مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

تپه سیلک کاشان

هیچ کس راجع به آن چیزی نمی دانست، فقط یک سیل لازم بود تا داستان 7500 ساله تپه سیلک فاش شود. در نگاه اول ممکن است به نظر برسد که این مکان فقط یک مکان ویران شده است، اما اگر دقیق تر نگاه کنید، می توانید متوجه آثار باستانی خیره کننده شوید.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

درباره تپه سیلک

قبل از وقوع سیل بزرگ که منجر به کشف تپه‌های سیلک شد، مردم کاشان نام این قسمت اسرارآمیز شهر را «شهر نفرین شده» گذاشته بودند و هیچ‌کس جرات نزدیک شدن به این مکان مخوف را نداشت. کلمه "تپه" ممکن است برای توصیف این سازه مناسب نباشد، این در واقع یک زیگورات است. پس از سیل، ابزار و ظروف سفالی زیادی با اشکال مختلف و جالب پیدا شد. پس از مدتی، یک متخصص باستان شناس مشهور فرانسوی در ایران باستان از موزه لوور به نام رومن گیرشمن به ایران سفر کرد تا به همراه تیمش کاوش در این محوطه تاریخی منحصر به فرد را آغاز کند. در نتیجه یافته های او، بخش بزرگی از گنجینه تپه سیلک اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.

علیرغم یافته ها و نتایج تحقیقات گیرشمن که در قالب دو کتاب به زبان فرانسه منتشر شد، هیچکس به تپه های سیلک توجهی نکرد تا اینکه در سال 1380 دکتر ملک شهمیرزادی کاوش های جدید را در در این منطقه آغاز کرد.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

باستان شناسی تپه های سیلک

تپه های سیلک در سه فصل توسط گیرشمن و پنج فصل توسط دکتر ملکشاهی کاوش شد. یافته ها هم شگفت انگیز و هم جالب بود. گیرشمن قدمت این تمدن را بیش از 10000 سال تخمین زده است. در کاوش‌ها مشخص شد که در دو بخش اصلی تپه‌های سیلک (تپه شمالی و تپه جنوبی) شش سطح اصلی وجود دارد که هر کدام انحصارات منحصر به فرد خود را دارند.

جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده! مطلب مرتبط جاذبه های گردشگری ساحلی که کمتر به آن ها پرداخته شده!

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

سیلک I

اینها قدیمی ترین و عمیق ترین لایه های تپه سیلک هستند. بر اساس یافته‌های گیرشمن، مردم این عصر کلبه‌هایی از کاه و شاخه می ساختند و روی آن‌ها را با گل می‌پوشاندند. همچنین آن ها سفال های خود را در تنورهای مخصوص می ساختند.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

سیلک II

در این عصر مردم سیلک از اشکال مختلفی مانند گیاهان و جانوران در سفال های خود استفاده می کردند که هر کدام معنای خاصی دارد. آنها بیشتر چوپان، شکارچی و کشاورز بودند. این افراد حتی مس را کشف کردند و از آن برای ساختن جواهرات کوچک استفاده کردند. یکی از عجیب ترین چیزها این است که آنها دوستان و خویشان محبوب خود را در خانه خودشان دفن می کردند! بر اساس روایات، آن ها دارایی های ارزشمند خود را با خود در قبر می گذاشتند.جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک


سیلک III

در حدود 6100 سال پیش، مردم سیلک از تپه شمالی به تپه جنوبی مهاجرت کردند. آنها همچنان به دفن اجساد مردگان در طبقات خانه خود ادامه می دهند. اما مهمترین چیز در این دوران زمانی اتفاق افتاد که آنها شروع به استفاده از چرخ سفال کردند. این به ما نشان می دهد که جمعیت باید افزایش می یافت و آنها باید از راه های موثرتری برای رفع نیازهای مصرف کننده استفاده کنند. آنها این بار از اشکال انسانی برای طراحی سفال خود استفاده کردند. همچنین جواهرات آنها با استفاده از نقره ساخته شد.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک


سیلک IV

یک اختراع تاریخی بسیار مهم در این دوره 500 ساله اتفاق افتاد. آنها نوشتن و خواندن را یاد گرفتند! تعدادی مهر استوانه ای در این سیلک با حیوانات یا اشکال هندسی دیگر یافت شد. این به ما نشان می دهد که اقتصاد و تجارت در سیلک در آن زمان رایج بود، به ویژه به دلیل افزایش سریع جمعیت.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک


سیلک V

در این عصر که به 3200 سال پیش برمی گردد، مهاجران جدیدی به اینجا آمده اند. آنها سفال خاکستری را با خود آوردند و یک چیز دیگر: درگذشتگان خود را در خانه خود دفن نکردند. در ضلع جنوبی شهرشان قبرستانی با اموال گرانبهای خود در آنجا بنا کردند. ساکنان سیلک V به زندگی دیگر اعتقاد داشتند.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

سیلک VI

این بار مهاجران تازه وارد، خانه و گورستان دیگری در بازه زمانی باقی مانده از عصر پنجم ساختند. آنها سنت های تدفین را کمی تغییر دادند و قبرها را به یک ساختار تپه ای شکل تغییر دادند. در مجموع بیش از 200 گور در این مکان پیدا شد.

جاذبه های گردشگری کاشان: تپه های سیلک

تپه سیلک در کجا واقع شده است؟

تپه‌های سیلک در جنوب غربی کاشان و در سمت راست خیابان امیرکبیر قرار دارد. بین دو تپه 600 متر فاصله وجود دارد.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ   |   تور روسیه  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده