بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» همه چیز در مورد کویر مصر، یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

همه چیز در مورد کویر مصر، یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

کویر مصر - سرزمین ستارگان

کویر مصر یکی از زیباترین و پرماجراترین کویرهای ایران است. این کویر خشک، مرموز و توریستی در نزدیکی اصفهان و کاشان قرار دارد. فعالیت ها، مکان ها و پدیده های طبیعی زیادی وجود دارد که می توانید در این کویر ببینید.

همه چیز در مورد کویر مصر، یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

درباره کویر مصر

بخش وسیعی از ایران مرکزی - به طور دقیق بیش از یک سوم - پوشیده از تپههای طلایی و شنهای روان است. کشورمان ایران، دارای کویرهای شگفت انگیز زیادی مانند کویر مرنجاب، ورزنه و لوت است. اما خیلی ها معتقدند که کویر مصر زیباترین آنهاست. این اقیانوس طلا در نزدیکی کویر مرکزی ایران قرار دارد و توسط اصفهان، کاشان، خور و بیابانک و دامغان محصور شده است.

در این کویر چندین روستا و واحه وجود دارد. فیلم معروف «خیلی دور، خیلی نزدیک 1383» در این کویر ضبط شده است.

همه چیز در مورد کویر مصر، یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

علت نامگذاری کویر مصر

مصر نام روستایی در این کویر می باشد. روستای مصر - که هم اکنون یکی از محبوب ترین ایستگاه های این کویر است - کمتر از 100 سال قدمت دارد. جوانی به نام یوسف با حفر چاه و تامین آب مورد نیاز روستا این سرزمین خشک را احیا کرد. به همین دلیل مردم روستاهای اطراف به این منطقه «چاه دراز» می گویند. اما چون یوسف این نام را دوست نداشت، پیشنهاد کرد آن را به مصر تغییر دهند. نام مصر و یوسف که چاه ها را حفر کرد، شبیه داستان حضرت یوسف در مصر است.

زیباترین شهرهای اسپانیا مطلب مرتبط زیباترین شهرهای اسپانیا


در کویر مصر چه کنیم؟

در کویر مصر فعالیت های زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید. اول از همه، قدم زدن روی شنهای نرم و نوازشگر و بالا رفتن از تپههای بزرگ طلایی تجربهای است که در هیچ کجای دنیا نمیتوانید آن را پیدا کنید. فراموش نکنید که از بالای تپه های شنی بپرید تا آدرنالین در رگ های شما جاری شود. ماسه ها در تمام بدن شما گیر می کنند، اما ارزشش را دارد.

یکی از سرگرمی های دیگر، شتر سواری است. در صحرای مصر گله های کوچکی از شترها وجود دارد که می توانید برای دقایقی سوار آنها شوید. اگر از طرفداران وسیله حمل و نقل سنتی نیستید، می توانید یک سواری پر دست انداز و هیجان انگیز با ماشین های سافاری را امتحان کنید. موج سواری در تپه های شنی و پاراگلایدر از دیگر فعالیت های فوق العاده ای است که می توان در کویر مصر انجام داد.

همه چیز در مورد کویر مصر، یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

یکی از پدیده های طبیعی شگفت انگیزی که می توانید در کویر مصر مشاهده کنید، دریاچه های نمک خور است. این دریاچه بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران است. دریاچه خور منظره شگفت انگیزی از نمک ها را به شکل پنج ضلعی در اختیار گردشگران قرار می دهد. اشکال این دریاچه در زمستان با خاک رس ترکیب می شود و سیاه می شود، اما در تابستان سفید است. نمک موجود در خاک به هیچ گونه پوشش گیاهی در منطقه اجازه رشد نمی دهد.

همه چیز در مورد کویر مصر، یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان

اگرچه بیابان ها شب های سختی دارند، اما بسیاری از مردم فقط برای دیدن شب پر ستاره خود به این مناطق خشک سفر می کنند. مطمئنا آسمان کویر یکی از زیباترین و خاطره انگیزترین تصاویری است که در طول زندگی خود تجربه می کنید. حتی میتوانید با برخی از افراد حرفهای برای رصد آسمان، ستارگان و سیارات با تلسکوپ سفر کنید.


موقعیت کویر مصر

کویر مصر در نزدیکی اصفهان و کاشان قرار دارد. بازدید از این سرزمین جادویی حداقل پنج ساعت زمان می برد. بهتر است یک شب در صحرای مصر بمانید تا از این مکان لذت کامل ببرید. به یاد داشته باشید بهترین زمان برای سفر به کویرها پاییز و زمستان است.

اگر می خواهید سفر خود را به شهرهای اطراف ادامه دهید، انتخاب های زیادی برای جاذبه های گردشگری دارید. در اصفهان می توانید از میراث جهانی یونسکو، میدان نقش جهان، کلیسای وانک و چهل ستون دیدن کنید. اگر کاشان را انتخاب کردید حتما از باغ فین، خانه بروجردی ها و روستای ابیانه دیدن کنید.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده