مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی

جاذبه های گردشگری گیلان: جنگل های هیرکانی

جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال، متراکم‌ترین جنگل‌های ایران هستند که به دلیل تنوع زیستی گل‌شناسی شناخته شده‌اند. این جنگل‌ها که در شمال ایران و جنوب دریای خزر واقع شده‌اند ، از دوران دایناسورها، دوران پالئوزوئیک، دوره سوم زمین‌شناسی به ما رسیده‌اند. این میراث جهانی یونسکو، جنگلی وسیع با عمر طولانی است که شایسته عنوان "موزه طبیعی" یا "موزه فسیل های زنده" است.

جنگل های هیرکانی

وضعیت جغرافیایی

این جنگل ها در شمال رشته کوه البرز و در حاشیه جنوب غربی دریای خزر و از مازندران تا گیلان و جنوب استان اردبیل قرار دارند.

جنگل های هیرکانی

چرا جنگل های هیرکانی مهم هستند؟

به گفته مدیر پروژه جنگل های هیرکانی، این جنگل ها یکی از منابع ما برای زندگی سالم هستند. آنها اکسیژن را تامین می کنند و آب را برای سایر موجودات ذخیره می کنند. بنابراین نقش غیر قابل انکاری در ماندگاری محیط دارند. علاوه بر این، آنها فرصت بسیار خوبی را برای مردم فراهم می کنند تا روح خود را شاداب کنند و از شلوغی و هرج و مرج شهر دور بمانند.


جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

مشخصات

این جنگل‌های پهن برگ در طول یخبندان‌های کواترنر - حدود 25 تا 50 میلیون سال پیش - عقب‌نشینی کردند و سپس با ملایم‌تر شدن آب و هوا دوباره گسترش یافتند. میانگین دمای سالانه بین 15 درجه سانتی گراد در غرب تا 17.5 درجه سانتی گراد در شرق متغیر است. گرم ترین دمای ماهانه بین 28 تا 35 درجه سانتی گراد و سردترین دمای ماهانه بین 1.5 تا 4 درجه سانتی گراد است. 


ارتفاع جنگل ها از سطح دریا تا 2800 متر از سطح دریا و 850 کیلومتر طول، 110 کیلومتر عرض و 1.84 میلیون هکتار است. متأسفانه پوشش گیاهی منطقه نازک شده و نزدیک به 51 درصد از آن در حال حاضر کاملاً از بین رفته است و تنها 10.3 درصد از سطح منطقه حفظ شده است.

جنگل های هیرکانی

بیش از 60 گونه پستاندار به اضافه 340 پرنده، 67 ماهی، 29 خزنده و 9 نژاد دوزیست از جمله جنگل، مراتع و تالاب در اینجا زندگی می کنند. خبر تلخ این است که ساکن سابق جنگل، ببر خزر، بزرگترین گوشتخوار ایران، 20 سال پیش منقرض شد.


درختان این منطقه با آب و هوای مرطوب و مدیترانه ای جنوب دریای خزر سازگاری دارند. بسته به ارتفاع، هر قسمت از جنگل دارای پوشش گیاهی متفاوتی است. معروف ترین انواع درختان اینجا راش، بلوط، توسکا، نارون، زبان گنجشک و باکس است. یکی از بارزترین حقایق این است که اگرچه گفته می شود درختان راش در عرض جغرافیایی بیش از 40 درجه رشد نمی کنند، جنگل های هیرکانی در عرض جغرافیایی 38 درجه دارای تعداد قابل توجهی از آنها هستند.

جنگل های هیرکانی

میراث جهانی یونسکو

یونسکو به تازگی جنگل های هیرکانی در ایران را در تاریخ 5 جولای در باکو به فهرست میراث جهانی خود اضافه کرده است. پس از کویر لوت که در سال 2016 به ثبت رسید، دومین میراث طبیعی ایران است که در فهرست یونسکو ثبت شده است.


کجا در نزدیکی جنگل های هیرکانی غذا بخوریم؟

بسته به جایی که می خواهید اقامت کنید، تعدادی رستوران در اطراف شما وجود دارد. علاوه بر این، با توجه به اینکه از طبیعت اطراف خود مراقبت می کنید، می توانید در جنگل ها کمپ بزنید.


محل اقامت در نزدیکی جنگل های هیرکانی

اگر می خواهید در مجاورت جنگل های هیرکانی زندگی کنید، می توانید در استان چشم نواز گیلان اقامت کنید. برای اقامت مقرون به صرفه در گیلان می توانیم هتل غدیر رشت ، هتل اردیبهشت رشت و هتل آپارتمان صبوری رشت را ارائه دهیم . اگر ترجیح می دهید در یک هتل مجلل اقامت کنید، هتل بزرگ کادوس رشت، هتل رسپینا لاهیجان، هتل اسپیناس آستارا در آستارا، هتل شبستان رشت ، هتل فومن معین ، هتل بهشت ​​طلاب انزلی، هتل سفید کنار انزلی، دلفین را به شما پیشنهاد می کنیم. هتل انزلی، هتل پارلا آستارا، هتل ابریشمی لاهیجان و هتل دهدار لاهیجان.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده