بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد

جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد

باغ دولت آباد، یکی از بلندترین بادگیرهای جهان

یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، باغ دولت آباد است. بلندترین بادگیر جهان در مرکز این باغ ساخته شده و آن را به قطب توریستی قوی تبدیل کرده است.

جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد

موقعیت و آدرس باغ دولت آباد

درب اصلی باغ در خیابان شهید رجایی و درب دیگر در بلوار دولت آباد باز می شود. همچنین می توانید از دیگر جاذبه های اطراف یزد دیدن کنید. خانه لاری ها، زندان اسکندر و مجموعه امیر چخماق برخی از این موارد هستند. برای نام بردن از جاذبه های دیگر می توان به دخمه زرتشتیان، مقبره رکن الدین، برج ساعت مارکار و آتشکده زرتشتیان اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد

تاریخچه باغ دولت آباد

محمدتقی خان بافقی، حاکم یزد در اواخر عهد افشاریان، باغی را به عنوان اقامتگاه شاهرخ میرزا و کریم خان زند ایجاد کرد. این باغ به عنوان مجموعه ای دیدنی شناخته می شد و باغ دولت آباد نام داشت و یادآور دوران افشاریه و زندیه است.

در گذشته، درختان بلند و انبوه زیادی وجود داشتند که می توانستند باغ را از همه کسانی که بیرون از آن بودند پنهان کنند. در آن زمان نیز در حومه شهر یزد قرار داشت اما در دوره قاجار با گسترش شهر به بخشی از بافت شهری تبدیل شد. با تحولات بیشتر در دوران پهلوی، مرکز آن در شهر، همان مکان امروزی قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

باغ دولت آباد سپس برای مدتی به ویرانه تبدیل شد. از سال 1969 تا 1985، وزارت فرهنگ و هنر، باغ را اجاره و آن را به دفتری با هدف حفظ میراث ملی اختصاص داد. بازسازی در باغ انجام شد اما هرگز رونق سابق خود را پس نگرفت.

جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد

سازه باغ دولت آباد

باغ دولت آباد، نمونه ای ناب از معماری ایرانی است. در گذشته از این باغ برای مقاصد مسکونی و دولتی استفاده می شد. قبلاً شامل چهار ساختمان اصلی در داخل می شد که تنها سه تای آنها در طی سالها باقی مانده اند. از دو قسمت مستطیل شکل اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. گردهمایی های دولتی، رویدادهای ورزشی و جلسات دولتی همه در باغ بیرونی برگزار می شد و باغ داخلی خانه پادشاهان و شخصیت های مهم بود. همچنین لازم به ذکر است که دو قسمت بیرونی و داخلی کاملاً مجزا از یکدیگر ساخته شده و گاهاً محافظانی نیز از ساختار داخلی دفاع می کردند.

از نظر ساختاری، باغ دولت آباد را می توان از نوع باغ حیاطی دانست و اغلب به دو باغ شیراز، باغ نارنجستان قوام و باغ هفت تنان شبیه است. این ارتباط به دلیل معماری آنهاست که در مرکز آن باغی طراحی شده که اطراف آن را ساختمان ها و عمارت ها احاطه کرده اند.

جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد

در نزدیکی باغ دولت آباد کجا غذا بخوریم؟

رستوران ملی، کافه دولت آباد، رستوران الماس، رستوران انقلاب، رستوران برتر، تالار و رستوران باغ دولت آباد مکان هایی هستند که در نزدیکی باغ دولت آباد قرار دارند و می توانید در آنها غذا، میان وعده و نوشیدنی های لذیذی میل کنید.

جاذبه های گردشگری یزد: باغ دولت آباد


فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده