بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

جاذبه های گردشگری یزد: موزه آب یزد

موزه آب یزد یکی از جاذبه های یزد است که در مرکز شهر، روبروی مجتمع امیر چخماق واقع شده است. این عمارت قدیمی متعلق به تاجر ثروتمند معروفی به نام «حاج علی اکبر کلاهدوز» در دوره قاجاریه است. در سال 2000 عمارت را به موزه تبدیل کردند. یزد به دلیل قنات های زیرزمینی شهرت دارد.

موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

تاریخچه موزه آب یزد

ساختمان موزه، قبلاً خانه یک تاجر بوده که در سال 1929 ساخته شده است. دو قنات در سطوح مختلف در زیر موزه قرار دارند. قنات ها از طریق پلکانی مخصوص به نام پایاب قابل دسترسی هستند. این موزه مجموعه ای عالی از انواع اشیاء آبی از قنات گرفته تا اسناد مالکیت آب است. بخشی از خانه بخشی از تاریخ آب را نشان می دهد.

موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

هنگام بازدید از موزه چه شگفتی هایی خواهید دید؟

با بازدید از این موزه، می‌توانید کاملاً درک کنید که چنین شاهکار معماری و مهندسی دنیای باستان مانند آسیاب‌های بادی چگونه کار می‌کنند. علاوه بر این، شما می‌توانید ظاهر قنات‌ساز، ابزاری که از آن استفاده می‌کند، نحوه ساختن و اتصال قنات‌ها به خانه‌ها و نحوه یافتن مکان‌هایی برای آب آشامیدنی و کشت‌زاری را ببینید. این یک راه عالی برای درک دلیل احترام ایرانیان به آب است. اسناد قدیمی مالکیت آب نیز وجود دارد که نشان می دهد کشاورزان یا صاحبان ثروت چگونه آب را خریداری می کردند.

موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

زیباترین شهرهای اسپانیا مطلب مرتبط زیباترین شهرهای اسپانیا

سطوح مختلف در موزه آب یزد

موزه آب، سطوح مختلفی دارد. تمامی سطوح برای عموم آزاد است. هر سطح ویژگی های خاص خود را دارد. سطوح از طریق پلکانی به نام پایاب به یکدیگر متصل می شوند. برای مثال یک سطح برای نگهداری غذا و میوه، یکی به دلیل هوای خنک و مطبوع به عنوان نشیمن مورد استفاده قرار می گرفته و یکی نیز برای صرفه جویی در آب استفاده می شده است.

موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

تاریخچه قنات در ایران

این موزه 124 سال قدمت دارد. موزه آب یزد مجموعه‌ای از ابزارها و تکنیک‌هایی است که در 2000 سال گذشته در ایران، برای ایجاد آبراهه‌های زیرزمینی (قنات) و اتصال آن‌ها به شهر و مکان‌های مزرعه‌ای برای مصارف کشاورزی و غیره استفاده می‌شده است. شایان ذکر است که قبل از ساخت قنات توسط رومیان، ایرانیان سیستم گسترده ای از قنات های زیرزمینی ساخته بودند. مهمتر از همه، بسیاری از این سیستم ها هنوز کار می کنند. توجه داشته باشید که قنات بزرگی در زیر این موزه وجود دارد. با عکس ها و نقشه های معماری به بازدیدکنندگان نگاهی اجمالی به دنیای پنهان قنات ها می دهد. قنات ایرانی در سال ۲۰۱۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. 

موزه آب یزد یک مقصد گردشگری عالی در یزد است که هر روز میزبان صدها گردشگر است. هنگام رفتن به موزه آب یزد بازدید از مجموعه خان یزد را از دست ندهید . این مجموعه شامل حمام، بازار و مدرسه است.

موزه آب یزد، مجموعه ای بزرگ از اشیاء آبی

محل غذا خوردن در نزدیکی موزه آب یزد

رستوران های سنتی هفت خوان یزد 750 متر از موزه آب فاصله دارند. بنابراین شما می توانید در عرض 10 دقیقه به آنجا برسید. رستوران سنتی یزد، رستوران سنتی حمام خان و رستوران شازده از دیگر رستوران‌های اطراف هستند.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده