مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری ترکیه!

جاذبه های گردشگری ترکیه!

شهر های باستانی و مکان های دیدنی ترکیه که باید از آن ها دیدن کنید.

میراث فرهنگی غنی ترکیه در 21 ملکی که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، منعکس شده است. این مکان‌های متنوع دوره‌های تاریخی وسیعی را در بر می‌گیرند و شواهد شگفت‌انگیزی از تمدن‌های باستانی و معماری متمایز را نشان می‌دهند که قدمت برخی از آنها به 9600 سال قبل از میلاد می‌رسد.

در اینجا پنج جاذبه گردشگری معرفی شدند که نباید آن ها را در سفر بعدی خود از دست بدهید:


1- Göbekli Tepe

جاذبه های گردشگری ترکیه!

اگر فکر می کردید استون هنج (Stonehenge) یا اهرام جیزه قدیمی هستند، با خواندن این مقاله، تجدید نظر می کنید. مجموعه ای از مگالیت ها در این مکان تاریخی در شانلی اورفا (شانلی اورفه) بسیار قدیمی تر از هر یک از آن مکان های معروف و در نوع خود قدیمی ترین در جهان است که قدمت آن به 9600 سال قبل از میلاد باز می گردد.

این سکونتگاه نوسنگی مسحورکننده، بر روی یک تپه به ارتفاع 15 متر (تپه ای که به طور مصنوعی ایجاد شده است) در دشت حران در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد و عمدتاً از سازه های سنگی مدور تشکیل شده است که توسط ستون های آهکی T شکل اندود شده اند.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

بسیاری از این ستون ها با جزئیات جالبی مانند حیوانات وحشی تزئین شده اند. چهار ساختار دایره‌ای تا به امروز کشف شده‌اند، اگرچه اعتقاد بر این است که تعداد بیشتری از آن‌ها وجود دارند. Göbekli Tepeبخشی از منطقه ای به وسعت 200 کیلومتر است که به عنوان بخشی از پروژه تاش تپلر حفاری می شود و علاوه بر معابد، بقایای ساختمان های خانگی، معادن معدنی و آب انبارها نیز در محل قرار دارد. اینها برخی از اولین شواهد انسانهای مستقر در جهان را نشان می دهند که به دوره نوسنگی پیش از سفال می رسد، که درست پس از آخرین عصر یخبندان آغاز شد.


2- شهر باستانی آنی

جاذبه های گردشگری ترکیه!

ویرانه‌های عرفانی این شهر قرون وسطایی وسیع، بر فراز دره‌ای در شمال شرقی ترکیه خودنمایی می‌کنند. با این حال، از نظر تاریخی، آنی پایتخت پادشاهی قرون وسطایی (ارمنی) باگراتیدها بود و موقعیت تأثیرگذاری در جاده ابریشم داشت. با خاستگاه‌هایی که حداقل به قرن پنجم بازمی‌گردد، آنی در طول سال‌ها توسط تمدن‌های مختلفی از جمله بیزانس، صفویان و عثمانی‌ها اشغال شد و ترکیب فرهنگی غنی از زبان‌ها و مذاهب را ایجاد کرد.

امروزه، ویرانه‌ها – که شامل کلیساها و دیوارهای وسیع شهر می‌شوند – بینش زیادی از طرح‌های معماری آن زمان، مربوط به قرن‌های هفتم و سیزدهم پس از میلاد، ارائه می‌دهند. حمله مغول در سال 1236 و زلزله ویرانگر در سال 1319 به طور قابل توجهی به زوال شهر کمک کرد، اما تعداد شگفت انگیزی از ساختمان ها باقی مانده اند که به طرز جسورانه ای از مناظر کوهستانی وسیع منطقه بیرون آمده اند.


3-شهر باستانی آفرودیسیاس

جاذبه های گردشگری ترکیه!

این مکان باستانی در غرب آناتولی که از دو مکان - بقایای باستان‌شناسی شهر آفرودیسیاس و معادن سنگ مرمر فراتر از آن تشکیل شده است، یکی از بهترین مکان‌های حفظ شده در کل ترکیه است. تخمین زده می شود که معبد اصلی در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شده باشد، در حالی که شهر اطراف آن تقریبا یک قرن بعد ساخته شده است.

بازدیدکنندگان می توانند در بیش از 150 هکتار زمین پرسه بزنند و از سازه های چشمگیری مانند معابد، حمام ها، آگورا (میدان های عمومی مهم در یونان باستان) و یک استادیوم با ظرفیت 30000 نفر بازدید کنند. به دلیل کیفیت بالای سنگ مرمر فراوان منطقه، بسیاری از کتیبه ها هنوز خوانا و مجسمه ها دست نخورده هستند. موزه Aphrodisias دارای مجموعه وسیعی از آثار باستانی است که در حین حفاری جمع آوری شده اند و ارزش بازدید را دارند.


4- شهر باستانی پرگامون

جاذبه های گردشگری ترکیه!

پرگامون شهری باستانی بود که در اوج خود، یک مرکز فرهنگی، مذهبی و تجاری برای سلسله هلنیستی آتالید بود. این شهر که لبه‌ صخره قرار دارد – در قرن سوم قبل از میلاد تأسیس شد – مشرف به دشت کایکوس، شمال غربی ترکیه کنونی بود و یکی از هفت کلیسای آسیا بود که در کتاب مکاشفه عهد جدید ذکر شده است.

این ویرانه ها توسط آکروپولیس پرگامون که بقایای معماری آن توسط یونسکو به عنوان "یک مجموعه برجسته از دوره هلنیستی" توصیف شده است، ساخته شده است. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به محراب، کتابخانه، سالن ورزشی، تئاتر و معابد مختلف اشاره کرد. تپه‌های تدفین و بقایای تمدن‌های دیگری که در دوره‌های مختلف بر این منطقه حکومت می کردند، در این شهر قابل مشاهده است.


5-منطقه تاریخی استانبول

جاذبه های گردشگری ترکیه!

موقعیت منحصر به فرد استانبول در تنگه بسفر، که در میان شکاف قاره آسیا و اروپا قرار دارد، به آن وضعیت بی نظیری از اهمیت فرهنگی بخشیده است.

هر بازدید کننده ای باید به دنبال مناطق باورنکردنی تاریخی استانبول باشد، که شامل پارک باستان شناسی سلطان احمد (شامل ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و هیپودروم)، منطقه زیرک (از جمله مسجد زیرک و اطراف آن) و محله سلیمانیه است.


فرم ارسال نظر

  تور روسیه   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده