مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، گنبد طلای مقدس

حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، گنبد طلای مقدس

جاذبه های گردشگری قم: حرم حضرت معصومه (س)

قم دومین شهر مذهبی ایران پس از مشهد، به دلیل داشتن حرم حضرت فاطمه معصومه(س) است. فاطمه معصومه خواهر امام هشتم شیعیان امام رضا(ع) است که حرم ایشان در مشهد، استان خراسان واقع شده است. بنابراین، اگر قصد سفر به اولین پایتخت مذهبی ایران را دارید، می‌توانید به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) بروید.

حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، گنبد طلای مقدس

موقعیت حرم حضرت فاطمه معصومه(س)

حرم حضرت فاطمه معصومه(س) درست در مرکز شهر قم قرار دارد. این امامزاده را می توانید در بلوار زائر پیدا کنید.

حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، گنبد طلای مقدس

تاریخچه حرم حضرت فاطمه معصومه(س)

فاطمه معصومه در سال 201 هجری قمری در قم در حالی که برای پیوستن به برادرش امام رضا در خراسان عازم بود درگذشت. اهل سنت عباسی به کاروانی که او با آن سفر می کرد حمله کردند و 23 نفر از اعضای خانواده و دوستان او را کشتند. خود او توسط زنی از دشمنان اهل سنت به زندان افتاد و بیمار شد، آن ها حضرت معصومه را به قم بردند و ایشان در آنجا درگذشت.

قم به زادگاه نهضت عظیمی که منجر به انقلاب ایران در سال 1357 شد، مشهور بود. آیت الله خمینی، رهبر نهضت و اولین رهبر رسمی ایران، مدتی در قم تحصیل و زندگی کرد. وی پس از انقلاب از تصاویر این امامزاده در پوستر، پول و تمبر استفاده کرد. همچنین ضریح او را نیز گسترش داد تا فضای بیشتری برای زائران باشد. اگر نگاهی به مقبره امام خمینی بیاندازید متوجه شباهت آن به این حرم خواهید شد. برای مثال گنبد طلایی یکی از شباهت های معماری است.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، گنبد طلای مقدس

سازه حرم حضرت فاطمه معصومه(س)

در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) 3 گنبد وجود دارد که در زمان‌های مختلف ساخته شده‌اند. نام آنها گنبد قدیم، گنبد جدید (گنبد اتابکی) و گنبد صاحب الزمان است.

گنبد قدیم در قسمت شمالی حرم قرار دارد. با چهار ایوان زیبا، منظره ای باشکوه به حرم می بخشد. گنبد جدید (گنبد اتابکی) یکی دیگر از قسمت های چشم نواز حرم است که دارای چهار ایوان شمالی، شرقی، غربی و جنوبی است که هر یک به ورودی جداگانه منتهی می شود. معماری خاص ایوان ها حدود 8 سال به طول انجامید. ساخت جدیدترین گنبد، گنبد صاحب الزمان (عج) در سال 1381 آغاز و در سال 1384 به پایان رسید. دیوارهای اطراف این گنبد با کتیبه های قرآنی از آجر و سیمان سفید تزئین شده است. مناره های دو طرف گنبد طلا و سایر قسمت های حرم به زیبایی که با ورود به آن می شناسید افزوده است. بر روی مناره ها اسامی مقدس خدا یا حضرت محمد و کلمات دیگر به زبان کوفی حجاری شده است.

حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، گنبد طلای مقدس

محل غذا خوردن در نزدیکی حرم حضرت فاطمه معصومه (س)

رستوران مرتضوی، رستوران بزرگی، مرغ سوخاری طاهری، رستوران امیرانه، رستوران گل مری، رستوران دماوند، فست فود باما و بسیاری رستوران های دیگر در نزدیکی این امامزاده قرار دارند.


محل اقامت در نزدیکی حرم فاطمه معصومه

هتل بین المللی قم، هتل کریمه، هتل خورشید و هتل پارسیا بهترین هتل های لوکس قم هستند که می توانید در آنها اقامت کنید.فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده