که هنر اسلامی در اوج خود بود ساخته شد. همچنین پادشاهان صفوی که به توسعه هنر و مذهب شیعه علاقه داشتند، دستور ساخت بناهای برجسته متعددی را در جوار حرم مطهر دادند. بدین ترتیب این مجموعه به سرعت بیش از هر زمان دیگری رشد کرد و به یکی از اماکن مذهبی اصلی مسلمانان تبدیل شد.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

پادشاهان افشاریه و قاجار، حیاط و تالارهای جدیدی ساختند. این مکان ها مانند حیاط آزادی دارای معماری و تزئینات نفس گیر (به ویژه طلا) هستند. در این مکان ها می توانید هنر ایرانی-اسلامی را ببینید. در دوران معاصر (پهلوی و معاصر) محراب جدیدی جایگزین محراب قدیمی شد و آجرهای طلایی گنبد بازسازی شد. همچنین تعدادی از بزرگترین حیاط ها و تالارها در این سال ها ساخته شد.

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

حیاط ها و تالار ها

همانطور که گفته شد در حرم مطهر امام رضا 9 صحن و بیست و هشت تالار وجود دارد. حیاط محوطه ای باز است که ایوان ها (تالار یا فضایی مستطیل شکل، معمولاً طاقدار، از سه طرف دیوارکشی شده) و تالارهایی در طرفین آن قرار دارد. رضوي، انقلاب، آزادي، جمهوري، قدس، قدير، كوثر، هدايت و گوهرشاد نام صحن هاست. هر حیاط خاصیت و معماری خاص خود را دارد.

بازدید از این موارد را از دست ندهید: حتما از ساعت خورشیدی و استخر بزرگ حیاط بزرگ جمهوری دیدن کنید. در صحن انقلاب می توانید نماد اسماعیل طلا، سقاخانه، پنجره فولاد و نقاره خانه را ببینید.

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

آرامگاه امام رضا (ع)

آرامگاه امام رضا درست در دل این مجموعه بزرگ قرار دارد. از هر حیاط می توانید به این قسمت از مجموعه دسترسی داشته باشید. حتماً می دانید که این مکان معمولاً بسیار شلوغ است و به خصوص در اعیاد مذهبی نمی توانید به مقبره دسترسی پیدا کنید.

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

موزه های حرم امام رضا (ع)

16 موزه و گنجینه در داخل و خارج حرم مطهر امام رضا (ع) به نام موزه های آستان قدس رضوی (این سازمان اداری است که حرم امام رضا و املاک مختلف آن را مدیریت می کند) وجود دارد. این مجموعه بزرگترین مجموعه موزه های ایران است که اشیای آن از منابع مختلف جهانی در آن وقف شده است.

فهرست موزه‌ها و گنجینه‌های آستان قدس رضوی به شرح زیر است:

موزه قرآن و اشیاء نفیس قرآنی

موزه تأییدات علی خامنه ای (مدظله العالی)

موزه تاریخ آستان قدس رضوی

تالار آثار هنری استاد فرشچیان

موزه فرش

موزه مردم شناسی

خزانه تمبر و اقلام پستی

خزانه پول کاغذی

خزانه سکه

گنجینه هنرهای انتزاعی

گنجینه موجودات آبزی

گنجینه نجوم

گنجینه ساعت

گنجینه ظروف

خزانه داری سلاح

خزانه مدال

به جز موزه مردم شناسی که در ضلع غربی مجموعه حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد، سایر موزه ها و گنجینه ها در صحن کوثر قرار دارند.

حرم مطهر امام رضا (ع) بزرگترین جاذبه مذهبی ایران

آدرس و موقعیت حرم مطهر امام رضا (ع)

زیارت حرم امام رضا (ع) برای شما مثل یک سفر کوچک به داخل مشهد خواهد بود. با ورود به این مجموعه بزرگ چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد. اگر وقت داشتید می توانید در خیابان های اطراف حرم مطهر حرکت کنید. می توانید مغازه های متعدد جالبی را با سوغاتی در آنها پیدا کنید. خرید زعفران و زرشک مرغوب و نگین مانند را از مشهد فراموش نکنید.

و نگران نباشید اگر در طول روز نتوانستید از این مکان دیدن کنید، حرم مطهر امام رضا (ع) مانند مغازه ها و خیابان های اطراف آن به صورت 24 ساعته (به جز موزه ها) باز است. حتی برخی از افراد ترجیح می دهند شب ها از این مجموعه دیدن کنند، زیرا شلوغی آن بسیار کمتر است.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده